CHROŃ SPRZĘT ELEKTRONICZNY PRZED BURZĄ

W okresie burz na zniszczenia narażony jest sprzęt elektroniczny. Warto jest stosować kilka wskazówek, które pomogą uniknąć tego niebezpieczeństwa.

Na czas burzy odepnij z gniazdek wszelkie urządzenia elektryczne - uderzenie pioruna i przepięcie w instalacji elektrycznej może w ułamku sekundy zniszczyć cenny sprzęt. Zniszczenie lub uszkodzenie urządzeń elektrycznych w wyniku wyładowań atmosferycznych nie podlega naprawie gwarancji. Ważne jest, aby odpinać kable sygnałowe od każdego sprzętu, który takie kable wykorzystuje.

W trakcie burzy powinno się zostawiać wkręconą i zapaloną przynajmniej jedną żarówkę, dzięki czemu przepięcie przestanie krążyć w sieci i uszkodzeniu ulegnie, co najwyżej włączona żarówka.

Są też takie sytuacje, że nie możemy odłączyć nagle sprzętu, gdyż wykonujemy na nim pilną pracę. Dobrze jest, aby takie urządzenia były podpinane pod specjalne listwy antyprzepięciowej z bezpiecznikiem. Trzeb jednak pamiętać, że nawet drogie listwy antyprzepięciowe są bezsilne w walce z ogromną energią pioruna, jednak jeśli trafi się mniejsze przepięcie to taka listwa jest w stanie uratować drogocenny sprzęt.

Podczas pracy na otwartej przestrzeni powinno się bezwzględnie zakończyć pracę z maszyną i ukryć się przed burzą, ale wcześniej warto ubezpieczyć maszynę na wypadek ewentualnego zniszczenia jej przez uderzenie pioruna.

Piorun zachowuje się jak przewodnik, w którym płynie prąd i jak każdy przewodnik z prądem wytwarza własne pole magnetyczne. Pole to ma charakter impulsowy, co oznacza, że nagle pojawia się i znika. Trwa tyle czasu, ile trwa wyładowanie, czyli błysk, zjawisko to nosi nazwę impulsu elektromagnetycznego. W momencie, gdy w zasięgu pola magnetycznego znajdzie się jakakolwiek instalacja przewodowa, np. linia elektroenergetyczna, telefoniczna, antena, to w instalacji zostanie zaindukowane napięcie, które ze względu na to, że pole magnetyczne pioruna pojawia się gwałtownie i równie gwałtownie znika, ma bardzo dużą wartość. Ta wartość często znacznie przekracza wartość napięcia dopuszczalnego dla danej instalacji i podłączonych do niej urządzeń. Taki skok napięcia nazywa się przepięciem.

Piorun "działa na odległość” - nie musi uderzyć bezpośrednio w linię elektroenergetyczną lub inną sieć przewodową, żeby zniszczyć podłączone do niej urządzenia, wystarczy, że uderzy w pobliżu takiej sieci. Zniszczenia wywołane przepięciami indukowanymi będą na ogół mniejsze niż w przypadku bezpośredniego uderzenia pioruna w sieć, ale i tak naprawy zniszczonych urządzeń będą kosztowne. Podczas burzy zagrożone są wszystkie urządzenia znajdujące się w odległości nawet do 1,5 - 2 km od miejsca uderzenia pioruna.

Należy także pamiętać, że piorunochron zainstalowany na budynku nie chroni urządzeń elektrycznych przed wyładowaniami. Piorunochron chroni budynek przed wyładowaniami i przed ewentualnym pożarem od pioruna, gdyż służy on do odprowadzenia prądu pioruna do ziemi z pominięciem budynku.

Stowarzyszenie

  • Stowarzyszenie operatorów maszyn roboczych operator
    Stowarzyszenie operatorów maszyn roboczych operator         Szanowni Państwo,   powołane w 2014 roku Stowarzyszenie Operatorów Maszyn Roboczych OPERATOR realizuje cele polegające na promocji i dbaniu o wizerunek operatora, promowaniu zawodu, integracji środowiska operatorów, ośrodków szkolenia oraz producentów i dystrybutorów maszyn roboczych. Stowarzyszenie obejmuje swoim zasięgiem cały kraj.   Zapraszamy do wstąpienia do…

Najbliższe wydarzenie

  •   Maszyny znanej marki będą sprzedawane w Serbii. Kontrakt z West Balkans Machinery został podpisany w styczniu - obejmuje pełną gamę koparek mini, średnich i dużych, a także wywrotek sztywnoramowych, ładowarek kołowych ZW oraz żurawi gąsienicowych Sumitomo.   West Balkans Machinery specjalizuje się w zapewnianiu maszyn dla górnictwa, do kamieniołomów…
© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL