Wypadek na budowie: przygnieciony przez wozidło

 

Nawet najprostsze zadania mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne, jeśli pracownicy nie respektują przepisów bezpieczeństwa. Tym razem zespół spycharek, koparek i przegubowych wozideł przygotowywał teren pod przyłączenie do wysypiska śmieci. Ofiarą wypadku padł operator jednego z wozideł.

 

Operatorzy wozideł przeszli wcześniej kilkudniowe szkolenie prowadzone przez doświadczonego kolegę po fachu, ale dokładny przebieg i czas szkolenia nie były dokumentowane. Niedługo przed końcem zmiany, operator przyjechał do centrum serwisowego by nasmarować wozidło przy użyciu ciśnieniowej smarownicy. W pobliżu nie było nikogo, kiedy wydarzył się wypadek, ale podczas późniejszego dochodzenia stwierdzono, że mężczyzna musiał podnieść wywrotkę by dostać się do położonego pod nią punktu smarowania. W takim wypadku wywrotka powinna była zostać zablokowana w pozycji uniesionej przy pomocy dźwigni blokady znajdującej się w kabinie oraz specjalnej metalowej blokady.

 

Operator został przygnieciony wywrotką do ramy pojazdu i zmarł na miejscu wskutek rozległych obrażeń. Dochodzenie wykazało, że ani dźwignia bezpieczeństwa, ani blokada nie były w bezpiecznej pozycji.

 

Wypadek ten dowodzi, że szkolenia z zakresu BHP i specyfiki stosowanych maszyn są niezwykle istotne. Dlatego należy się upewnić, że są kompletne i obejmują wszystkie aspekty pracy operatora. Ponadto, brygadziści powinni regularnie upewniać się, że wszyscy pracownicy znają i pamiętają zasady bezpieczeństwa. Umieszczenie wydrukowanych instrukcji postępowania - jak na przykład zasad bezpiecznego blokowania wywrotki w pozycji uniesionej - w widocznym dla operatora miejscu również jest bardzo dobrym pomysłem.

Najbliższe wydarzenie

  • eRobocze SHOW - jedyna taka impreza w Polsce   11 września tego roku w Lubieniu Kujawskim odbędzie się kolejna, 9 już edycja eRobocze SHOW. Koparki, ładowarki, spycharki, wozidła, narzędzia robocze, sprzęt telematyczny oraz geodezyjny, materiały eksploatacyjne, a nawet narzędzia ręczne - wszystko to zgromadzone w jednym miejscu, dostępne do oglądania i testowania przez cały dzień. A na dodatek:…
© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL