Można się zdziwić, co inspektorzy BHP potrafią robić podczas kontroli na placu budowy i w miejscach pracy operatorów. Najciekawszymi podzielili się z nami sami operatorzy.

Mierzeni długości łopaty, sprawdzanie każdego dnia na budowie oświetlenie i kierunków w pojazdach budowlanych, zakaz uruchamiania pojazdów i pozostawiania ich na sekundę bez kierowcy wewnątrz. Jak twierdzą operatorzy, z tych kontroli BHP-owców można by napisać całą książkę.

Często są to kontrole długie i żmudne, powodują duże straty czasowe na placu budowy, a w efekcie niczego nie wnoszą i niczego nie zmieniają. Wniosek sam się nasuwa – inspektorzy BHP wydają się nie rozumieć istoty pracy operatorów, a ich kontrole mają służyć idei samej kontroli.

Operatorzy niejednokrotnie odnoszą wrażenie, jakby inspektorzy BHP pojawiali się nie wiadomo skąd w najmniej oczekiwanym momencie. Chwila nie uwagi, brak odpowiedniego obuwia, kamizelki i można dostać mandat.

Jeden z operatów wspomina tak kuriozalną sytuację: podczas pracy na placu budowy pani inspektor BHP przechadzała się po placu robiąc masę zdjęć – przypominało to wycieczkę Azjatów – wspomina jeden z operatorów. Nawet nie można z nich zażartować, za żarty z inspektorów BHP można dostać 400 zł mandatu. Co miało faktycznie miejsce na jednym z placów budowy. Z reguły mandaty, jakie się sypią na budowie to kilkaset złotych, więc to żadna przyjemność – ich wysokość jest zdaniem operatorów nieadekwatna do powodów, dla których są wystawiane.

Operatorzy narzekają na zbytnią czepliwość inspektorów BHP, przerywanie przerwy w pracy i nagminne zwracanie uwagi na drobne szczegóły, które dla kontrolerów wydają się być najważniejszą istotą bezpieczeństwa pracy na budowie.

Co zrobić, aby uniknąć takich sytuacji? Czy to w ogóle jest możliwe, skoro pomysłowość BHP-owców nie zna granic? Obserwując zachowanie inspektorów można przypuszczać, że nawet idealnie wykonywana praca może zwrócić uwagę inspektora, a jak na nieszczęście w tej sekundzie spadnie z nieba niewinny pyłek – i już mamy mandat za niewłaściwe zabezpieczenie atmosfery, powierza, a może smogu w miejscu pracy. Kto to może wiedzieć? Tylko inspektor BHP!

Jak informuje Państwowa Inspekcja Pracy, w roku 2018 inspektorzy przeprowadzą 72 tysiące kontroli w zakładach pracy.

W dniach 9-11 stycznia firma Eurogate International była obecna na targach  De Groene Sector Vakbeurs w Hardenbergu.

Na stoisku Eurogate International można było podziwiać produkty Rhino Tool Company i General Equipment Company.

26220593 1947810525469146 3756833705296439165 o

26240002 1947810528802479 4399744152069807359 o

26678603 1947810532135812 8178574820065980232 o

 

 

 

 

 

Do 19 stycznia można się zgłaszać na konferencję Urzędu Dozoru Technicznego. Udział jest bezpłatny. Decyduje kolejność zgłoszeń. 23 stycznia konferencja odbędzie się pod hasłem: „Bezpieczna eksploatacja urządzeń transportu bliskiego - zapewnienie kwalifikacji osób obsługujących i konserwujących”.

Konferencja odbędzie się w Gdańsku w ramach cyklu Dni Bezpieczeństwa Technicznego UDT. Potrwa 4 godziny.

Program ramowy:

-Sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych

-Wnioski o sprawdzenie kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń transportu bliskiego

-Kategorie uprawnień do obsługi i konserwacji urządzeń transportu bliskiego

-Uzgadnianie programów szkoleniowych

-Potwierdzanie umiejętności praktycznego wykonywania czynności oraz znajomości warunków technicznych dozoru technicznego.

Organizator, UDT zaprasza:

-Kadry zarządzające, specjalistów technicznych, osoby odpowiedzialne za BHP,

-Właścicieli ośrodków szkoleniowych, wykładowców,

-Osoby zainteresowane zapewnieniem bezpieczeństwa technicznego,

-Wszystkich użytkowników urządzeń technicznych.

Zgłoszenia należy nadsyłać do dnia 19.01.2018 r.

- Tel. (058) 320-59-26 e-mail: Agnieszka.Jasionek@udt.gov.pl

- informacja o szkoleniu znajduje się na stronie internetowej www.udt.gov.pl (zakładka Szkolenia).

Organizator: Urząd Dozoru Technicznego Oddział Terenowy w Gdańsku

80-017 Gdańsk, Trakt Św. Wojciecha 215b

Układnica magazynowa stanowi część systemu magazynowego, spełnia swoją rolę w transporcie i układaniu materiałów składowanych w magazynach na specjalnie do tego przystosowanych regałach.

Układnica magazynowa wyposażona jest w chwytak i w  zestaw sensorów oraz elementy wykonawcze tj. silniki osi (pionowej i poziomej) oraz silniki chwytaka (wysunięcie w głąb regału i podnoszenie platformy). Układnice magazynowe dzielą się na kilka rodzajów: ramowe, słupowe, przejezdne (na szynach) i podwieszane - wszystkie podlegają dozorowi technicznemu.

Zastosowanie układnic magazynowych podnosi bezpieczeństwo pracy na dużych halach magazynowych oraz zwiększa wydajność. Producenci tych urządzeń wychodzą naprzeciw potrzebom klienta i konstruują układnice magazynowe z uwzględnieniem ich potrzeb.

Układnice magazynowe mogą poruszać się w pionie i poziomie. Urządzenia te w wielu przypadkach wymagają sterowania przez operatora, ale w przeciwieństwie do wózków widłowych istnieje możliwość ich automatyzacji. Na rynku z powodzeniem funkcjonują układnice magazynowe automatyczne, które nie wymagają udziału pracy operatorskiej.  

Zastosowanie układnic magazynowych jest wynikiem decyzji podejmowanych po dogłębnych analizach wymagań magazynów, na których potencjalnie miałyby pracować te urządzenia. Układnice magazynowe sprawdzają się w magazynach o wysokości większej niż 18 m. Dużą zaletą wykorzystywania tych urządzeń jest redukcja błędów, co podnosi jakość świadczonych usług i z pewnością zwiększa konkurencyjność firmy świadczącej usługi magazynowe. Magazyn musi spełniać także szereg warunków, aby można w nich było zastosować automatyczne układnice magazynowe. Jednak czynnik ludzki ma wciąż największe znaczenie. Chociaż niejednokrotnie padają argumenty, że zastosowanie automatyzacji w magazynach jest tańsze, gdyż nie wymaga zatrudniania dużej liczby pracowników, z drugiej strony wielu dyrektorów i menadżerów jest zgodna, że praca człowieka wciąż znajduje się na pierwszym miejscu.

Miękkoplastyczne grunty, torfy, gytie czy składowiska odpadów to trudne podłoża. Często dodatkową trudnością podczas wymiany podłoża staje się napotkana woda gruntowa.

Wymiana podłoża z reguły wymaga wykopania istniejącego do ok. 3-5 metrów. Metodą na bagniste tereny jest wypieranie słabego podłoża. Fachowcy wspierają ten zabieg mechanicznie, chociażby poprzez przecięcie kożucha torfowego lub metodą wybuchów.

Słabe podłoże wymaga z reguły wzmocnienia. Dobrą metodą jest tak zwana konsolidacja. Zabieg co prawda długotrwały, ale solidny. Im słabsze podłoże tym bardziej prawdopodobne, że konsolidacja będzie trwała etapowo.

Sposobem na przyspieszenie konsolidacji jest proces przeciążenia. W tym celu stosuje się zazwyczaj dodatkowe warstwy gruntu.

Ubijanie gruntu to jego dogęszczanie. Jest dość często spotykaną metodą na placu budowy. Jest to metoda ingerująca w otoczenie- wymaga obserwacji, aby drgania podczas ubijania nie zadziałały negatywnie na otaczające teren budowy budynki.

Wypracowaną i często stosowaną metodą jest zagęszczanie impulsywne. Jest to dobry sposób na prace w terenie, który otoczony jest budynkami. Metoda zagęszczania impulsywnego w sposób ograniczony wpływa na otoczenie. Do tych prac stosuje się hydrauliczny młot zamontowany na koparce. Metoda dobrze sprawdza się na terenach trudnodostępnych.

Ubijanie wymaga wcześniejszego przetestowania na fragmencie placu, aby zbadać wysokość drgań i ich wpływ na znajdujące się w pobliżu budynki, by następnie dostosować sposób prac i wykorzystać optymalne narzędzia.

Innymi metodami na trudne podłoże są wymiana dynamiczna, wibrowymiana czy metody z wykorzystaniem różnego rodzaju kolumn. A Waszym zdaniem, który sposób jest najlepszy?

Targi BUDMA już 30 stycznia w Poznaniu. Potrwają do 2 lutego. Impreza zostanie podzielona na specjalne strefy. Trzy z nich będą skierowane do inwestorów i wykonawców.

DLA WYKONAWCY

MONTERIADA  to interaktywne spotkanie z monterami, dystrybutorami stolarki oraz odbiorcami końcowymi. W strefie odbędzie się prezentacja prawidłowych technik montażowych podczas specjalnych pokazów dobrego montażu drzwi, okien, bram i osłon z wykorzystaniem nowoczesnych systemów montażowych, mocowań oraz narzędzi.

STREFY FACHOWCA to dynamiczne i interaktywne strefy dające możliwość poznania, własnoręcznego sprawdzenia zalet prezentowanego innowacyjnego sprzętu budowlanego, narzędzi i materiałów, a dodatkowo  wygrania cennych nagród w licznych konkursach oraz zawodach. W tej strefie będzie można podziwiać w akcji „mistrzów fachu” z takich specjalności jak: dekarze, parkieciarze, płytkarze czy posadzkarze.

DLA INWESTORA

W strefie dla inwestora organizatorzy targów skupią się na dostarczeniu wiedzy dotyczącej wymogów legislacyjnych, odbędą się prezentacje dobrych praktyk czy ekonomia w budownictwie.

Prasonożyce do złomu są jedną z najczęściej stosowanych maszyn na złomowiskach. Dobre prasonożyce powinny charakteryzować się wysokimi parametrami pracy, być solidnie wykonane – z wysokiej jakości materiałów oraz zaprojektowane ściśle do pracy z dużymi obciążeniami.

Dobre maszyny do cięcia i prasowania złomu wyposażane są w różne rozwiązania techniczne, które zwiększają żywotność maszyny oraz obniżają koszty eksploatacji. Na rynku można spotkać kilka modeli jeden maszyny. Mogą różnić się siłą cięcia, a co za tym idzie wymiarami komory kompresyjnej, wydajnością czy wagą urządzenia.

Prasonożyce wyposażane w zasyp umożliwiają automatyczne przesuwanie przecinanego złomu. A następnie zgniecione zostają przesunięte pod noże. Wówczas blacha jest przecinana na oczekiwany wymiar. Wielofunkcyjność takich maszyn to bardzo duża zaleta podczas prac na złomowisku. Producenci coraz częściej dbają także o to, aby maszyny do prasowania złomu wyposażać w automatyczny centralny system smarowania – to zwiększa wydajność i wytrzymałość maszyny.

Maszyny tego typu, jak prasonożyce wyposażane są także system zarządzania za pomocą programowalnego automatu. Maszyny można wyposażać także w dodatkowe urządzenia. W tym przypadku często stosuje się chwytak, który wspomaga proces cięcia i prasowania złomu.

Dobry producent maszyn do cięcia i prasowania złomu stawia na wysokiej jakości podzespoły hydrauliczne, elektryczne i elektroniczne. Dzięki temu klient ma pewność, że zakupiony przez niego sprzęt poradzi sobie w pracy z największym obciążeniem, a jednocześnie skutecznie obniży koszty eksploatacji maszyny.

Kenia chce budować infrastrukturę z polskimi firmami budowlanymi. Jak dotąd żadna polska firma budowlana nie została jeszcze zarejestrowana w tym kraju. Czas to zmienić i podbić rynek w Kenii.

Kenijczycy bardzo cenią nasze gotowe rozwiązania technologiczne oraz doświadczenie. Kenia chce realizować strategiczny plan rozwoju infrastruktury „Wizja 2030”. To doskonały moment dla polskich firm budowalnych na zdobycie tego rynku.

Jak poinformowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu, zgodnie z analizami ONZ to właśnie Afryka Wschodnia będzie rozwijać się najszybciej na całym kontynencie - jej tempo wzrostu ma wynieść 6,8%, podczas gdy średni roczny wzrost gospodarek afrykańskich osiągnie poziom nieco ponad 4%. Uznawana za lidera regionu Kenia plasowana jest wśród najatrakcyjniejszych destynacji inwestycyjnych w Afryce. Rządowi w Nairobi zależy zatem na unowocześnieniu i uprzemysłowieniu kraju. Dlatego też w ramach planu strategicznego „Wizja 2030” realizuje szeroko zakrojone inwestycje, takie jak rozbudowa sieci kolei, autostrad, budowa lotnisk, parków maszynowych i tworzenie specjalnych stref ekonomicznych.

W Kenii funkcjonuje biuro handlowe PAIH.

W minionym roku "Dni Bezpieczeństwa Technicznego" organizowane przez Urząd Dozoru Technicznego cieszyły się dużym zainteresowaniem. W zeszłorocznych spotkaniach udział wzięło ponad 1000 uczestników z 500 firm i instytucji z całej Polski.

Dni Bezpieczeństwa Technicznego to cykl ogólnopolskich spotkań informacyjnych. Adresowane są do wszystkich zainteresowanych zagadnieniami bezpieczeństwa technicznego i bezpieczną eksploatacją urządzeń technicznych. Podczas spotkań uczestnicy mogą uzupełniać i aktualizować podstawową wiedzę z zakresu działalności UDT i przepisów o dozorze technicznym. - Prezentowane są urządzenia ciśnieniowe i transportu bliskiego podlegające dozorowi technicznemu oraz przykłady i analiza wypadków mających miejsce podczas ich eksploatacji. Przekazywane są również informacje dotyczące wymagań związanych z rejestracją, eksploatacją oraz kwalifikacjami do obsługi i konserwacji urządzeń. Stałym elementem tematycznym jest także ocena zgodności wg dyrektyw UE, oznakowanie CE, certyfikacja osób, wyrobów i systemów zarządzania oraz szkolenia. Oprócz części informacyjnej, w trakcie DBT odbywają się warsztaty tematyczne połączone z dyskusją z ekspertami UDT – poinformował UDT.

Od 2014 r. w ponad 200 spotkaniach "Dni Bezpieczeństwa Technicznego"  uczestniczyło 6,5 tysiąca zainteresowanych. Reprezentowali oni ponad 3 tysiące firm branżowych, instytucji, uczelni i stowarzyszeń z całej Polski. W 2018 r. odbędą się kolejne spotkania DBT.

Gry komputerowe mogą być dobrym wstępem do przyszłej pracy jako operator maszyny budowlanej. Fani symulatorów podzielają tę opinię. Czy rzeczywiście gry komputerowe mogą być pomocne? Najlepiej przekonać się samemu.

Na rynku gier komputerowych można spotkać zarówno te klasyczne, jak również symulatory, przy tym w przystępnych cenach, znajdzie się coś na każdą kieszeń. Wśród popularnych symulatorów maszyn budowlanych można znaleźć symulatory: koparki, robót drogowych, dźwigu, czy budowy mostów.

W październiku 2017 r. swoją premierę miała „Gorączka złota”. To  realistyczna gra symulacyjna, w której gracz zajmuje się wydobywaniem złota na Alasce. Gra bazowała na popularnym programie telewizyjnym o tym samym tytule. W tej grze gracz dowolnie kieruje swoją karierą poszukiwacza złota. Gra wymaga zręcznej pracy na koparce, czy ładowarce. Gracz może poczuć klimat trudnych warunków operatorskich, gdyż gra zawiera pełny cykl dobowy, a także wszystkie cztery pory roku. Niesprzyjające warunki pogodowe mają niejednokrotnie negatywny wpływ na stan techniczny maszyn.  Gracz uszkodzone części swojej maszyny może naprawiać samodzielnie lub kupić części zamienne w sklepie. Realistyczne efekty to bardzo duża zaleta „Gorączki złota.”

Symulatory maszyn budowlanych cechuje przede wszystkim intuicyjny system sterowania, który umożliwia wykorzystywać potencjał maszyn. Wiele zróżnicowanych zadań stanowią wyzwanie dla gracza i ułatwiają mu zapoznanie się z rodzajami prac na terenie budowy. Projektanci gier zadbali także o zróżnicowany, wielowarstwowy rodzaj podłoża. Gracz ma możliwość budowania, ma też możliwość wyburzania. Gra na symulatorach może być wciągająca, szczególnie, jeśli zawiera tryb kariery i oferuje możliwość kupowania oraz sprzedawania sprzętu budowlanego. Dobrą grę komputerową powinna charakteryzować duża ilość maszyn budowlanych bardzo dobrze, wręcz szczegółowo odwzorowanych. Dzięki temu gra jest bardziej realistyczna.

Wśród operatorów często pojawia się temat pracy w Niemczech. Jak wygląda zatrudnienie z polskimi uprawnieniami?

Operatorzy, którzy mieli okazję pracować u naszego zachodniego sąsiada, doradzają dokonanie tłumaczenia polskich uprawnień i zabranie ich ze sobą. To, czy takie uprawnienia w ogóle są wymagane w Niemczech zależy od pracodawcy – podkreślają operatorzy.

Są firmy, gdzie uprawnienia w ogóle nie są potrzebne, a liczy się praktyka i umiejętności. W niektórych firmach wystarczy mieć przy sobie polskie uprawnienia przetłumaczone na język niemiecki. Można spotkać też takie, które wymagają uprawnień wyłącznie niemieckich. Jednak takich jest niewiele. Jeśli chcemy mieć pewność, warto się upewnić przed wyborem firmy, jak wygląda sprawa z uprawnieniami. - Najbezpieczniej zabrać polskie przetłumaczone na niemiecki – radzą koledzy po fachu.

Operatorzy, którzy pracowali lub pracują w Niemczech twierdzą zgodnie, że dla niemieckich firm liczy się przede wszystkim doświadczenie i tylko  od umiejętności zależeć będzie praca i zarobki w tamtejszych firmach.

Pierwsze kroki na koparko-ładowarce były nieudolne, zdarzały się pomyłki, niedociągnięcia, ale było nie raz dużo śmiechu – wspominają początki swojej pracy operatorzy tych maszyn. – W takiej sytuacji trzeba zachować zimną krew i wykazać się pokorą, a nerwy sobie odpuścić – dodają. – Jak coś raz nie wyjdzie, to kolejnego dnia będzie już lepiej!

Operatorzy, którzy dziś mają już duże doświadczenie w przeszłości nigdy nie odpuszczali. Byli uparci i dążyli do celu. Chociaż często musieli znosić przykrości ze strony szefa, czy starszych kolegów, brnęli do celu. Dziś, dzięki takiemu podejściu są zawodowcami.

Pierwsze kroki na  koparko-ładowarce bywają z reguły trudne i wymagające – tak często wspominają to doświadczenie operatorzy. Radzą też na co zwracać uwagę, aby dobrze przygotować się do fachu.

Przede wszystkim ważny jest wybór solidnego pracodawcy. Operatorzy odradzają prace sezonowe dla początkujących operatorów koparko-ładowarki. Można stracić czas i nerwy, a czasami nauczyć się niewłaściwych czynności.

Operatorzy często rzucani są na głęboką wodę i pozostawiani sami sobie. To doświadczenie pokazuje, że warto szukać takiej firmy, która jest świadoma, że zatrudnia początkującego operatora. Co więcej, zależy jej na dobrze wykonanej pracy. Wówczas operator może liczyć na fachową pomoc i doradztwo, a efekt będzie zadowalający dla obu stron. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, jaką flotą maszyn dysponuje pracodawca – im większa, tym lepiej dla początkującego operatora.

A co w sytuacji, gdy operator znalazł się w firmie, gdzie szef sam kiepsko zarządza maszynami, ale wciąż wymaga od innych? Koledzy po fachu radzą nie brnąć w takim miejscu dalej. Efektem będzie strata czasu, a często i nerwów. Wieli z nich doświadczyło i takich sytuacji.

Są też tacy operatorzy, którzy dobrze wspominają „głęboką wodę”. Dla niektórych umiejętność poradzenia sobie w relacji ja-maszyna jest podstawą do rozwijania swoich operatorskich umiejętności. Niektórzy operatorzy po pokonaniu zupełnie samodzielnie pierwszych trudności, z łatwością przesiadali się na bardziej skomplikowane maszyny i wciąż chcieli więcej. Jeśli jednak dla innych to za wiele jak na początek, dobrze jest znaleźć kolegę, który pracuje na identycznym sprzęcie i ma już doświadczenie. Wówczas początkujący operator ma szansę na zdobycie cennych wskazówek i szybkiego przyuczenia się do zawodu.

Można też spotkać takich operatorów, którzy uczą się cały czas. Kolejne doświadczenie jest dla nich cenną nauką, z której wyciągają nowe wnioski, a ci, którzy przyglądają się im z boku widzą jedynie świetnego zawodowca.

Wielu z operatów koparko-ładowarki ma własne podejście do zawodu, które pozwala im dobrze wykonywać swoją pracę. Jeden z operatorów wskazuje na trzy kroki do sukcesu w tej branży: pierwszy krok to próbować robić cokolwiek, drugi – to robić to precyzyjnie, a w trzecim wystarczy działać szybciej i wówczas perfekcja w zawodzie zostanie osiągnięta!

A Wy jak wspominacie pierwszą pracę na koparko-ładowarce?

W pewnym momencie nadchodzi taki czas, że maszyna budowlana nie będzie chwilowo potrzebna. Samo przechowywanie maszyny to nie wszystko. Warto zadbać o jej konserwację na czas jej odpoczynku.

Przed odstawieniem maszyny należy ją dokładnie umyć, uzupełnić wszystkie płyny i oleje. Silniki i akumulatory powinny zostać pokryte preparatem antykorozyjnym. Ponadto, jeśli maszyna budowlana nie będzie użytkowana przez długie miesiące, warto jest wyjąć z niej akumulator i przechowywać go w tym czasie w dodatnich temperaturach w suchym miejscu.

Jak wiadomo gabaryty maszyn budowlanych powodują, że pomieszczenie do ich przechowywania musi być duże. W okresie zimowym dobrze jest pomyśleć o wynajęciu dla naszej maszyny pomieszczenia, gdzie spędzi czas do kolejnego sezonu. Należy pamiętać, że maszyna pozostawiona na dłuższy czas na zewnątrz nie tylko ulega zniszczeniu w wyniku oddziaływania warunków atmosferycznych, ale jest także magnesem na wandali i złodziei.

Na rynku funkcjonują firmy, które zajmują się wynajmowaniem hal i dużych garaży na potrzeby maszyn, a także elektronarzędzi. Zawsze w trosce o maszynę powinniśmy sprawdzać warunki takich pomieszczeń m.in., czy nie przeciekają, nie stoi lub  nie dostaje się woda do takich pomieszczeń, jakie są zabezpieczenia antywłamaniowe, jaka panuje w nich temperatura, w jaki sposób zabezpieczony jest teren wokół takich garaży.

Odpowiednia konserwacja i przechowywanie maszyn budowlanych w okresie dłuższego nieużytkowania zwiększa ich żywotność oraz obniża koszty eksploatacji. Warto o tym pamiętać rozstając się z maszyną na jakiś czas.

Zima to czas, kiedy szukamy sposobów na dogrzanie. Szczególnie podczas pracy w terenie operatorzy maszyn budowlanych powinni mieć komfort, aby ich praca była efektywna i wydajna. Dobrym rozwiązaniem na niskie temperatury są nagrzewnice wodne. Prezentujemy kilka wybranych modeli.

TENERE PERFORMA 3D-4D to kompaktowe i mocne nagrzewnice wodne. Posiadają 2 lub 3 prędkości obrotowe wentylatora, zasilanie wentylatora: 12V lub 24V. Posiadają króćce przyłączeniowe o średnicy 14/16 mm, różne fronty: wersja 3D: 3 króćce powietrza (średnica od 40 do 70 mm), wersja 4D: 4 króćce powietrza (średnica od30 do 50 mm). Nagrzewnica opcjonalnie wyposażona w dodatki do wlotu powietrza: kratka lub króciec powietrza (średnica od 40 do 70 mm).

TENERE PERFORMA 3D i 4D nadaje się do maszyn budowlanych, wózków widłowych, pojazdów dostawczych, a także do statków czy łodzi.

TENERE B posiada 2 prędkości obrotowe wentylatora, zasilanie wentylatora wynosi 12V lub 24V. Nagrzewnica wodna wyposażona w króćce przyłączeniowe o średnicy14/16 mm. Istnieje możliwość zamontowania króćców wody po prawej i lewej stronie. Urządzenie wyposażone w obudowę ABS odporną na ciepło, opcjonalnie: 3-prędkości obrotowe wentylatora.

TENERE B można montować w maszynach budowlanych, wózkach widłowych, pojazdach dostawczych, a także w statkach czy łodziach.

HOGGAR C i D. Jeden i drugi model posiada 3 prędkości obrotowe wentylatora. Zasilanie wentylatora wynosi 12V lub 24V,  posiada króćce przyłączeniowe o średnicy 16 mm. Nagrzewnica została wyposażona w metalową obudowę z miejscami na mocowanie,  obudowa ABS jest odporna na ciepło, różne fronty: wersja C: kratka, wersja D: 3 króćce o średnicy 54 mm.

HOGGAR C-D pasuje do maszyn budowlanych, wózków widłowych, pojazdów dostawczych.

BALI C-D-G od firmy Siroco to mała nagrzewnica wodna, która posiada 2 prędkości obrotowe wentylatora, zasilanie wentylatora wynosi 12V lub 24V, króćce przyłączeniowe o średnicy 14 i 16 mm. Posiada  obudowę ABS odporna na ciepło. Do wyboru różne fronty:  wersja C: metalowa kratka, wersja D: 2 króćce  średnicy 45 mm, wersja G: 2 regulowane dyfuzory powietrza.

BALI C-D-G pasuje do maszyn budowlanych, wózków widłowych oraz statków i łodzi.

A Wy czego używacie w kabinach, aby nie zmarznąć?

nagrzewnice wodne2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na zdjęciu kolejno: TENERE PERFORMA 3D, TENERE B, HOGGAR C, BALI C.

Chociaż w tym roku zima przebiega łagodnie to warto mieć pod ręką kilka chociażby najprostszych narzędzi do odśnieżania. Nie warto dać się zaskoczyć śniegom. Propozycje od Fiskars.

Firma Fiskars znana jest z solidności. W ofercie posiada kilka podręcznych narzędzi do odśnieżania: odgarniacz aluminiowy zdecydowanie na szybkie odśnieżanie, pług śnieżny składany na większe śniegi oraz skuwacz do lodu.

Odgarniacz aluminiowy posiada profil głowicy wykonany z aluminium najwyższej jakości. Śnieg do niego nie przylega, a to gwarantuje łatwiejszą i sprawniejszą pracę. Narzędzie posiada trzonek pokryty PCV. Jest lekki i dobrze dopasowuje się do dłoni, nie wyślizguje się z niej, co ułatwia odśnieżanie.

Na większe śniegi zdecydowanie lepiej sprawdza się pług śnieżny składany. Szerokość narzędzia wynosi 749 mm, co zapewnia sprawne odśnieżanie większych powierzchni. Kompaktowość pługu to niewątpliwie duża zaleta tego narzędzia. Umożliwia to łatwy transport w małym bagażniku, a także wygodne przechowywanie w niewielkim pomieszczeniu.

Trzecim, godnym uwagi narzędziem do codziennej walki z zimowymi warunkami jest skuwacz do lodu. To proste narzędzie składa się jedynie ze stalowej głowicy i drewnianego trzonka, ale jego skuteczność jest świetna. Warto wyposażyć się w taki skuwacz do lodu, gdyż wówczas minimalizujemy szkody i znacznie poprawiamy bezpieczeństwo i komfort użytkowania przydomowych powierzchni.

Marka Caterpillar robi furorę w sklepach obuwniczych. Firma w swojej ofercie posiada bogatą paletę obuwia męskiego. Niemalże na każdą okazję!

Trapery, kozaki, półbuty, botki, sztyblety, trzewiki, trekkingi. Można wybierać w modelach, kolorach i rodzajach materiałów, z jakich zostały wykonane. Caterpillar to solidna marka i takie też są jej buty.

Wiele modeli zostało zaprojektowanych do użytku codziennego – wygodne, dobrze się prezentują i stanowią ciekawe dopełnienie męskiej garderoby. Znaczna większość butów CAT jest wykonana ze skóry naturalnej, a podeszwa z wysokogatunkowego tworzywa. Buty CAT wyróżniają się komfortem użytkowania. W przypadku butów zimowych CAT stosuje podeszwy izolujące i oczywiście ocieplenie wewnątrz obuwia.

Caterpillar stworzył buty męskie na każdą okazję. A Wam jak się podobają?

Mijający rok 2017 był dla nas naprawdę udany jeśli chodzi o organizację eROBOCZE SHOW. Gigantyczna impreza, niezapomniane pokazy maszyn, zawody operatorów wciąż jeszcze nie zdążyliśmy zapomnieć, a tymczasem już szykujemy się do kwietniowej edycji naszej imprezy!

eROBOCZE SHOW to impreza, która wywołuje wiele pozytywnych emocji i wyzwala niesamowitą ilość dobrej energii. W roku 2017 zorganizowaliśmy imprezę w kwietniu w Dąbrowie Górniczej, a następnie w październiku w Przasnyszu.

Obie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Dziesiątki wystawców, niezapomniane pokazy i zawody operatorskie pokazują jak wspaniale zorganizowana jest społeczność operatorsko - maszynowa. Zobaczcie, jak to było w kwietniu tego roku w Dąbrowie Górniczej!

Podczas edycji październikowej w Przasnyszu nasza impreza eROBOCZE SHOW została po raz pierwszy połączona z Konferencją dla zuli. Dwie doskonale zorganizowane gigantyczne imprezy obok siebie udowodniły, że twórcy tych eventów potrafią wykreować świat idealny dla maszyn roboczych i leśnych, w którym jej pasjonaci i operatorzy mogą poczuć niezwykły klimat! A tak to było na eROBOCZE SHOW w Przasnyszu!

My, tymczasem silnie zmotywowani przez naszych świetnych wystawców, operatorów i wszystkich zwiedzających, już szykujemy dla Was kolejną edycję na 2018 rok. Na wiosnę wystartujemy z kolejnym eROBOCZE SHOW. Spotkamy się w kwietniu na Górnym Śląsku. Pierwsi wystawcy już się do nas zgłaszają.

Ten rok był bardzo udany i nie wyobrażamy sobie, aby nadchodzący nie był jeszcze lepszy! I tą dobrą energią dzielimy się z Wami wszystkimi. Wspólnie przenieśmy ją na 2018 r. ZAPRASZAMY SEDRECZNIE W KWIETNIU NA KOLEJNĄ EDYCJĘ EROBOCZE SHOW!

Stowarzyszenie Operatorów Maszyn Roboczych OPERATOR organizuje w lutym zawody o puchar prezesa. To będą Pierwsze Mistrzostwa Operatorów Maszyn w kręglach.

Zawody SOMR organizuje w wynajętym klubie. Zwycięzca otrzyma puchar prezesa – naprawdę warto powalczyć. Takie trofea należą do rzadkości! SOMR doskonale wie, że najefektywniejsza i wydajna praca operatorów powstaje wtedy, kiedy odpoczywa się od niej czasami i to w niebanalny sposób, ale pełen emocji i wyzwań. Stąd też pomysł na mistrzostwa w kręglach.

 Mistrzostwa będą odbywać się w okolicach Warszawy. Organizatorzy zapraszają operatorów z drugimi połówkami. Świetna atmosfera gwarantowana! Popieracie ten pomysł?

Firma Hella posiada wysokiej jakości oświetlenie typu LED do maszyn budowlanych, rolniczych, leśnych i komercyjnych. Prezentujemy wybór oświetlenia tej marki do koparek i walców.

Zimowe warunki nie sprzyjają pracy w terenie operatorom koparek i walców. Krótkie dni i mało światła trzeba zastąpić skutecznym oświetleniem, które nie tylko znacznie ułatwia pracę, ale zwiększ jej wydajność. W ofercie marki Hella do koparki znajdziemy kilka rodzajów oświetlenia.

Oświetlenie do koparki: ramię tył i przód

Moduł 70 LED gen. IV 1G0 996 476-001. Doskonale nadaje się do montażu na ramieniu koparki, gdzie miejsca na oświetlenie robocze jest bardzo mało. Kompaktowy reflektor roboczy o dobrych parametrach świetlnych gwarantuje bezpieczną i wydajną pracę.

Power Beam 1500 1GA 996 288-001 gwarantuje wąskie i dobrze skoncentrowane  oświetlenie o dalekim zasięgu  dla obszaru pracy łyżki koparki.

Ultra Beam LED 1GA 995 506-001 doskonale sprawdza się w większych koparkach, gdzie często potrzebne jest mocniejsze oświetlenie. Wówczas zastosowanie reflektora Ultra Beam LED o strumieniu 2200 lumenów to najlepszy wybór.

Oświetlenie do koparki:  dach tył i przód

Moduł 90 LED 1G0 996 263-031 zapewnia efektywna i bezpieczna oświetlenie dzięki jasności światła na poziomie 2700 lumenów.

Ultra Beam LED 1GA 995 506-011 to uniwersalny model o doskonałej wydajności. Dzięki kompaktowej budowie istnieje możliwość montażu tego rodzaju oświetlenia w wielu kabinach koparki.

Power Beam 3000 1GA 996 192-001 jest idealny dla użytkowników oczekujących wysokiej skuteczności świetlnej.

Oświetlenie do walca: dach przód i tył:

Power Beam 5000 1GB 996 194-001 zapewnia  strumień 4500 lumenów, dosłownie przemienia noc w dzień, gwarantując łatwiejszą pracę. Model charakteryzuje się wysoką odpornością na wstrząsy.

Ultra Beam X-PowerPack 1GA 998 534-451. Ten model oferuje świetne oświetlenie skierowane do przodu na poziomie 2800 lumenów. Równomierny rozkład światła gwarantuje operatorowi walca dokładną i efektywną pracę w trudnych warunkach.

Ultra Beam LED 1GA 995 506-001. Wyróżniają go kompaktowe kształty. Dzięki czemu jest bardzo poręczny i nie zajmuje wiele miejsca na dachu kabiny. Ważną zaletą modelu jest wysoka wydajność świetlna.

Oświetlenie do walca: bęben i bok

Q90 LED 1GA 996 283-001 Reflektor Q90 LED dzięki płaskiej konstrukcji nadaje się do montażu na bębnie lub boku walca. Oświetlenie bliskie oferuje równomierne oświetlenie obszaru wokół całego pojazdu.

Moduł 70 LED gen. III 1G0 996 276-481 Ten model zapewnia dobre oświetlenie ziemi wokół pojazdu nawet w przypadku montażu na niewielkiej wysokości. Gwarantuje 800 lumenów przy zużyciu energii zaledwie 13 W.

Ultra Beam LED 1GA 995 506-001 to reflektor, który zapewnia jeszcze lepsze oświetlenie niż powyższe modele. Gwarantuje światło o strumieniu 2200 lumenów.

Wilhelm Schafer ma w swojej ofercie wielozadaniowe i ekonomiczne maszyny – Dumpery. Skuteczne i niezawodne podczas wszelkiego rodzaju praca  ziemnych.

Dumpery Schafer sprawdzają się na każdej budowie, podczas kształtowania krajobrazu i ogrodów, a także przy budowie tunelu czy remoncie budynku.

Dumper D500 ma kompaktowy design dla różnych zadań. Model dostępny jest seryjnie z silnikiem benzynowym z elektrycznym włącznikiem. Opcjonalnie Dumper D500 można wyposażyć w silnik diesla marki Yanmar. Kolebka jest bardzo stabilna i hydraulicznie wychylna.

Dumper – D 500 został wyposażony w dźdwignię dla pełnohydraulicznego napędu. Posiada wahadłowo zawieszone rolki prowadzące. Waga samego Dumpera D500 wynosi 260 kg, ale 500 kg masa załadunku.

Dumper D500 – dane techniczne:

Kategoria: Dumper

Nazwa: D 500 (D 500 D)

Masa eksploatacyjna: 300 (330) kg

Ruchome obciążenie użytkowe: 500 kg

Wysokość maszyny: 1030 mm

Szerokość maszyny: 700 mm

Napęd jezdny: Hydrostat

Moc silnika: 4,7 kW / 6,4 KM (4,9 kW / 6,7 KM)

Strona 1 z 48

Stowarzyszenie

  • Stowarzyszenie operatorów maszyn roboczych operator
    Stowarzyszenie operatorów maszyn roboczych operator         Szanowni Państwo,   powołane w 2014 roku Stowarzyszenie Operatorów Maszyn Roboczych OPERATOR realizuje cele polegające na promocji i dbaniu o wizerunek operatora, promowaniu zawodu, integracji środowiska operatorów, ośrodków szkolenia oraz producentów i dystrybutorów maszyn roboczych. Stowarzyszenie obejmuje swoim zasięgiem cały kraj.   Zapraszamy do wstąpienia do…

Najbliższe wydarzenie

  •   Maszyny znanej marki będą sprzedawane w Serbii. Kontrakt z West Balkans Machinery został podpisany w styczniu - obejmuje pełną gamę koparek mini, średnich i dużych, a także wywrotek sztywnoramowych, ładowarek kołowych ZW oraz żurawi gąsienicowych Sumitomo.   West Balkans Machinery specjalizuje się w zapewnianiu maszyn dla górnictwa, do kamieniołomów…
© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL