Kiedy nie działa napęd jazdy. Poradnik Ketral

Co zrobić w sytuacji, kiedy napęd jazdy odmawia posłuszeństwa? Ketral wskazuje na różne rodzaje awarii i podaje gotowe rozwiązania w sytuacjach kryzysowych.

  1. Działa silnik jazdy, ale sama przekładnia nie jedzie – jeśli w porę zauważono problem możliwa jest wymiana samego I rzędu satelit wraz z przylegającymi częściami. Istnieje także zagrożenie, że cała przekładnia będzie uszkodzona, czyli będą powyłamywane zęby na satelitach. W takiej sytuacji, kiedy nie kręci się cały napęd jazdy można sprawdzić, czy układ hamulcowy jest sprawny.
  2. Napęd jazdy przy pozostawieniu maszyny na wzniesieniu sam jedzie – sprawdzenia wymaga układ hamulcowy. Ketral zaznacza, że najczęściej po wymianie tarczek sytuacja wraca do normy. Może się też zdarzyć sytuacja, w której nie będzie wystarczającego ciśnienia w układzie hydraulicznym hamulców.
  3. Napęd słabnie, a nawet się zatrzymuje w miarę upływu pracy – mogło dojść do zużycia się hydromotoru lub przekładni. Wówczas trzeba wymienić części hydromotoru lub przekładni na nowe. Inną przyczyną powyższej sytuacji może być za małe ciśnienie oleju, wówczas należy je sprawdzić na przewodach dochodzących do hydromotoru. Jeszcze inna przyczyna to zbyt mocno naciągnięty łańcuch gąsienicy, przy tym stan ogólny podwozia jest zły i występuje duże tarcie, dlatego napęd musi pokonywać dodatkowe opory. Ketral podkreśla, że w takiej sytuacji prostym, ale często zapominanym sposobem jest sprawdzenie trybu, na którym jeździ napęd jazdy. Jak wskazują fachowcy Ketral, tryb szybki jest zawsze słabszy i przy znacznych wzniesieniach może dawać wrażenie słabnięcia napędów jazdy.
  4. Wibracje, nagrzanie lub hałas wydobywający się z przekładni – przyczyną może być brak oleju w przekładni lub też łożyska są mocno zużyte, co powoduje większe tarcia i mocne nagrzanie się przekładni. - W przypadku wibracji pierwszą czynnością jaką należy wykonać jest sprawdzenie śrub na kole napędowym oraz śrub mocujących napęd, ponieważ mogły one ulec obluzowaniu. W innym przypadku najlepiej sprawdzić hydromotor oraz przekładnię czy oby nie są nadmiernie zużyte. Jeżeli hałas wydobywa się z przekładni należy bezwzględnie zatrzymać maszynę i sprawdzić jakie uszkodzenia wystąpiły – radzą fachowcy Ketral.
  5. Nadstan oleju – przyczyną może być olej hydrauliczny przedostający się do przekładni. Wówczas należy wymienić uszczelnienie w hydromotorze. Ketral podkreśla, że powiązane z tą awarią może być równoczesny wyciek z przekładni, bądź to z dekla przedniego, bądź też z uszczelnień głównych. W każdym z tych przypadków należy wymienić uszczelnienia na nowe by zapobiec uszkodzeniu przekładni.

Są to typowe problemy, które z pomocą firmy Ketral można sprawnie rozwiązać. Fachowcy tej firmy zaznaczają, że zawsze należy pamiętać, iż nic nie zastąpi oryginalnych procedur zalecanych przez producentów, ale z drugiej strony problemów, dla których napęd jazdy odmawia posłuszeństwa może być znacznie więcej i mogą one wychodzić znacznie poza obszar samego napędu.

Stowarzyszenie

  • Stowarzyszenie operatorów maszyn roboczych operator
    Stowarzyszenie operatorów maszyn roboczych operator         Szanowni Państwo,   powołane w 2014 roku Stowarzyszenie Operatorów Maszyn Roboczych OPERATOR realizuje cele polegające na promocji i dbaniu o wizerunek operatora, promowaniu zawodu, integracji środowiska operatorów, ośrodków szkolenia oraz producentów i dystrybutorów maszyn roboczych. Stowarzyszenie obejmuje swoim zasięgiem cały kraj.   Zapraszamy do wstąpienia do…

Najbliższe wydarzenie

  •   Maszyny znanej marki będą sprzedawane w Serbii. Kontrakt z West Balkans Machinery został podpisany w styczniu - obejmuje pełną gamę koparek mini, średnich i dużych, a także wywrotek sztywnoramowych, ładowarek kołowych ZW oraz żurawi gąsienicowych Sumitomo.   West Balkans Machinery specjalizuje się w zapewnianiu maszyn dla górnictwa, do kamieniołomów…
© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL