Zabytkowy silnik Deutz

Na konferencję dla ZULI w Silnowie organizowanej 7 listopada przez GAZETĘ LEŚNĄ firma BTH FAST przywiezie zabytkowy silnik MA 608 z 1938 roku

W czasie 150 lat swojego istnienia firma Deutz wyprodukowała 9 milionów silników spalinowych stosowanych do napędu wszelkiego rodzaju maszyn roboczych.

Silniki stacjonarne dzieliły się na benzynowe MA oraz wysokoprężne MAH.

Te pierwsze pojawiły się na linii produkcyjnej w latach 1918 – 1954. Wyprodukowano łącznie 166 783 egzemplarzy o mocy kształtującej się w przedziale od 2 KM (w przypadku silnika MA 308 o pojemności 308 cm3) do 16 KM (w przypadku silnika MA 322 o pojemności 4423 cm3). Stanowiły one napęd maszyn gospodarczych: młynów, młocarni, pił do drewna, pomp do wody, a co ciekawe – także walców drogowych.

Odrestaurowany przez BTH FAST silnik MA 608 o numerze seryjnym 556582, chłodzony cieczą przez odparowanie, został wyprodukowany w 1938 roku. Jego moc to 4 KM przy 2000 obr./min, a pojemność skokowa wynosi 308 cm3. Silnik, wyposażony w zapłon iskrowy, zasilany jest benzyną, a jego uruchamianie odbywa się za pomocą korby. Jako ciekawostkę wspomnieć należy fakt, iż jest on pokryty oryginalna powłoką lakierniczą z 1938 roku, zabezpieczoną jedynie warstwą lakieru bezbarwnego. Silnik dotrwał do naszych czasów w bardzo dobrym stanie, jest w pełni sprawny.

2

Jedną z atrakcji przewidzianych na konferencji Gazety Leśnej będzie konkurs firmy BTH FAST polegający na uruchomieniu MA 608.

Silniki produkowane w chwili obecnej są przyjazne środowisku, spełniają wymogi wszystkich obowiązujących norm. Dzięki systemom oczyszczania spalin EAT w aktualnie produkowanych silnikach z serii TCD o pojemnościach od 2.9 do 7.8 litra już dziś są wypełniane planowane wartości graniczne emisji V etapu norm czystości spalin, który ma wejść w życie dopiero w roku 2019.

Stowarzyszenie

  • Stowarzyszenie operatorów maszyn roboczych operator
    Stowarzyszenie operatorów maszyn roboczych operator         Szanowni Państwo,   powołane w 2014 roku Stowarzyszenie Operatorów Maszyn Roboczych OPERATOR realizuje cele polegające na promocji i dbaniu o wizerunek operatora, promowaniu zawodu, integracji środowiska operatorów, ośrodków szkolenia oraz producentów i dystrybutorów maszyn roboczych. Stowarzyszenie obejmuje swoim zasięgiem cały kraj. Bieżące informacje na temat stowarzyszenia…

Najbliższe wydarzenie

  •   Maszyny znanej marki będą sprzedawane w Serbii. Kontrakt z West Balkans Machinery został podpisany w styczniu - obejmuje pełną gamę koparek mini, średnich i dużych, a także wywrotek sztywnoramowych, ładowarek kołowych ZW oraz żurawi gąsienicowych Sumitomo.   West Balkans Machinery specjalizuje się w zapewnianiu maszyn dla górnictwa, do kamieniołomów…
© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL