200 lat ewolucji maszyn drogowych

Centralna Administracja Drogowa ma już 200 lat. Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad prezentuje historię rozwoju maszyn do prac infrastrukturalnych.

Początkowo do budowy infrastruktury służyły głównie maszyny rolnicze. Według GDDiA dobrym przykładem ewolucji maszyn do prac drogowych jest walec. Pierwotnie wały wykonywano z drewna drążone w środku. Później pojawiły się walce pełne z zabitymi bokami ciągnione przez konie. Kiedy drewno zastąpiono żeliwem, a konie silnikiem parowym, maszyny zyskały moc i wydajność. W wyniku postępującej ewolucji silnik parowy został zastąpiony spalinowym. Budowa walca została uproszczona, zaczęto tworzyć zamknięte kabiny. Następnie pojawiły się walce ogumione, wibracyjne, gładkie czy okołkowane.

GDDiA podkreśla, że w przypadku naszego kraju istotą kwestią był upadek produkcji maszyn drogowych w Polsce wraz z wybuchem II wojny światowej. Później nie udało się odbudować tego, co powstało przed tym okresem historii.

 

1

2

4

(fot. pochodzą z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Zespołu Historii Drogownictwa GDDKiA)

Stowarzyszenie

  • Stowarzyszenie operatorów maszyn roboczych operator
    Stowarzyszenie operatorów maszyn roboczych operator         Szanowni Państwo,   powołane w 2014 roku Stowarzyszenie Operatorów Maszyn Roboczych OPERATOR realizuje cele polegające na promocji i dbaniu o wizerunek operatora, promowaniu zawodu, integracji środowiska operatorów, ośrodków szkolenia oraz producentów i dystrybutorów maszyn roboczych. Stowarzyszenie obejmuje swoim zasięgiem cały kraj. Bieżące informacje na temat stowarzyszenia…

Najbliższe wydarzenie

  •   Maszyny znanej marki będą sprzedawane w Serbii. Kontrakt z West Balkans Machinery został podpisany w styczniu - obejmuje pełną gamę koparek mini, średnich i dużych, a także wywrotek sztywnoramowych, ładowarek kołowych ZW oraz żurawi gąsienicowych Sumitomo.   West Balkans Machinery specjalizuje się w zapewnianiu maszyn dla górnictwa, do kamieniołomów…
© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL