Smarowanie to podstawa

Płynne działanie, brak korozji, mniejsze drgania - to tylko niektóre zalety pracy dobrze nasmarowaną maszyną. Jak i kiedy smarować? To proste!

Wszystkie ruchome elementy maszyny, w których może występować tarcie podczas pracy, muszą być regularnie smarowane. Dzięki temu zredukujemy ewentualne luzy na łączeniach, łatwiej usuniemy zanieczyszczenia, odprowadzimy ciepło i zmniejszymy drgania. Pytanie tylko, jak często smarować i w jakiej kolejności podchodzić do odpowiednich punktów?

Za wyznaczenie częstotliwości smarowania i pokierowanie ruchami osoby odpowiedzialnej za obsługę techniczną maszyny odpowiada jej producent. W instrukcji oraz na karoserii maszyny możemy znaleźć schemat opisujący cykl smarowania wraz z podanymi interwałami. Dzięki takiemu rysunkowi możemy z łatwością odnaleźć odpowiednie punkty i zaplanować czynności serwisowe. W instrukcji urządzenia powinny się też znaleźć zalecane smary przeznaczone do konkretnych punktów.

Smarowanie należy do czynności codziennych podczas eksploatacji maszyny, co oznacza, że będziemy musieli używać smarownicy co kilka godzin w miejscach najbardziej narażonych na zużycie. Pamiętajmy też, że dłuższe okresy smarowania niektórych elementów są równie ważne i trzeba o nich pamiętać! W razie braku informacji na temat smarowania (zgubiona instrukcja, brak tabeli na maszynie) można posiłkować się informacjami znalezionymi w internecie lub zwyczajnie podpatrzyć schemat smarowania innej, podobnej maszyny.

Pozostaje pytanie: czym smarować? Wybrać smarownicę ręczną, z mechanizmem nożnym, a może postawić na wygodę i skorzystać z urządzenia automatycznego - elektrycznego? Wszystko zależy od potrzeb i parku maszyn danej firmy. Z pewnością pomocny okaże się poradnik i przegląd smarownic w najnowszym numerze Robocze NEWS, który można zamówić bezpłatnie!

 

 

Najbliższe wydarzenie

  • eRobocze SHOW - jedyna taka impreza w Polsce   Koparki, ładowarki, spycharki, wozidła, narzędzia robocze, sprzęt telematyczny oraz geodezyjny, materiały eksploatacyjne, a nawet narzędzia ręczne - wszystko to zgromadzone w jednym miejscu, dostępne do oglądania i testowania przez cały dzień. A na dodatek: konkurencje z cyklu Polskiej Ligi Operatorów, strefa zabaw dla dzieci i przyjazna, operatorska atmosfera. Oto…
© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL