Mechaniczny pomocnik

 

Firma Hilti zaprezentowała pierwszego robota do użytku na placu budowy. Jaibot - bo tak właśnie nazwano urządzenie poruszające się na gąsienicach - jest półautomatyczną platformą do odwiertów w suficie. Stworzono go z myślą o pomocy hydraulikom, elektrykom czy montażystom, często wykonującym serie odwiertów.

 

b9076b4a92a8286b org

Robotem steruje pracownik, wykorzystując moduł zdalnego sterowania. Urządzenie wykorzystuje też informacje pozyskane ze stacji roboczej Hilti PLT 300. Otwory w zasięgu ramienia są wiercone auotmatycznie. Jaibot korzysta z baz danych BIM (Building Information Modeling, ang. modelowanie informacji o budynku).

 

Zdanem Hilti, sterowanie robotem nie wymaga wysokich umiejętności. Urządzenie samodzielnie odnajduje się wewnątrz pomieszczeń i dokonuje odwiertów - zadaniem pracownika jest jedynie bezpieczne sterowanie gąsienicami i kontrolowanie pracy Jaibota.

 

Takie rozwiązanie powinno przyspieszać prace instalacyjne czy remontowe. Jednocześnie, w prosty sposób można przesłać informacje o postępie robót przy pomocy informacji w chmurze. To z kolei może pozwolić na wyeliminowanie konfliktów między różnymi wykonawcami.

Najbliższe wydarzenie

  • eRobocze SHOW na Lotnisku Krzywa koło Legnicy   Najciekawsze wydarzenie w branży maszyn roboczych w Polsce w tym roku - pokazy i testy maszyn oraz zawody Polskiej Ligi Operatorów. Tu trzeba być!   Nie czekaj, zapisz się już teraz - to nic nie kosztuje!    Co? Gdzie? Kiedy?   eRobocze SHOW odbędzie się 3 października 2020 r.…
© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL