Powstaje megafabryka Tesli

 

Marka tesla od lat promuje swoją markę na rynku samochodowym, produkując luksusowe samochody z napędem elektrycznym. Teraz przyszedł czas na uderzenie w potrzeby przeciętnego klienta. Jak? Tesla ma w zanadrzu dwa mocne argumenty: Model 3 oraz powstającą gigafabrykę gdzie masowo produkowane będą baterie samochodowe za niewielką cenę.

 

Na fabrykę, która jest aktualnie budowana w Nevadzie postawiono ze względu na wielkie oczekiwania wiązane z samochodami: Model S, Model X oraz technologią domowego magazynu energii elektrycznej Powerwall. Wszystkie z wymienionych potrzebują baterii - i one właśnie będą produkowane na powierzchni niemal 560 tysięcy metrów kwadratowych. Na ulice ma trafiać około pół miliona nowych modeli rocznie, co jest równoważne z 50 GWh baterii.

 

Do osiągnięcia celów wyznaczonych przez Teslę, ceny baterii muszą spaść, a tempo ich produkcji - wzrosnąć. Dlatego potrzebna jest naprawdę duża fabryka. Wspomoże to również wprowadzanie nowoczesnych technologii, a także uczyni firmę bardziej niezależną od zewnętrznych dostawców.

 

Założyciel Tesli, Elon Musk mówił: "By wyprodukować pół miliona samochodów rocznie będziemy potrzebowali każdej fabryki baterii litowo-jonowych na świecie, niezależnie od tego czy tworzone są w niej baterie do laptopów, telefonów czy pojazdów. W związku z tym albo znajdziemy inne rozwiązanie - czyli fabrykę - albo nie damy rady wyprodukować tylu pojazdów."

 

Mimo niesamowitych rozmiarów, fabryka Tesli nie będzie największą na świecie. Wciąż ustępuje gigafabryce Boeinga w Seattle pod względem objętości. Obecnie, w gotowej już części faktorii produkuje się już baterie, a samochody zaczną być prawdopodobnie montowane w okolicach roku 2020.

Najbliższe wydarzenie

  • eRobocze SHOW na Lotnisku Krzywa koło Legnicy   Najciekawsze wydarzenie w branży maszyn roboczych w Polsce w tym roku - pokazy i testy maszyn oraz zawody Polskiej Ligi Operatorów. Tu trzeba być!   Nie czekaj, zapisz się już teraz - to nic nie kosztuje!    Co? Gdzie? Kiedy?   eRobocze SHOW odbędzie się 3 października 2020 r.…
© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL