Co zmeniło się w równiarkach?

 

 

Równiarki to maszyny - w porównaniu do koparek, koparko-ładowarek czy ładowarek - mało "ciekawe". Podczas gdy pozostali bohaterowie placu budowy wykonują spektakularne ruchy, mają wiele funkcji i ogólnie bardziej przykuwają wzrok, równiarki, cóż... Po prostu przesuwają ziemię. Co robią producenci tych maszyn by uczynić je lepszymi? Koparki mają coraz bardziej kompaktową budowę, ładowarki popisują się uniwersalnością, a we wszystkich maszynach montuje się coraz bardziej komfortowe kabiny. Co z równiarkami? Odpowiedź wydaje się banalna, ale jeśli się nad tym zastanowić, jest również wyjątkowo trafna: równiarki coraz lepiej równają.

 

Głownym parametrem, który rośnie u równiarek jest moc. Przykładowo, w maszynach John Deere w ciągu ostatnich 15 lat odnotowano 40% zwiększenie mocy. To zupełnie naturalne: równiarki potrzebują odpowiednich środków do skutecznego równania różnego rodzaju gruntu. Ponadto, konieczność spełnienia wymogów spalania Tier 4 Final powoduje, że używane są ciężkie komponenty związane z recyrkulacją spalin - i to również muszą udźwignąć silniki. By zmieścić wszystko w konstrukcji maszyny trzeba często zwiększyć jej wymiary, a to kolejne dodatkowe kilogramy. Na szczęście w przypadku równiarek sprawa jest łatwiejsza niż, na przykład, ładowarek. Tu widoczność operatora nie jest aż tak kluczowym elementem, więc bez problemu można przedłużyć ramę lub powiększyć pokrywę silnika.

 

Bardzo ważną kwestią jest to, w jaki sposób wykorzystana jest coraz większa moc równiarek. Dlatego producenci wymyślają coraz nowsze sposoby przeniesienia napędu: na wszystkie osie, tylko na przednią oś, etc. Podobnie jest z przeniesieniem momentu obrotowego podczas jazdy przy niskich prędkościach (czyli podczas pracy maszyny). Przykładowo, Komatsu posiada unikatowe rozwiązanie zwane konwerterem momentu obrotowego, który zwielokrotnia siłę uzyskiwaną z silnika.

 

Ale moc i moment to nie wszystko. Niektórzy przedsiębiorcy korzystają z możliwości tych mniejszych maszyn, które również się rozwijają. Mniejsze równiarki wykorzystuje się na przykład do utrzymania dróg żwirowych: tam nie jest potrzebna ani znaczna masa, ani duża moc. Kwestia niewielkich równiarek nie jest jeszcze zbyt popularna, ale dynamicznie się rozwija. Takich urządzeń można też używać do usuwania śniegu. Tu doskonałym przykładem może być model 601 marki Basic Equipment - jedyna niewielka równiarka w ofercie z silnikiem Kubota o mocy jedynie 49,5 KM. Konkuruje z ładowarkami w wykonywaniu zadań związanych z precyzyjnym równaniem - na przykład na polach golfowych czy boiskach.

Stowarzyszenie

  • Stowarzyszenie operatorów maszyn roboczych operator
    Stowarzyszenie operatorów maszyn roboczych operator         Szanowni Państwo,   powołane w 2014 roku Stowarzyszenie Operatorów Maszyn Roboczych OPERATOR realizuje cele polegające na promocji i dbaniu o wizerunek operatora, promowaniu zawodu, integracji środowiska operatorów, ośrodków szkolenia oraz producentów i dystrybutorów maszyn roboczych. Stowarzyszenie obejmuje swoim zasięgiem cały kraj.   Zapraszamy do wstąpienia do…

Najbliższe wydarzenie

  •   Maszyny znanej marki będą sprzedawane w Serbii. Kontrakt z West Balkans Machinery został podpisany w styczniu - obejmuje pełną gamę koparek mini, średnich i dużych, a także wywrotek sztywnoramowych, ładowarek kołowych ZW oraz żurawi gąsienicowych Sumitomo.   West Balkans Machinery specjalizuje się w zapewnianiu maszyn dla górnictwa, do kamieniołomów…
© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL