Opony diagonalne - zalety i wady

Opony przemysłowe stanowią zróżnicowaną grupę produktów. Można wśród nich wyróżnić ogumienie do wózków widłowych, maszyn budowlanych, górniczych, przemysłowych, pojazdów rolniczych, a nawet do statków powietrznych czy motocykli crossowych

Firma STOMIL – POZNAŃ specjalizuje się w produkcji różnego rodzaju opon.

– Ogumienie musi spełniać specyficzne, precyzyjnie określone wymagania, dlatego jest tak różne pod względem rozmiarów, konstrukcji, rzeźby bieżnika – wyjaśnia naszemu portalowi Doradca Klienta w STOMIL – POLSKA, pan Marcin Kołodziejski.

Istnieją dwa podziały segmentu opon: ze względu na rodzaj bieżnika (standardowy, głęboki, ekstragłęboki) i ze względu na rodzaj i typ maszyn, w których opony są stosowane. Takim rozróżnieniem często posługują się handlowcy, operatorzy maszyn, serwisanci.

Oprócz powyższego podziału opony dzielą się również na diagonalne i radialne. Te pierwsze wykorzystywane są przede wszystkim w OTR, ze względu na warunki pracy, do jakich są dostosowane. Sprawdzają się zwłaszcza wtedy, gdy maszyna porusza się powoli pod dużym obciążeniem.

Opona diagonalna jest oponą pneumatyczną, w której nitki warstw kordu sięgają do stopek i są ułożone pod zmiennym kątem, mniejszym od 90° w stosunku do linii środkowej bieżnika. Liczba użytych warstw osnowy uzależniona jest od wielkości opony i jej przeznaczenia. Opona diagonalna oprócz liczbowo oznaczonego indeksu nośności (LI – Load Index), ma także dodatkowe oznaczenie w podawanej, umownej ilości tzw. przekładek (PR – Ply Rating). Jest to teoretyczna ilość warstw osnowy w danej oponie w przeliczeniu na osnowę bawełnianą, której używano w początkowym stadium rozwoju produkcji opon.

Udoskonaloną wersją opony diagonalnej jest opona diagonalna opasana (BIAS – BELTED). Jej budowa jest podobna do opony diagonalnej, jednak dodaje się do niej dwie (lub więcej) warstwy opasania na czole opony. Dzięki temu uzyskuje się większą sztywność czoła bieżnika, a w efekcie – zwiększenie przyczepności i zmniejszenie oporu toczenia.

Do zalet tego typu ogumienia zaliczyć można: dużą odporność ścianek bocznych na uszkodzenia mechaniczne, cichobieżność, wysoki komfort jazdy i prostą konstrukcję. Pan Kołodziejski podkreśla jednak kwestię prawidłowej eksploatacji opon:

– Najważniejsze jest doświadczenie operatora, bo przy braku staranności uszkodzić można właściwie wszystko – wyjaśnia.

Minusem opon diagonalnych jest z pewnością odkształcanie się czoła bieżnika podczas jazdy z dużą prędkością, co zmniejsza powierzchnię przylegania czoła bieżnika do nawierzchni. Inne słabsze strony tych opon to: niedostateczna precyzja prowadzenia pojazdu, w szczególności podczas jazdy po łuku, oraz duży opór toczenia, co zwiększa zużycie paliwa.

Poniżej zamieszczamy przykładową oponę diagonalną firmy STOMIL – Poznań.

 

2

4

 

 

 

Stowarzyszenie

  • Stowarzyszenie operatorów maszyn roboczych operator
    Stowarzyszenie operatorów maszyn roboczych operator         Szanowni Państwo,   powołane w 2014 roku Stowarzyszenie Operatorów Maszyn Roboczych OPERATOR realizuje cele polegające na promocji i dbaniu o wizerunek operatora, promowaniu zawodu, integracji środowiska operatorów, ośrodków szkolenia oraz producentów i dystrybutorów maszyn roboczych. Stowarzyszenie obejmuje swoim zasięgiem cały kraj. Bieżące informacje na temat stowarzyszenia…

Najbliższe wydarzenie

  •   Maszyny znanej marki będą sprzedawane w Serbii. Kontrakt z West Balkans Machinery został podpisany w styczniu - obejmuje pełną gamę koparek mini, średnich i dużych, a także wywrotek sztywnoramowych, ładowarek kołowych ZW oraz żurawi gąsienicowych Sumitomo.   West Balkans Machinery specjalizuje się w zapewnianiu maszyn dla górnictwa, do kamieniołomów…
© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL