Żuraw samochodowy – dwie maszyny w jednej

Żuraw samochodowy to połączenie transportu i udźwigu. Dzięki temu jego dużą rolę docenia się nie tylko w budownictwie, ale także jest dobrym środkiem transportu w przypadku towarów wielogabarytowych. Dobrze sprawdza się również przy wyciąganiu samochodów czy ciężarówek z opresji.

Żuraw samochodowy, czyli inaczej samojezdny jest świetnym pomocnikiem, który znacznie usprawnia wykonywanie prac i ogranicza ich koszty.

Żuraw samochodowy został oznaczony licznymi wymogami przez Urząd Dozoru Technicznego. Zanim zostanie dopuszczony do eksploatacji musi przejść specjalistyczne badania. Po wydaniu pozytywnej opinii przez UDT maszynę nadal obejmuje szereg badań, które wykonywane są w trakcie eksploatacji żurawia. Są to badania okresowe, eksploatacyjne oraz doraźne powypadkowe lub poawaryjne – przeprowadza się w przypadku wystąpienia niebezpiecznego uszkodzenia urządzenia lub nieszczęśliwego wypadku związanego z jego eksploatacją, prowadzone są w celu ustalenia przyczyn zdarzenia, sformułowania wniosków dotyczących działań zapobiegawczych oraz ich wdrożenia.

Należy przy tym pamiętać, że zakres dokumentacji wymaganej do przeprowadzenia badania doraźnego poawaryjnego lub powypadkowego oraz zakres badania ustala właściwy organ jednostki dozoru technicznego.

Żuraw samochodowy jest więc maszyną niezwykle wymagającą. Jednak jego rola, jaką potrafi pełnić jest nieoceniona. Jego największą zaletą jest możliwość transportu ładunku, nawet do 60 ton, dzięki tej maszynie praca może być zrealizowana sprawnie i na tyle szybko, że jej wykorzystanie jest niezbędne w wielu miejscach: od placu budowy, przez porty, magazyny po usługi transportowe.

Funkcje żurawia samochodowego są wciąż ulepszane przez producentów tego typu maszyn. Wymagania terenowe i możliwości technologiczne wydają się iść w parze i wchodzić producentom na coraz wyższe poziomy. Takim poziomem jest wyprodukowanie żurawia samochodowego z napędem elektrycznym, który spełnił wiele oczekiwań i jeszcze bardziej ułatwił i usprawnił prace. Ale to już zupełnie oddzielny temat.

Stowarzyszenie

  • Stowarzyszenie operatorów maszyn roboczych operator
    Stowarzyszenie operatorów maszyn roboczych operator         Szanowni Państwo,   powołane w 2014 roku Stowarzyszenie Operatorów Maszyn Roboczych OPERATOR realizuje cele polegające na promocji i dbaniu o wizerunek operatora, promowaniu zawodu, integracji środowiska operatorów, ośrodków szkolenia oraz producentów i dystrybutorów maszyn roboczych. Stowarzyszenie obejmuje swoim zasięgiem cały kraj. Bieżące informacje na temat stowarzyszenia…

Najbliższe wydarzenie

  •   Maszyny znanej marki będą sprzedawane w Serbii. Kontrakt z West Balkans Machinery został podpisany w styczniu - obejmuje pełną gamę koparek mini, średnich i dużych, a także wywrotek sztywnoramowych, ładowarek kołowych ZW oraz żurawi gąsienicowych Sumitomo.   West Balkans Machinery specjalizuje się w zapewnianiu maszyn dla górnictwa, do kamieniołomów…
© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL