SKUTECZNY RECYKLING GRUZU

Wraz z rozpoczęciem okresu wzmożonych prac budowlanych powraca temat recyklingu gruzu. Dlaczego jest to proces niezbędny i jakie maszyny najlepiej służą przetwarzaniu pozostałości po budowie?

Zgodnie z normami unijnymi nie ma pozwolenia na składowanie gruzów na wysypiskach śmieci bez uprzedniego poddania ich recyklingowi. Najlepiej takie prace wykonać od razu na placu budowy. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Wówczas powinno się je przewieźć na skład prowadzony przez podmiot, który z godnie z uzyskanym pozwoleniem na gospodarowanie odpadami, posiada możliwości techniczne oraz technologiczne na przetworzenie gruzu - tzw. odzysk, w celu pozyskania surowca zamiennego, np. kruszywa mogącego posłużyć w budownictwie.

Proces recyklingu gruzu jest wieloetapowy i wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Niezbędnym urządzeniem jest kruszarka. Występuje w trzech rodzajach: szczękowej, udarowej oraz walcowej. Ważnymi narzędziami są przesiewacz oraz rozdrabniacz. Do procesu recyklingu stosuje się także chwytaki wyburzeniowe i nożyce wielofunkcyjne do miażdżenia betonu i cięcia stali.

Materiały uzyskane w wyniku recyklingu gruzu mają bardzo dobrą jakość, a ich właściwości mechaniczne prawie nie różnią się od właściwości materiałów naturalnych. Materiał uzyskany z pokruszonego betonu i cegły jest wykorzystywany przy kolejnych pracach budowlanych. Materiał można stosować zamiast żwiru lub kruszonego kamienia na podbudowę dróg i chodników, jak również podczas stawiania fundamentów budynków. Materiał z kruszenia cegły jest z powodzeniem wykorzystywany jako mączka ceglana z przeznaczeniem na nawierzchnię kortów tenisowych oraz bieżni, czy jako składnik mieszanek i grysów do asfaltu oraz betonu.

Wielorakie zastosowanie ma również materiał uzyskany z pokruszonego żużlu: zastępuje około 30-50 procent cementu w betonie. Może służyć jako: podbudowa drogowa, kruszywo do masy asfaltowej, kruszywo do betonu, tłuczeń, mieszanka, niesort, izolacja z wełny mineralnej, kontrola erozji. Do ponownego wykorzystania może służyć także materiał z pokruszonego asfaltu. Od 10 proc. do nawet 100 proc. nowej powierzchni asfaltu może składać się ze starego, usuniętego i przerobionego. Jeżeli asfalt usuwany jest w procesie frezowania – może posłużyć do ponownego wykorzystania. W przypadku usunięcia go za pomocą koparek i składowania go w postaci bloków asfaltowych - odpady te bezwzględnie muszą zostać skruszone przed ich ponownym użyciem.

Recykling gruzu nie tylko zmniejsza zanieczyszczenia w naszym środowisku, ale przynosi duże korzyści firmom budowlanym, które w wyniku tego procesu wykorzystują ponad 80 proc. gruzu. Recykling pozwala na ponowne zastosowanie go do podbudowy fundamentu nowego obiektu, a to z kolei znacznie zmniejsza koszty inwestycji. Recykling oznacza brak kosztów załadunku, wywozu gruzu oraz składowania odpadów budowlanych.

Stowarzyszenie

  • Stowarzyszenie operatorów maszyn roboczych operator
    Stowarzyszenie operatorów maszyn roboczych operator         Szanowni Państwo,   powołane w 2014 roku Stowarzyszenie Operatorów Maszyn Roboczych OPERATOR realizuje cele polegające na promocji i dbaniu o wizerunek operatora, promowaniu zawodu, integracji środowiska operatorów, ośrodków szkolenia oraz producentów i dystrybutorów maszyn roboczych. Stowarzyszenie obejmuje swoim zasięgiem cały kraj. Bieżące informacje na temat stowarzyszenia…

Najbliższe wydarzenie

  •   Maszyny znanej marki będą sprzedawane w Serbii. Kontrakt z West Balkans Machinery został podpisany w styczniu - obejmuje pełną gamę koparek mini, średnich i dużych, a także wywrotek sztywnoramowych, ładowarek kołowych ZW oraz żurawi gąsienicowych Sumitomo.   West Balkans Machinery specjalizuje się w zapewnianiu maszyn dla górnictwa, do kamieniołomów…
© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL