WYBURZANIE JEST SZTUKĄ

Jeśli ktoś uważa, że wyburzanie budynków to łatwe i proste zadanie, ten grubo się myli. Każdy operator, który wyburzał, doskonale wie, że ten proces to prawdziwa sztuka i to bardzo trudna.

Wszystko zaczyna się od projektanta wyburzeń, od którego wymaga się znajomości realiów praktycznego budowania oraz eksploatacji obiektów, a także, aby znał od podszewki praktykę wykonywania robót budowlanych i faktyczne technologie stosowane w różnym czasie. Projekt wyburzenia obiektu jest wymagany Prawem budowlanym.

Kiedy zaczyna się prawdziwa sztuka wyburzania? Po pierwsze, gdy nie można uszkodzić obiektów sąsiadujących. Po drugie, gdy obiekt przeznaczony do wyburzenia znajduje się przy ruchliwej ulicy. Po trzecie, kiedy budynek jest zbyt wysoki – wówczas wyburza się część obiektu. Kolejną przeszkodą jest niekorzystny rozkład mas w konstrukcji oraz ważne urządzenia, które zostały zamocowane w konstrukcji budynku. Sprawa się komplikuje także w momencie, gdy budynek jest zabytkowy lub częściowo zamieszkany.

Firmy specjalizujące się w wyburzeniach chcą dokonać tej operacji starając się utrzymać możliwie minimalne koszty, ale także w określonym czasie, bez drgań, kurzu czy zbytniego hałasu.

Dziś istnieje kilka skutecznych metod wyburzania obiektów. Należą do nich: materiały wybuchowe, żurawie, kule, liny, ciągniki, maszyny z osprzętem  przystosowanym do kruszenia betonu i cięcia stali, maszyny budowlane:  koparki, spycharki, ładowarki. Istnieje także metoda cięcia  konstrukcji tarczami diamentowymi, linami diamentowymi, lancami wodnymi, kruszeniem konstrukcji materiałami ekspansywnymi.

Podczas prowadzenia prac wyburzeniowych bardzo ważne jest bezpieczeństwo pracy. Cały proces wymaga idealnego przygotowania pod względem organizacyjnym i osprzętowym. Wcześniej, przed rozpoczęciem prac należy powiadomić odpowiednie służby. Firma realizująca takie roboty koniecznie musi być przygotowana na działania wariantowe, a każdy pracownik odpowiednio przeszkolony.

Proces wyburzania zależy głównie od rodzaju budynku, obiektów przeznaczonych do wyburzenia. Dziś firmy dysponują specjalistycznym osprzętem do tego typu zadań, który wciąż jest ulepszany. Dzięki temu proces wyburzania staje się sztuką coraz bardziej perfekcyjną.

Stowarzyszenie

  • Stowarzyszenie operatorów maszyn roboczych operator
    Stowarzyszenie operatorów maszyn roboczych operator         Szanowni Państwo,   powołane w 2014 roku Stowarzyszenie Operatorów Maszyn Roboczych OPERATOR realizuje cele polegające na promocji i dbaniu o wizerunek operatora, promowaniu zawodu, integracji środowiska operatorów, ośrodków szkolenia oraz producentów i dystrybutorów maszyn roboczych. Stowarzyszenie obejmuje swoim zasięgiem cały kraj. Bieżące informacje na temat stowarzyszenia…

Najbliższe wydarzenie

  •   Maszyny znanej marki będą sprzedawane w Serbii. Kontrakt z West Balkans Machinery został podpisany w styczniu - obejmuje pełną gamę koparek mini, średnich i dużych, a także wywrotek sztywnoramowych, ładowarek kołowych ZW oraz żurawi gąsienicowych Sumitomo.   West Balkans Machinery specjalizuje się w zapewnianiu maszyn dla górnictwa, do kamieniołomów…
© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL