Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawiła się informacja o pracach nad projektem ustawy o zasadach nabywania kwalifikacji i uzyskiwania uprawnień do obsługi maszyn i urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych. Zgodnie z informacją zamieszczoną w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej prace nad ustawą wynikają z konieczności uregulowania przepisów dotyczących uzyskiwania uprawnień do obsługi maszyn. Obecnie zasady te są określone w załączniku numer 1 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2001 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn. Jak dowiadujemy się ze strony Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w obecnie obowiązującym rozporządzeniu winny się znaleźć jedynie zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, natomiast sposób uzyskiwania uprawnień powinien być określony w osobnym rozporządzeniu.

 

 

Nowe przepisy odnośnie uprawnień mają określać wymagania wobec osób zasiadających za sterami, zasady nabywania kwalifikacji i uprawnień oraz wydawania duplikatów, wskazanie organów odpowiedzialnych za weryfikację kwalifikacji i wydawanie uprawnień, a także zasad dotyczących osób posiadających uprawnienia uzyskane w innym kraju.

 

 

Na podstawie obecnych przepisów funkcjonuje aktualny regulamin uzyskiwania uprawnień Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego Łukasiewicz, opisujący przebieg egzaminów teoretycznych i praktycznych, wymogi dotyczące warunków szkoleń, czy wymagania odnośnie wiedzy i przygotowania osób prowadzących takie szkolenia. W świetle ewentualnych zmian te zasady będą zapewne musiały być dostosowane do nowych przepisów.

 

 

26 czerwca w siedzibie wrocławskiego oddziału Mecalac Polska odbyły się DNI OTWARTE MECALAC. Goście mieli okazję obejrzeć i przetestować najnowsze modele francuskiej marki, poznać bliżej zespół przedstawicieli firmy, a także doskonale się bawić w towarzystwie maszyn.

 

 

Do testów i oglądania udostępnionych było sporo maszyn wielu rodzajów. Wyliczankę zaczniemy od ładowarki AX850 o masie 5 ton, z łyżką o średniej pojemności 0,85 metra sześciennego, napędzaną silnikiem o mocw 68 koni mechanicznych. Była także koparko-ładowarka TLB890 – model o podwyższonych parametrach wyrywania i udźwigu, z przesuwanym ramieniem koparkowym. W tym wypadku pod maską pracuje silnik spełniający wymogi norm emisji spalin EU Stage V o mocy 110 koni mechanicznych, a maszyna imponuje zasięgiem i głębokością kopania.

 

 

Operatorzy mogli też wypróbować dwie kołowe koparki: 9MWR i 15MWR. Obie maszyny mają nisko położone środki ciężkości, doskonałą zwrotność i są proste w obsłudze. Dzięki szybkozłączu Connect koparki zmieniają się w praktyczne i uniwersalne nośniki narzędzi; poza kopaniem z powodzeniem mogą służyć jako ładowarki czy maszyny do prac komunalnych. Unikalna konstrukcja ramienia – znak firmowy Mecalac – pozwala koparkom na uzyskanie bardzo dobrych parametrów wysięgu i głębokości: podnoszenie ładunków na wysokość 6,5 metra, opuszczanie ich na głębokość 2,9 metra pod poziomem gruntu, i w każdej sytuacji swobodne obracanie się w nieograniczonym zakresie.

 

 

Goście imprezy mogli także przetestować wozidła budwlane TA6, 6MDX, 9MDX oraz 3.5sMDX. W zasadzie można było więc zobaczyć całą linię MDX razem z nowym 3.5sMDX – kompaktowym, zwrotnym i komfortowym modelem służącym do transportu ładunków o masie do 3,5 tony. Więksi "bracia" mogą przewozić odpowiednio 6 i 9 ton, zgodnie z cyfrą w nazwie modelu, a pojemności skrzyni nasypowych to 3,1 m3 i 4,5 m3.

 

 

Odwiedzający dni otwarte Mecalac mogli liczyć na atrakcyjne rabaty na części do maszyn – 25% zniżki na produkty z francuskich, niemieckich i brytyjskich fabryk, a także dostęp do wyprzedaży garażowej, gadżetów i poczęstunku. Na stronie Mecalac Polska można zobaczyć fotorelację z wydarzenia

 

Każdy użytkownik maszyn roboczych zdaje sobie sprawę, że urządzenia hydrauliczne mają do zaoferowania dużą siłę i są stosunkowo bezawaryjne; nie bez powodu w ramionach, wysięgnikach i osprzętach wykorzystuje się właśnie ten rodzaj mechanizmów. Ale okazuje się, że zakres możliwości wykorzystania hydrauliki jest znacznie szerszy niż mogłoby się wydawać – a doskonałym przykładem jest marka Dynaset Oy dystrybuowana przez firmę Serafin Maszyny.

 

 

Niezwykła wydajność i kompaktowy rozmiar urządzeń hydraulicznych to ich główna zaleta. Jak mogliśmy zobaczyć już wiele razy podczas dynamicznych pokazów zorganizowanych przez firmę Serafin Maszyny, produkty Dynaset są na to żywym dowodem. Generatory prądu, pompy wodne o wysokim ciśnieniu czy kompresory napędzane hydraulicznie to tylko przykłady pozycji w bardzo obszernym katalogu. Tymczasem, urządzenia Dynaset widać coraz częściej w pracy, na terenie całego kraju.

 

 

289400423 3145490249007823 5585265605005097002 n

Na przykład, myjkę KPL ze zbiornikiem wody można zobaczyć na terenie kopalni w Kostomłotach, gdzie służy do ograniczania zapylenia. Ze względu na nieco zbyt niski przepływ w układzie hydraulicznym maszyny bazowej zastosowano dodatkowo multiplikator, który pozwala działać z pełnym wykorzystaniem możliwości myjki!

 

 

Skoro mowa o ograniczaniu zapylenia: kolejnym ciekawym sprzętem Dynaset jest HPW-DUST, czyli system ograniczający zapylenie w maszynach mobilnych. Jego działanie jest proste: wytwarza pod dużym ciśnieniem mgłę wodną, która eliminuje zapylenie powstające na przykład podczas rozbiórek, recyklingu czy pracy w kopalniach. Dużą zaletą jest tu montaż bezpośrednio przy narzędziu roboczym, na ramieniu maszyny, tak, że środek zapobiegający zanieczyszczeniu środowiska jest rozpylany w miejscu docelowym. Pierwszy tego rodzaju sprzęt trafił do Polski wiosną tego roku i pracuje przy jednej z największych maszyn wyburzeniowych w kraju.

 

 

Dynaset to także hydrauliczne magnesy HMAG: szybko rozmagnesowujące się, z wbudowanym hydraulicznym generatorem pola magnetycznego, doskonałe dla sektora wynajmu ze względu na dopasowanie do szerokiej gamy maszyn. Do upuszczenia przenoszonego materiału, od polecenia operatora do rozmagnesowania upływa zaledwie 0,8 sekundy. Zależnie od modelu, siła przyciągania waha się od 5,5 tony do 34 ton!

 

 

278580334 3099996370223878 660375728761523204 n

Warto zwrócić uwagę również na mniejszych przedstawicieli urządzeń Dynaset, takich jak hydrauliczne generatory prądu o niezwykle kompaktowych wymiarach i sporych możliwościach, zastępujących niejednokrotnie znacznie większe spalinowe generatory.

 

 

Po dotarciu do Polski z dalekiej Finlandii sprzęt jest sprawdzany wytrzymałościowo, by dealer miał absolutną pewność, że do klienta trafią urządzenia sprawne i najwyższej jakości. Warto spytać o szczegóły przedstawicieli firmy Serafin Maszyny!

Najnowsza koparka gąsienicowa DX1000LC-7 to największy dotychczas model sygnowany marką Doosan. Maszyna oferuje też najwyższy przepływ hydrauliczny w stosunku do swoich rozmiarów, co przekłada się na wydajność, produktywność, niewielkie zużycie paliwa i płynne sterowanie.

 

DX1000LC-7 jest zasilana silnikiem wysokoprężnym Perkins 2806J, spełniającym wymogi normy emisji spalin Stage V. Jest to jednocześnie motor o imponującej mocy 629 koni mechanicznych. Układ oczyszczania spalin wykorzystuje recyrkulację, selektywną redukcję katalityczną i utlenianie katalityczne, a także bezobsługowy filtr cząstek stałych.

 

DX1000LC 7 pic3

Wspomniany na początku przepływ w układzie hydraulicznym to 1569 litrów na minutę (3x523 litry) przy wysokim ciśnieniu 360 bar, co - jak podaje producent - jest najwyższą wartością w klasie maszyn 100 tonowych. Ponadto zastosowano tu technologię D-ECOPOWER+ FEH z elektronicznie sterowaną pompą ciśnieniową, kontrolującą i optymalizującą wykorzystanie mocy silnika.

 

Wydajna i mocna hydraulika przekłada się na szybszą reakcję na polecenia operatora, a to z kolei - na bardziej komfortową, sprawną pracę. Dodatkowo, operator może przełączać się pomiędzy dwoma trybami – wysięgnika i obrotu – co pozwala nadać priorytet odpowiednio ruchom wysięgnika lub obrotom, dzięki czemu można lepiej dopasować działanie maszyny do bieżącego zastosowania.

 

A skoro mowa o komforcie: w przestronnej i ergonomicznej kabinie znajdziemy wysokiej jakości fotel, 8 calowy panel sterujący, system stereo z funkcją Bluetooth, system uruchamiania bezkluczykowego, pakiet lamp LED i sprężarkę z pistoletem do czyszczenia kabiny. Nowy projekt uwzględnia poprawę wydajności klimatyzacji, lepszą widoczność, ogrzewanie fotela i system kamer 360 stopni.

 

Masa robocza DX1000LC-7 to 97 ton, a standardowa pojemność łyżki wynosi 6,8 metra sześciennego. Głębokość kopania przy wysięgniku długości 7,2 metra i ramieniu 2,9 metra to 7,26 metra. Po dodaniu nowego modelu do gamy koparek Doosan, marka oferuje maszyny o masie od 1 do 100 ton.

 

 

Organizator potwierdził właśnie datę i miejsce kolejnej edycji Targów eRobocze SHOW.

 

Regionalne Targi Maszyn, Urządzeń i Sprzętu Roboczego eRobocze SHOW odbędą się 17 września 2022 roku w Straszęcinie koło Dębicy.

 

Tym razem będzie to wydarzenie regionalne, obejmujące profesjonalistów z województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, lubelskiego i śląskiego.

 

Inaczej niż Targi Centralne, Regionalne eRobocze SHOW będzie trwało 1 dzień, w sobotę.

 

 Dynamiczne pokazy maszyn roboczych podczas pracy oraz możliwość ich testowania to największe atrakcje eRobocze SHOW. Dzięki temu przedsiębiorcy i operatorzy mogą w praktyce porównać maszyny i sprzęt wielu marek dostępnych na jednej powierzchni wystawienniczej.

 

 Podczas eRobocze SHOW odbywają się tradycyjnie zawody w ramach Polskiej Ligi Operatorów, organizowane przez Stowarzyszenie Operatorów Maszyn Roboczych Operator.

 

 Udział w wydarzeniu biorą profesjonaliści – użytkownicy maszyn roboczych, przedsiębiorcy budowlani oraz dystrybutorzy wiodących marek i sprzętu budowlanego w Polsce.

 

 Maszyny robocze prezentowane podczas imprezy to: koparki gąsienicowe, koparki kołowe, koparko-ładowarki, ładowarki burtowe, ładowarki kołowe, ładowarki teleskopowe, maszyny przeładunkowe, minikoparki, równiarki, spycharki, wozidła i wiele innych.

 

Wśród atrakcji eRobocze SHOW:

 - dynamiczne pokazy maszyn podczas pracy

 - testy maszyn – zasiądź za sterami maszyny i pracuj!

 - Polska Liga Operatorów

 - wystawa maszyn i sprzętu

 - prelekcje i spotkania branżowe

 - specjalna strefa dzieci, catering, konkursy dla publiczności

 

Organizatorem eRobocze SHOW jest wydawnictwo Lasmedia – wydawca portalu eRobocze.pl oraz magazynu Robocze NEWS. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Operatorów Maszyn Roboczych OPERATOR.

 


Proces doskonalenia maszyn roboczych przypomina nieco ewolucję – aby utrzymać pozycję na rynku i renomę w oczach klientów, producenci stale ulepszają swoje modele, starając się prześcignąć konkurencję. A ta w obecnych czasach jest naprawdę poważna!

 

Dlatego właśnie marka JCB bezustannie wprowadza udoskonalenia do swoich flagowych maszyn – koparko ładowarek. Ich celem jest nie tylko osiągnięcie maksymalnej efektywności pracy, ale również spadek kosztów pracy, zapewnienie operatorowi komfortu i ograniczenie wpływu maszyny na środowisko.

 

Jak dowiedzieliśmy się od przedstawicieli firmy Interhandler, do końca lipca bieżącego roku trwa specjalna akcja promocyjna, dzięki której każdy kto zdecyduje się na zakup nowej koparko-ładowarki 3CX PLUS ma możliwość przedłużenia gwarancji na maszynę na 24 miesiące i 2000 lub 3000 godzin w specjalnej cenie. Oszczędności są znaczne, ponieważ oszczędzamy aż 50% na cenie gwarancji!

BHL 4CX PRO STAGE V 9

W znanych i powszechnie używanych modelach koparko ładowarek 4CX i 3CX filozofię stawiania operatora na pierwszym miejscu wdrożono już w 2015 roku i od tego momentu jest ona stale kultywowana. Dlatego w maszynach tych znajdziemy doskonale widoczne poręcze i stabilne, antypoślizgowe stopnie przy dostępie do kabiny, układ czterech lamp ostrzegawczych w rogach kabiny, fotel z czujnikiem obciążeniowym zintegrowanym z pasem bezpieczeństwa czy specjalnie zaprojektowane szyby boczne w drzwiach, które nie zasłaniają widoczności. Podczas obrotu fotela przy zmianie z pozycji koparki na ładowarkę i odwrotnie, operator może opuścić podłokietnik i joystick.

 

 

Maszyny spełniające wymogi norm emisji Stage V posiadają także dodatkowe wytłumienie kabiny do 79 dB. Posiadają przy tym wydajne silniki o pojemności 4,8 litra, generujące moc rzędu 109 KM. W każdej kabinie znajdziemy kolorowy wyświetlacz z łączem Bluetooth i nagłośnieniem, dzięki czemu operator może wygodnie i bezpiecznie korzystać z telefonu.

 

 

 

 

 

Marka z tradycjami

 

JCB to marka odpowiedzialna za wprowadzenie do projektu koparko ładowarek wielu przydatnych innowacji. Nic dziwnego, skoro pierwszy projekt powstał już w 1953 i od tego momentu był stale ulepszany. To właśnie w warsztatach JCB powstały takie elementy maszyn jak zmiennik momentu obrotowego, przesuw boczny ramienia koparki, hydrauliczny wysuw ramienia koparki, tryb czterech kół skrętnych oraz tryb „kraba” czy skrzynia biegów POWERSHIFT lub AUTOSHIFT.

 

Ponadto, marka JCB opatentowała takie rozwiązania techniczne jak szybkozłącze w ładowarce ze zintegrowanymi widłami, przesuw ramienia koparki, podwójna dźwignia do obsługi układu ładowarkowego czy profilowana tylna szyba.

 

Dziś koparko ładowarki JCB mogą być monitorowane przy pomocy systemu LiveLink, który stanowi wyposażenie standardowe w nowych maszynach. By lepiej chronić środowisko producent przewidział zastosowanie olejów biodegradowalnych.

 

Do kopania, ładowania i jazdy

 

System EcoDig to pierwsze przemysłowe rozwiązanie oparte na wielotłoczkowej pompie hydraulicznej, dzięki czemu podczas pracy obroty silnika są utrzymane na niskim poziomie bez negatywnego wpływu na wydajność. W ten sposób udało się osiągnąć do 15% oszczędności paliwa, mniejszą emisję spalin, wydłużenie żywotności silnika i obniżenie poziomu hałasu.

 

BHL 3CX PLUS STAGE V 5

Ale koparko ładowarka, poza kopaniem i ładowaniem, powinna także sprawnie poruszać się pomiędzy miejscami pracy. Dlatego producent przewidział specjalny tryb EcoRoad. Blokada zmiennika momentu obniża zużycie paliwa o 25% podczas jazdy po drodze, a układ amortyzacji łyżki podczas przejazdu pozwala na utrzymanie ładunku mimo dużej prędkości. Dodatkowo zastosowano tu mocne hamulce z układem pełnego zwalniania hamulca, co przekłada się na kolejną oszczędność do 1% paliwa. Maszyny te posiadają wspólny zbiornik paliwa dla układu hamulcowego i roboczego koparko ładowarki.Ponadto w koparko ładowarkach JCB znajdziemy układ EcoLoad, który zwiększa produktywność i wydajność dzięki odłączeniu napędu hydraulicznego i napędowego, i przekierowaniu mocy do układu sterowania. W efekcie uzyskujemy większą prędkość ruchów roboczych.

 

Funkcja „Return to Dig” (RTD) pozwala na automatyczne ustawianie łyżki w pozycji kopania, co redukuje poświęcony czas i wysiłek operatora podczas pracy. „Limited Slip Differential” (LSD) ogranicza poślizg układu różnicowego i zapewnia dodatkowe możliwości trakcyjne w trudnych warunkach.

 

W modelach 3CX i 4CX znajdziemy także przydatne rozwiązania, takie jak hydrauliczny przesuw ramienia koparki, szybkozłącze ładowarki i szybkozłącze zintegrowane z widłami, zasilanie hydrauliczne do narzędzi ręcznych z wężem o długości 9 metrów oraz nową, komfortową kabinę.

 

 

 

JCB Automate

 

System JCB Automate to nowy pakiet zautomatyzowanych systemów zaprojektowany w celu poprawy użyteczności i wydajności paliwowej maszyny. Znajdziemy tu następujące możliwości:

 

Auto Check – automatycznie przeprowadza rutynowe kontrole silnika na początku dnia roboczego

Auto Idle - automatyczne przywracanie obrotów silnika do poziomu biegu jałowego z regulowanym opóźnieniem czasowym w celu dopasowania do potrzeb operatorów i do różnych zastosowań.

Auto Throttle - po wznowieniu pracy przywraca prędkość obrotową silnika do ustawionej wcześniej pozycji i utrzymanie biegu jałowego.

Auto Drive – utrzymuje prędkość/obroty silnika podczas przejazdu z miejsca na miejsce. Funkcja zostaje automatycznie wyłączona po naciśnięciu pedału hamulca. To rozwiązanie jest podobne do tempomatu, ale zamiast stałej prędkości przejazdowej, utrzymuje stałe obroty silnika.

Auto Smoothride System (SRS) – aktywuje i deaktywuje się automatycznie, gdy maszyna osiągnie zaprogramowaną wcześniej prędkość i służy do utrzymywania ładunku w łyżce podczas przejazdu. Technologia działa na zasadzie „ustaw i zapomnij” – po ustawieniu nie wymaga ingerencji operatora.

Auto Boomlock (modele AEC) – automatyczny system zabezpieczający ramię koparkowe na czas transportu maszyny.

Auto Stabiliser Up (modele AEC) – łatwe i szybkie składanie stabilizatorów.

Auto Pre-Heat (opcja) – automatyczne podgrzewanie bloku silnika i kabiny, a także odmrażanie przedniej szyby do 30 minut przed rozpoczęciem pracy.

 

Każda maszyna jest poddawana wielu testom jakości przez wyspecjalizowanych inspektorów z działu zarządzania jakością, która jest integralną częścią J C Bamford Excavators Limited Quality Management System. Dział zarządzania jakością jest pod ciągłym nadzorem zewnętrznej jednostki (BSI), która przyznaje normy jakości zgodne z BS EN ISO 9001:2000.

 

Koparka gąsienicowa TB2150 R to maszyna stworzona z myślą o wielozadaniowości. Dopasowanie do potrzeb zaczyna się już na etapie kupna, kiedy możemy wybierać między wysięgnikiem monoblokowym lub dwuczęściowym jak również wśród czterech wariantów wyposażenia.

 

 

TB2150 CM CV seitlich pl 1

TB2150 R posiada cztery obwody hydrauliczne, z czego pierwszy, drugi i czwarty są sterowane proporcjonalnie i mają programowalny przepływ i ciśnienie. Co więcej, hydraulika Highflow z wydajnością 224 litry na minutę w pierwszym obwodzie osprzętu zapewnia komfortową pracę z wymagającym osprzętem jak na przykład mulczery w trybie pracy ciągłej. Automatyczny system odciążania ciśnienia w obwodach dodatkowych sprawia, że praca staje się bardzo komfortowa. Szybkie zmiany osprzętu to czysta przyjemność dzięki opcjonalnemu systemowi Taklock, umożliwiającemu przyłączanie i rozłączanie dwóch przyłączy jednocześnie. Hydrauliczne szybkozłącze pozwala na pracę w szerokim zakresie ruchów 2x60º z oryginalnym systemem Powertilt.

 

 

Przewody szybkozłącza są bezpiecznie rozmieszczone na ramieniu łyżki, co zabezpiecza je podczas ruchów i zapewnia bezawaryjną pracę. Punkty centrujące po obu stronach szybkozłącza pomagają precyzyjnie przyłączać i odłączać osprzęty. Nawet jeśli z jakiegoś powodu niepoprawnie zamontujemy narzędzie, specjalny hak zabezpieczający obejmuje sworzeń i zapobiega niekontrolowanemu spadnięciu osprzętu .

 

 

Maszyna cieszy również najwyższą precyzją obsługi – joysticki i dźwignie jazdy są wstępnie sterowane hydraulicznie.

 

 

Dzięki uniwersalnemu podwoziu zastosowanie gąsienic gumowych, stalowych lub Geo-Grip, bez wymiany podzespołów podwozia istotnie wpływa na elastyczność zastosowania maszyny.

 

 

Za sprostanie wymogom dotyczącym emisji spalin odpowiada tu filtr cząstek stałych, AdBlue i katalizator DOC, a rura wydechowa skierowana do góry sprawia, że pracująca maszyna jest bardziej przyjazna dla otoczenia. Producent zadbał też o oszczędność czasu, montując pompę tankowania przy wlewie paliwa. Pod maską pracuje silnik o mocy 85 kW z systemem Common Rail – jednostka jednocześnie wydajna i ekonomiczna. Tryb ECO pozwoli na płynną pracę przy niskim poziomie hałasu.

 

 

TB2150R kabine pl

Bezpieczeństwo i komfort pracy są w koparkach Takeuchi bardzo istotne. Dlatego operator ma do dyspozycji automatyczną klimatyzację i kamerę cofania i kamere boczną w standardzie. Ponadto zainstalowano tu ergonomiczny fotel amortyzowany pneumatycznie z ogrzewaniem, szybę ze sprężynami gazowymi, szerokie drzwi ułatwiające wsiadanie, a także odbiornik radiowy AM/FM z Bluetoothem i wejściem AUX oraz miejsce na lodówkę. Maszyna posiada seryjne zabezpieczenie przed uszkodzeniem przewodów oraz zawory odcinające na siłownikach wysięgnika i ramienia. Co więcej, TB2150 R wyposażono w alarm przeciążeniowy. Wytrzymałe sworznie i tuleje zapewniają dłuą i bezawaryjną pracę. Koparka posiada także układ pięciu pomp hydraulicznych, dzięki którym zaoszczędzimy na paliwie, wykonamy pracę bardziej precyzyjnie i uzyskamy równe ruchy nawet podczas poruszania wieloma elementami jednocześnie.

 

 

Właściciel maszyny może w pełni kontrolować pracę Takeuchi TB2150 R dzięki połączeniu z satelitarnym systemem Takeuchi Fleet Management, który jest przez pierwsze 5 lat bezpłatny. Przy jego pomocy zaplanujemy serwisy, skontrolujemy położenie maszyny, a także uzyskamy wsparcie techniczne oraz bazę wiedzy dla operatorów.

 

 

TB2150 R waży od 15,42 tony do 16,05 tony, porusza się z maksymalną prędkością 5,5 kilometra na godzinę i kopie na głębokość do 4995 milimetrów lub 5130 milimetrów (zależnie od konfiguracji ramienia i wysięgnika).

 

 

Hyundai rozpoczął rok trzema nowymi modelami koparek gąsienicowych serii A z nowoczesnymi silnikami.

 

Nowe modele to HX130A LCR oraz HX145A LCR o zredukowanym obrysie nadwozia, a także konwencjonalna HX140A L. Maszyny należą do popularnego sektora koparek o masie 13 - 15 ton. Wyposażono je w nowe, mocniejsze i bardziej efektywne silniki renomowanego producenta Cummins.

 

 

Na każdą okazję

 

 

Range

Mimo, że pod maską każdego z modeli pracuje ta sama jednostka - wysokoprężny Cummins F3.8 EU Stage V - koparki znajdują zastosowanie w zupełnie odmiennych sektorach branży.

 

 

HX130A LCR stworzono z myślą o klientach kupujących w celu wypożyczania maszyny. Motor jest w niej skonfigurowany na 74 KM i nie wymaga dodatkowych płynów służących oczyszczaniu spalin, takich jak AdBlue.

 

 

 

 

HX140A L jest mocnijejsza: silnik generuje 134 KM, co wraz z tradycyjną przeciwwagą pozwala na uzyskanie maksymalnej siły kopania i produktywności. W stosunku do poprzednika, model jest o 3% mocniejszy i ma 12% większy moment obrotowy.

 

 

Ostatni z opisywanych modeli, HX145A LCR, to doskonałe rozwiązanie w sytuacjach, kiedy potrzebujemy wysokiej efektywności, ale przestrzeń do manewru jest ograniczona. Silnik ustawiono tu na 134 KM, co jest wzrostem mocy 8% w stosunku do poprzednika, z jednoczesnym zyskiem w postaci 4% oszczędności paliwa.

 

 

Inteligentne rozwiązania na co dzień

 

 

Wszystkie modele oferują 1000 godzinne interwały serwisowe przy pracy z olejami CK-4 E/G. Co więcej, nowe koparki posiadają łącze z laptopem czy smartfonem za pośrednictwem systemu Hyundai HCE DT Air. W ten sposób można szybko i bezprzewodowo zdjagnozować maszynę i oszczędzić cenny czas.

 

Ale to nie wszystko. Nowe koparki mają też najświeższy system łączności Hi MATE, oferujący możliwości zdalnego serwisowania i diagnostyki. Aplikacja Mobile Fleet App została zaktualizowana, by umożliwić właścicielom flot łatwy dostęp do informacji o pracy maszyn, w tym danych o ekonomii, sposobie użycia i błędach.

 

Operatorzy docenią ulepszone możliwości precyzyjnego sterowania, dzięki trybom pracy takim jak Lifting Mode czy fine Swing Control. W kabinie znajdziemy 8 calowy ekran dotykowy z ergonomicznym panelem sterującym zapożyczonym z sektora samochodowwego. Dla zwiększenia bezpieczeństwa koparkę można doposażyć w system kamer oraz system wykrywający obiekty poruszające się w strefie niebezpiecznej.

 

Steelwrist prezentuje najnowsze szybkozłącze w ofercie. Poza charakterystyczną dla marki wytrzymałością, bezpieczeństwem i płynnością pracy, klienci mogą liczyć na większe przepływy hydrauliczne i zwiększenie zakresu możliwości wykorzystania koparek średniej wielkości.

Najnowsza pozycja w ofercie marki Steelwrist to szybkozłącze SQ50 przeznaczone dla koparek w przedziale wagowym 7 do 13 ton. Urządzenie wyróżnia się niewielką masą i wysokością, a także bardzo dobrą charakterystyką przepływu. SQ50 jest oczywiście kompatybilne ze standardem Open-S.

Steelwrist SQ50 3

Szybkozłącza zaczęły swoją karierę na targach Vei i Anlegg w Norwegii. Między 11 i 14 maja 2022 zwiedzający mieli okazję zobaczyć je po raz pierwszy. Wtedy też dowiedzieli się, że SQ50 będzie dostępny jako opcja do szybkozłączy i tiltrotatorów X12 i X14. W przyszłości wszystkie szybkozłącza od modelu S50 do S90 i tiltrotatory typu S będzie można zmodernizować do typu SQ. Nowa generacja tiltrotatorów X12 i X14 pojawi się u klientów w trzecim kwartale 2022 roku.

SQ50 jest wykonany ze stalowego odlewu. Urządzenie wyposażono w nowoczesny system Front Pin Lock drugiej generacji, znacznie zwiększający bezpieczeństwo pracy, nie dopuszczając do przypadkowego upuszczenia narzędzi roboczych. Szybkozłącze SQ można zamontować nad tiltrotatorem, by móc swobodnie wymieniać go na inny osprzęt, lub pod tiltrotatorem, by szybko wymieniać osprzęty zachowując dodatkowe możliwości ruchu.

Wraz z wprowadzeniem SQ50 zaktualizowano technologię Qplus, co pozwala na uzyskanie jeszcze większych przepływów. Przepustowość szybkozłącza zwiększyła się o 20%, pozwalając na obsługę szerszej gamy urządzeń.

Wprowadzając w pełni automatyczne szybkozłącza i tiltrotatory SQ50, zmienimy grę w rosnącym segmencie koparek 10 ton o przepustowości 120 litrów na minutę przy niskim przeciwciśnieniu. Pozwala to na efektywne wykorzystanie narzędzi roboczych o wysokim przepływie również w przypadku koparek średniej wielkości” – mówi Stefan Stockhaus, dyrektor generalny Steelwrist AB.

 

Najnowsze oleje Neste Gear TO-4 dedykowane do skrzyń biegów i przekładni spełniają wymagania jakościowe określone w specyfikacji Caterpillar TO-4 oraz Allison C-4. Dzięki nim parametry tarcia w przekładniach pozostają na właściwym poziomie, co pozwala na wydłużeniem żywotności elementów mechanicznych. Dodatkowo, stosując Neste Gear TO-4 gwarantujemy równomierną pracę mokrych hamulców i ograniczamy zużycie kół zębatych.

 

 

Zastosowanie olejów Neste Gear TO-4 pozwala na zmniejszenie poziom hałasu i zapobieganie poźlizgom. Okres wymiany oleju jest wydłużony bez ryzyka utraty właściwości, dzięki dużej odporności na utlenianie i separacji osadu. Oleje Neste Gar TO-4 zapewniają dużą odporność na zużycie i korozję smarowanym elementom.

 

 

Dodatkowo, Neste Gear TO-4 SAE 10W posiada dobre właściwości chłodzące.

 

 

Temperatura zapłonu Neste Gear TO-4 to 260 stopni Celsjusza, a w wersji 10W – 236 stopni Celsjusza. Odpowiednio temperatury płynięcia olejów to -36 stopni Celsjusza i -45 stopni Celsjusza.

 

 

Oba produkty są stosowane w przekładniach Caterpillar wymagających jakości TO-4, a także w przekładniach Power Shift, sprzęgłach hydrokinetycznych i hydraulicznych wymagających TO-4 lub Allison TO-4.

 

Praca z maszynami jest bardzo złożonym procesem, w którym każdy element musi być wydajny i niezawodny. Operator, maszyna, serwis mechaniczny, zarząd floty, logistyka – odpowiednio skoordynowane będą stanowić perfekcyjny mechanizm.

 

Specjaliści Volvo CE zdają sobie z tego sprawę i dlatego opracowali rozwiązanie mające optymalizować efektywność oferowanych produktów i usług. CareTrack – bo tak właśnie się ono nazywa – umożliwia kontrolowanie floty maszyn za pośrednictwem technologii GPS i GSM. System jest dostępny także u polskiego dealera, Volvo Maszyny Budowlane Polska. Wraz z CareTrack oferowana jest także edukacja w ramach SZKOŁY MISTRZÓW VOLVO.

 

Maszyny pod lupą

 

Services Advanced Operator Training H H 03

CareTrack monitoruje szereg kluczowych dla funkcjonowania maszyny parametrów: lokalizację w terenie, ustalone i przypisane do urządzenia obszary i ramy czasowe, czas pracy, współczynnik wykorzystania, zużycie paliwa, czy prędkość przemieszczania się. Na podstawie uzyskanych danych może generować raporty i analizy, które będą pomocne przy optymalizacji użytkowania poszczególnych modeli. Co więcej, użytkownik po zarejestrowaniu maszyny na specjalnie do tego stworzonym portalu internetowym będzie już zawsze mógł sprawdzić, co aktualnie dzieje się z jego sprzętem.

 

 

Specjaliści Volvo opracowali CareTrack we współpracy z klientami użytkującymi maszyny. W ten sposób powstało narzędzie dopasowane do potrzeb operatorów i właścicieli flot. Co więcej, klient nie jest pozostawiony sam sobie po uruchomieniu CareTrack – zgodnie z umową serwisową, dla każdego użytkownika, inżynierowie Volvo w ustalonych odstępach czasu opracowują indywidualne raporty w oparciu o dane z konkretnych maszyn. W ten sposób mogą zwrócić uwagę na kluczowe parametry pracy i w razie potrzeby doradzić zmianę sposobu użytkowania.

 

Dodatkowo, system CareTrack monitoruje ewentualne błędy i alarmy, przekazując informacje na ich temat do mechaników i uprzedzając o konieczności wykonania czynności technicznych. A jeśli dojdzie do awarii, dane pozyskane przez CareTrack posłużą do szybszego zdiagnozowania problemu, a więc szybszej naprawy i szybszego powrotu do pracy.

 

Szkoła mistrzów

 

 

Services Operator Training 2 Articulated hauler 12

Program szkoleń dla użytkowników organizowany przez Volvo Maszyny Budowlane Polska nosi nazwę SZKOŁA MISTRZÓW VOLVO i koncentruje się na przekazywaniu wiedzy w zakresie bezpieczeństwa, wydajności, komfortu pracy, redukcji kosztów, wydłużenia czasu użytkowania czy lepszego doboru modeli maszyn do zadań.

 

 

 

 

 

 

 

Kurs dzieli się na szereg segmentów. Pierwszy jest skierowany do operatorów i skupia się na przekazaniu wiedzy na temat najlepszego wykorzystania potencjału nowoczesnych maszyn budowlanych Volvo. Drugi segment, Mistrz Koordynator, ma na celu naukę optymalnego wykorzystania floty, a co za tym idzie – redukcję kosztów i zwiększenie efektywności wykonywanych prac.

 

 

Oba kursy dzielą się na dwa stopnie zaawansowania i są skierowane do wszystkich osób pracujących na stanowiskach związanych z tematyką szkoleń. Więcej na temat SZKOŁY MISTRZÓW VOLVO można się dowiedzieć u przedstawicieli handlowych oraz na stronie www.volvoce.com i pod adresem mail szkola.mistrzow@volvo.com.

 

Cyfryzacja na placu budowy staje się coraz powszechniejsza i nie ma się czemu dziwić. W dobie galopujących cen, niepewności związanej z pandemią i niedoborów siły roboczej, wydajność pracy maszyn staje się kluczowa... A nie ma lepszego sposobu na zwiększenie wydajności, niż połączenie sił operatora z nowoczesnym sprzętem.

 

6

Systemy FJDynamics zostały stworzone w oparciu o koncepcję Przemysłu 4.0. Zgodnie z nią urządzenia mają łączyć się w sieci, zwiększając w ten sposób wydajność, a jednocześnie zmieniając podejście do pracy ogółem. Wdrożenie Przemysłu 4.0 wymaga jednak inteligentnych rozwiązań na każdym etapie procesu.

 

 

 

 

 

 

 

 

System sterowania 3D FJDynamics jest kompatybilny z większością koparek dostępnych na rynku i obsługuje szeroką gamę rodzajów łyżek. Dzięki zestawowi sensorów, operator otrzymuje na bieżąco kompletne informacje na temat wykonywanej pracy z dokładnością do 3 centymetrów. Dzięki temu nie musi wychodzić z kabiny - system sprawdzi postępy za niego. Po włączeniu opcji asysty, ramię i wysięgnik pracują automatycznie, a zadaniem operatora jest nadzór nad maszyną.

 

Tego rodzaju rozwiązanie przekłada się na realne korzyści dla przedsiębiorcy. Zastosowanie systemu sterowania FJ Dynamics to 45% oszczędności paliwa, 150% lepsza dokładność wykonania projektów i 36% zaoszczędzonego czasu pracy.

 

Na kompletny system sterowania składa się szereg komponentów. Mamy więc ekran – HMI, czyli Human Machine Interface (ang. interfejs człowiek – maszyna) – montowany w kabinie operatora, zestaw czterech sensorów kinetycznych: na łyżce, wysięgniku, ramieniu i w okolicach kabiny, a także anteny GNSS, sieci 4G oraz radiową.

 

 

 

 

DSC05007

Zamontowany i skalibrowany system pozwala na wprowadzenie wirtualnych granic ruchu koparki, wizualizację projektu 3D i pracę zdalną. Dokładność maszyny sięga 3 centymetrów. System sterowania FJDynamics jest kompatybilny z łyżkami na tiltrotatorach. Do pracy można przystąpić na jeden z trzech sposobów: po ustawieniu pożądanego nachylenia i głębokości, wczytaniu pliku CAD lub po stworzeniu własnego projektu.

 

 

 

 

 

 

System sterowania maszyną FJDynamics sprawdza się podczas kształtowania skarp, poziomowania gruntu – w tym dna zbiorników wodnych, a nawet w głębokich wykopach. Na całym świecie operatorzy i przedsiębiorcy korzystają z tego rozwiązania, o czym można przeczytać na stronie firmy.

 

 

Hyundai rozpoczął rok trzema nowymi modelami koparek gąsienicowych serii A z nowoczesnymi silnikami.

 

 

 

 

 

 

amago

 

Najnowszy dodatek do katalogu ładowarek CAT to model 966 z ramieniem osprzętu typu 'Z' i silnikiem Cat C9.3B spełniającym wymogi normy emisji spalin Stage V.

 

 

Generujący moc 321 koni mechanicznych silnik posiada automatyczny moduł oczyszczania gazów spalinowych Cat (CEM) z układem selektywnej redukcji katalitycznej (SCR) i filtrem cząstek stałych (DPF). Co bardzo istotne, system działa podczas pracy i nie wpływa na nią w żaden sposób. Układ sterujący pracą silnika na biegu jałowym Cat (EIMS), układ automatycznego wyłączania silnika (EIS), wentylator o zmiennej prędkości obrotowej oraz układ hydrauliczny wykrywający obciążenie pozwalają obniżyć zużycie paliwa oraz emisję hałasu. Opcjonalny hydrauliczny wentylator z funkcją zmiany kierunku obrotów lepiej radzi sobie z zanieczyszczeniami z rdzeni chłodnicy, aby zwiększyć wydajność podczas pracy w trudnych warunkach.

 

Ładowarka posiada sterowaną elektronicznie, automatyczną planetarną skrzynię biegów Powershift - 4 biegi przednie i 4 wsteczne - z zabezpieczeniem przed zmianą przełożeń i pojedynczym sprzęgłem w celu zapewnienia odpowiedniej sprawności, trwałości oraz płynnej zmiany przełożeń. Jako wyposażenie dodatkowe można wybrać układ kontroli komfortu jazdy ładowarki, zwiększający płynność jazdy podczas poruszania się po nierównym terenie. Konfiguracje osi z opcjonalnym mechanizmem różnicowym o ograniczonym poślizgu zwiększają przyczepność w trudnych warunkach terenowych.

 

 

Doceniony przez operatorów układ zawieszenia osprzętu typu „Z” firmy Caterpillar, z odlewaną belką poprzeczną i dźwignią przechylania, zapewnia elastyczną pracę zarówno przy kopaniu jak podnoszeniu. Aktywny układ hydrauliczny stale reguluje przepływ i ciśnienie, aby dostosowywać je do warunków pracy, zmniejszając zarówno obciążenie pompy, jak i ogólne zużycie paliwa. Dodatkowo, jako wyposażenie opcjonalne, ładowarka może być wyposażona w system Payload, dzięki któremu operator szybko o precyzyjnie załaduje odpowiednią masę.

 

Dynamiczne pokazy maszyn roboczych podczas pracy i możliwość ich testowania to największe atrakcje, które towarzyszyły Centralnym Targom Maszyn i Urządzeń eRobocze SHOW w Lubieniu Kujawskim. Impreza po raz pierwszy trwała dwa dni – odbyła się w piątek i sobotę, 3 i 4 czerwca 2022 r.

 


Była to niepowtarzalna okazja do zapoznania się z najnowszymi technologiami oraz do samodzielnego testowania maszyn. Wcześniej eRobocze SHOW odbywało się w wielu miejscach w Polsce: w Dąbrowie Górniczej, Przasnyszu, Sosnowcu (dwa razy), Turku, Grodzisku Mazowieckim, Krzywej i Lubieniu Kujawskim.

 


Udział w imprezie biorą profesjonaliści – użytkownicy maszyn roboczych, przedsiębiorcy budowlani oraz dystrybutorzy wiodących marek i sprzętu budowlanego w Polsce. Mogą oni w praktyce porównać maszyny i sprzęt wielu marek dostępnych na jednej powierzchni wystawienniczej.

 

 

Fajna impreza

 

 

DSC 0100
Byłem już kilka razy na tej imprezie, to naprawdę rewelacja! Imponuje jej rozmiar i dostępność sprzętu. Przyjechaliśmy tu na testy z Wrocławia, to ponad 300 km. Oglądamy maszyny – powiedział portalowi eRobocze.pl Marcin Wądołkowski.

 


Pierwszy raz na eRobocze SHOW był Łukasz Kiedrowski z Kościerzyny, który przejechał ponad 230 km w jedna stronę by poszukać koparki do firmy. – Podoba nam się formuła tego wydarzenia, to, że można testować maszyny – powiedział.

 


W firmie wyburzeniowej w Kaniach koło Pruszkowa pracuje Pan Sławomir Rybiński. – Ta impreza jest lepsza niż inne targi, ponieważ można wsiąść do maszyny i to jest ważne pod kątem wyboru sprzętu do zakupu. Dobrze, że eRobocze SHOW zostało wydłużone do dwóch dni, jak dla mnie mogły by być to nawet trzy dni – oceniał.

 


Jest tych wystawców dużo, można zaczerpnąć języka, to bardzo fajna impreza – dodał Tomasz Jakubowski, który na eRobocze SHOW przyjechał z okolic Konina.

 


Podczas imprezy prezentowane były: koparki gąsienicowe, koparki kołowe, koparko-ładowarki, ładowarki burtowe, ładowarki kołowe, ładowarki teleskopowe, maszyny przeładunkowe, minikoparki, równiarki, spycharki, wozidła i wiele innych.

 


Specjalne pokazy maszyn w ramach eRobocze SHOW Arena przygotowały firmy: Yanmar Construction, Liugong Dressta Machinery, Mecalac Polska.

 

 

 

Orły eRobocze SHOW

 

 

IMG 20220603 153929 2

 

 


Centralne Targi Maszyn i Urządzeń eRobocze SHOW w Lubieniu Kujawskim miały swój jubileusz – 10 edycję wydarzenia. Z tej okazji organizator, wydawnictwo Lasmedia, wyróżnił 10 wystawców tytułem „Orły eRobocze SHOW”.

 


Przyznano go firmom, które wniosły największy wkład w rozwój targów, uczestniczyły w największej liczbie edycji i wyróżniały się dużą aktywnością w ramach wydarzenia.

 


Tytuł Orłów eRobocze SHOW otrzymali:

 

Bobcat (na ręce przedstawiciela marki, firmy Asco Equipment)

Bax Baumaschinen

Bergerat Monnoyeur

Broker Maszyny

DHB

Interhandler

Liugong Dressta Machinery

MB Crusher

PKO Leasing

Wilhelm Schӓfer

 

 

Z synem

 

 

 

Targi eRobocze SHOW to święta dla operatorów, mogą oni testować maszyny, a także wziąć udział w zawodach w ramach Polskiej Ligi Operatorów, organizowanych przez Stowarzyszenie Operatorów Maszyn RoboczychOperator oraz w konkursach na maszynach firm wystawienniczych.

 

 

Aż z Krzeszowic pod Krakowem (360 km w jedną stronę) na imprezę przyjechał operator Maciej Michalik – Wyjechaliśmy o szóstej rano. Zamierzam przetestować różne maszyny. Ale jestem operatorem koparki gąsienicowej Wacker Neuson i myślę, że pozostanę przy tej marce – podkreślał.

 


Z Lublina (350 km) przyjechał Bartłomiej Więczkowski operator spycharki i koparki gąsienicowej, a z Zielonki koło Warszawy Kamil Grabowski operator koparko-ładowarki. – Ale jestem tu raczej rekreacyjnie, wziąłem ze sobą syna, bo jest tu wiele atrakcji – zaznaczył.

 

 

PLO

 

 

DSC 0148

 

W drugi dzień imprezy wręczono nagrody w konkursach operatorów. Oto wyniki:

 


Polska Liga Operatorów – koparko-ładowarka

1. Adam Kaczor

2. Tomasz Dziewit

3. Paweł Andrzejewski

 

Polska Liga Operatorów – koparka

1. Paweł Andrzejewski

2. Tomasz Dziewit

3. Patryk Bożych

 

 

Sponsorami Polskiej Ligi Operatorów były firmy JCB (Interhandler), Dekpol Steel, PKO Leasing S.A., Reper Store, Serwis-Kop, Takeuchi (Wilhelm Schäfer) oraz Lasmedia (Robocze NEWS, eRobocze.pl).

 

 

W ramach eRobocze SHOW odbyło się taż wiele konkursów na stoiskach wystawienniczych. Oto zwycięzcy:

Czas na Sunward – Marcin Grzemski,

Rototilt Master – Rafał Sitek,

Cat Challenge – Paweł Andrzejewski,

Liugong Stalowe starcie – Grzegorz Baran,

Mistrzowski chwyt – Adam Kaczor,

Turbo Żuraw Robocze NEWS – Zofia Ligocka.

 

 

 

DSC 0171

 

 

Lista firm, które wzięły udział w Centralnych Targach Maszyn, Urządzeń i Sprzętu Roboczego eRobocze SHOW Lubień Kujawski:
2R, ADS Technic, Agricola Hydraulika Siłowa, Agroecopower, Amago, Amman, AP-MC, Aries Power, Atlas Poland, Atut Rental, Auto Paka, BAC Podesty, Banat, Batmatic, Bax Baumaschinen, Bergerat Monnoyeur, BH Ruda, Bobcat, Broker Maszyny/Yanmar Centrum, Centrum Szkolenia Operatorów Sigma, Dekpol Steel, DHB, DT-Automatyzacja, Elkon Polska, Entrack, eRobocze.pl, EuroGate International, EWPA, HAGA, Interhandler, Jazon, Komatsu Poland, Kompania Leśna, Kubota, Leica Geosystems, Liebherr Polska, Liugong Dressta Machinery, LivEye, Łukasiewicz – Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, Magna Tyres, Manitou Polska, MB Crusher, Mecalac Polska, Metria, Millennium Leasing, Mobilny Spawacz, Moderntech, Nex Group, OKO Group, PKO Leasing, Pramac, Preston Group, Probst, Pronar, Przemko, Renox, Reper Store, Robocze NEWS, Sany, Scapol, Seneca, Serafin, SITECH Poland, Steelwrist, Stowarzyszenie Operatorów Maszyn Roboczych Operator, Sunward Polska, Swepac Polska, Tex-Star, Toolmex Truck, Unisystems, Urząd Miasta Lubień Kujawski, Utech, Voith, Volvo Maszyny Budowlane, Wacker Neuson, Wilhelm Schӓfer oraz Yanmar Construction.

 

Na stoisku firmy Renox będzie można zobaczyć i przetestować łyżki przesiewające. Na specjalnie przygotowanym placu każdy chętny operator będzie miał okazję sprawdzić, jak te narzędzia działają w praktyce. 

 

 

Pamiętajcie: aby testować maszyny należy się zarejestrować przy pomocy formularza elektronicznego przed przyjazdem na imprezę. Wszystkie istotne informacje na temat eRobocze SHOW w Lubieniu Kujawskim 3 i 4 czerwca 2022 znajdziecie w notce głównej. Czekamy na Was!

 

Stoisko marki Komatsu na nadchodzącym eRobocze SHOW będzie dosłownie ociekało nowoczesnymi technologiami i atrakcjami dla fanów techniki roboczej. Na ekspozycji zobaczymy ładowarkę kołową WA475-10 oraz ładowarka teleskopowa Sennebogen 355, a w ruchu na placu manewrowym zaprezentuje się koparka kołowa PW160 serii 11.

 

 

Prezentowana koparka pozwoli w praktyce poznać działanie systemu 4 kamer pokazujących obraz "z lotu ptaka", oświetlenia LED z doświetlaniem kamer, zestawu bluetooth, centralnego smarowania, podwozia z podporami i pługiem, maksymalnej opcji hydrauliki czyli podwójnej dwukierunkowej linii hydraulicznej, która bez problemu obsługuje każdy możliwy osprzęt – między innymi zamontowaną na maszynie głowicę uchylno-obrotową ROTOTILT R5 wraz z chwytakiem RG800.

 

 

Dla operatorów przewidziano specjalny konkurs, organizowany przez firmę Bax Baumachinen oraz Komatsu Polska, doskonale wszystkim znany Mistrzowski Chwyt, a dla najmłodszych uczestników imprezy czekają atrakcyjne niespodzianki...

 

 

Operatorzy, którzy chcą spróbować swoich sił w konkursie, powinni przed przyjazdem zarejestrować się przy pomocy formularza online. Wszystkie istotne informacje dotyczące imprezy znajdziecie w notce głównej. Czekamy na Was 3 i 4 czerwca 2022 w Lubieniu Kujawskim!

 

 

Już 3 i 4 czerwca w Lubieniu Kujawskim na gości Centralnego eRobocze SHOW czeka mnóstwo atrakcji! Przez cały dzień będą trwały dynamiczne pokazy maszyn, prelekcje, konkursy i zabawy dla najmłodszych! Zobaczymy najnowsze koparki, ładowarki, maszyny przeładunkowe, koparko ładowarki, i wiele, wiele innych! Co jednak najważniejsze, operatorzy będą mieli niepowtarzalną możliwość przetestowania prezentowanych maszyn na wydzielonych powierzchniach roboczych.

 

 

Atrakcją specjalną będą wyjątkowe pokazy na eRobocze ARENA, przygotowane przez firmy Mecalac, Liugong oraz Yanmar. Podobnie jak na poprzedniej edycji, oglądając emocjonujące widowisko będziemy mieli okazję dowiedzieć się wszystkiego na temat najnowszych modeli maszyn. Pokazy eRobocze ARENA odbędą się zarówno 3 jak 4 czerwca.

 

 

Tradycyjnie odbędą się także zawody z cyklu Polska Liga Operatorów, organizowane przez Stowarzyszenie Operatorów Maszyn Roboczych OPERATOR. Konkurencje są przewidziane na drugi dzień imprezy, 4 czerwca w sobotę. Sponsorami Polskiej Ligi Operatorów są firmy JCB (Interhandler), PKO Leasing S.A., Reper Store, Serwis-Kop, Takeuchi (Wilhelm Shafer) oraz Lasmedia (Robocze NEWS, eRobocze.pl).

 

 

Nie zabraknie także konkursów maszynowych, zorganizowanych przez wystawców (również 4 czerwca): Cat Challenge (plac testowy Bergerat Monnoyeur), Liugong Stalowe starcie (plac testowy Liugong Dressta Machinery), Czas na Sunward (plac testowy Sunward) oraz Rototilt Master (plac testowy Utech).

 

 

eRobocze SHOW to impreza przeznaczona głównie dla osób związanych z branżą, ale nie zabraknie atrakcji dla całej rodziny. Poza obejrzeniem największej liczby maszyn zgromadzonych naraz w jednym miejscu, będzie można wziąć udział w konkursach na stoiskach, napić się i zjeść coś dobrego w strefie gastronomicznej, a także skorzystać ze strefy zabaw dla najmłodszych, pod opieką animatora.

 

 

Pamiętajcie: operatorzy chcący testować maszyny powinni się przed przyjazdem zarejestrować przy pomocy formularza online. Wszystkie istotne informacje dotyczące imprezy znajdziecie w notce głównej. Czekamy na Was 3 i 4 czerwca w Lubieniu Kujawskim!

 

Od pierwszego eRobocze SHOW, który odbył się w 2016 roku we Włocławku minęło sporo czasu. Wiele się również zmieniło - obecnie impreza jest największym wydarzeniem branżowym w kraju, z dynamicznymi pokazami, możliwością testów i licznymi konkursami dla gości. Wcześniej odbywały się w wielu miejscach w Polsce: w Dąbrowie Górniczej, Przasnyszu, Sosnowcu (dwa razy), Turku, Grodzisku Mazowieckim, Krzywej i Lubieniu Kujawskim.

 

Tak się składa, że nadchodzące Centralne Targi Maszyn i Urządzeń eRobocze SHOW w Lubieniu Kujawskim to okrągła, 10 edycja wydarzenia. Z okazji jubileuszu organizator, wydawnictwo Lasmedia, wyróżnił 10 wystawców tytułem 'Orły eRobocze SHOW'. Wymienione firmy wniosły największy wkład w rozwój targów, uczestniczyły w największej liczbie edycji i wyróżniały się dużą aktywnością w ramach wydarzenia.

 

Tytuł Orłów eRobocze SHOW otrzymują:

Bobcat (przedstawiciel: Asco Equipment)

Bax Baumaschinen

Bergerat Monnoyeur

Broker Maszyny

DHB

Interhandler

Liugong Dressta Machinery

MB Crusher

PKO Leasing

Wilhelm Schӓfer

 

Wręczenie statuetek wyróżnionym partnerom odbędzie się w trakcie najbliższej edycji eRobocze SHOW, pierwszego dnia targów, w piątek 3.06.2022 r., o godzinie 15.30 na scenie głównej.

Po zakończeniu uroczystości organizator zaprasza wszystkich uczestników na tort.

 

System sterowania Leica iCON iXE3 posiada teraz funkcję półautomatyczną, obejmującą wysięgnik, łyżkę i obrotnicę. Co istotne, jedno oprogramowanie i platforma sprzętowa obsługuje wszystkie rodzaje maszyn jakie można spotkać na placu budowy. Komputer jest zasilany indukcyjnie, dzięki czemu z łatwością można go przenieść z maszyny do maszyny, w tym modeli z wysięgnikiem offsetowym.

 

System iXE3, wykorzystując trójwymiarowe modele przestrzenne oraz dane GNSS wspomaga operatora w wykonaniu złożonych projektów. Podczas gdy informacje o projekcie są na bieżąco wyświetlane na ekranie w kabinie, operator może się w pełni skupić na pracy, bez konieczności weryfikacji z zewnątrz.

 

 
mcp80 mc1 excavator underwater

System jest elastyczny pod względem formatu danych i standardów pracy – odczytuje formaty plików LandXML, DXF, GEO, KOF, L3D, LMD, LIN, MBS i TRM. Sam operator również ma możliwość tworzenia modeli i to bez wychodzenia z kabiny i bez wsparcia ze strony inżyniera geodety czy też projektanta!

 

Interfejs użytkownika zaprojektowano w taki sposób, by jak najbardziej poprawić efektywność pracy i skupić uwagę operatora na zadaniu. Dostęp do często wykorzystywanych funkcji jest prosty, a osoba za sterami może w płynny sposób wybierać i zmieniać ekran pracy w zależności od swoich potrzeb.

 

Koparka wyposażona w system iXE3 w trakcie pracy może w płyny sposób gromadzić i przekazywać gromadzone dane do chmury przy wykorzystaniu Leica iCON ConX. Przy zastosowaniu Leica iCON ConX można w łatwy sposób wymieniać dane pomiędzy biurem i maszyną, które nie zawsze znajdują się w tym samym miejscu.

 

Kolejną pomocą dla operatora jest możliwość pracy półautomatycznej, z automatyzacją wybranych elementów: wysięgnika, łyżki, łyżki skarpowej, czy też głowicy wychylno-obrotowej potocznie zwanej rotorami. Pozwala to na szybszą i efektywniejszą pracę nawet przy bardziej złożonych projektach. System iXE3 można również w łatwy sposób rozwinąć o funkcjonalność automatycznego rozpoznawania łyżek (Leica Tool Recognition) co w prosty sposób usprawnia pracę dla operatora!

 

System Leica iCON iXE3 nie ogranicza się tylko do pracy 3D, lecz daje możliwość pracy w trybie 2D. W bardzo intuicyjny sposób operator może się przełączać miedzy tymi trybami pracy w przypadku realizacji prostszych zadań takich jak wykop na zadaną głębokość, jak również wykonanie płaszczyzn poziomych i ze spadkami.

 

 

holboell skt klemsens vej vordingborg 004

Strona 1 z 99
© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL