Podobnie jak zeszłego roku, firma Bobcat zorganizowała dni otwarte w miejscowości Dobris niedaleko Pragi. Goście mieli okazję zobaczyć szereg nowości w ofercie marki i przetestować modele - nawet te, które jeszcze nie trafiły na rynek!

 

Łącznie na terenach przylegających do fabryki Bobcata znalazło się ponad 90 maszyn. Wśród nich wyróżniały się oczywiście modele koncepcyjne: elektryczna ładowarka teleskopowa TL25.60e czy ładowarka RogueX2. Zbliżającą się do autonomii RogueX2 oglądaliśmy już w Paryżu na targach Intermat, ale drugi z modeli to nowość.

 

Bobcat TL25.60e Electric Telehandler Concept 7

Model ten ma znamionowy udźwig roboczy równy 2,5 t i wysokość podnoszenia niemal 6 m, co odpowiada parametrom odpowiedników napędzanych silnikiem wysokoprężnym. Ładowarka ma trzy niezależne silniki elektryczne i przekładnię hydrostatyczną, osiąga prędkość maksymalną 25 km/h. Jednocześnie ma te samesuperkompaktowe wymiary jak w konwencjonalnym modelu Bobcat TL25.60. Model imponuje niskim poziomem hałasu, niewielkimi kosztami użytkowania i wszechstronnością.

 

 

 

 

 

Podczas Bobcat Demo Days można też było wypróbować przezroczysty ekran OLED (T-OLED), opracowany we współpracy z LG oraz BSI Research. Rozwiązanie to pozwala na obsługę rozmaitych funkcji, nie spuszczając jednocześnie z oczu placu budowy. Bardziej zaawansowane zastosowania obejmują na przykład mapowanie linii mediów za pomocą technologii VR czy AR.

 

Operator Presence 2

Bardzo ciekawą technologią rozwijaną przez Bobcat jest też Operator Presence wykorzystującą kamerę ToF do zwiększenia bezieczeństwa poprzez obserwację i analizę ruchów operatora w kabinie. Rozwiązanie to pozwala między innymi na zapobieganie niezamierzonym ruchom maszyny, kolizjom z osobami na zewnątrz, czy wyłączaniu zespołów roboczych po zarejestrowaniu zdjęcia dłoni z joysticka.

 

Blisko spokrewniona jest z tą technologią kamera wykrywania przechodniów, która może już wykrywać osoby znajdujące się w różnych położeniach i pozycjach: siedzące, leżące, odwrócone tyłem, itd..

 

 

 

Największy z modeli midikoparek AC 90UF-PB marki Atlas to połączenie wydajności z nowoczesnymi rozwiązaniami. Mimo sporej masy maszyna pozostaje zwinna, a moc 46,2 kW generowana przez silnik spod znaku Yanmar nie pozostawia wiele do życzenia.

 

Maszyna wyposażona w gumowe gąsienice waży 9,2 tony, w standardowej łyżce dedykowanej do tego modelu pojemność wynosi 0,26 m³, a głębokość kopania – 4,735 metra. Kabina jest przestronna i ergonomiczna, dzięki czemu operator może pracować wygodnie i wydajnie.

 

Koparka AC 90UF-PB jest dostępna w sieci dealerskiej od niedawna, a firma Atlas Poland informowała o jej wdrożeniu jeszcze w styczniu tego roku.

 

Firma Ghedini zaczynała jako producent urządzeń hydraulicznych jeszcze w roku 1984, ale zapotrzebowanie ze strony klientów przekierowało ją w stronę produkcji osprzętów dla maszyn. Obecnie w fabryce zlokalizowanej niedaleko Ferrary w północnej części Włoch produkowane są narzędzia do minikoparek, koparko-ładowarek, koparek, a także ładowarek i żurawi.

 

Specjalizująca się w osprzętach do maszyn firma Walz Trade oferuje produkty Ghedini polskim klientom. W ofercie znajdziemy na przykład kosiarki bijakowe do koparek, minikoparek, koparko-ładowarek i miniładowarek.

 

Kosiarki bijakowe dla koparek są doskonałe do poważniejszych prac przy oczyszczaniu terenu pod liniami energetycznymi, nasypów czy rowów melioracyjncych, a także do usuwania zarośli przed rozpoczęciem prac budowlanych.

 

Urządzenia te są dostępne w trzech szerokościach roboczych: 1300, 1600 i 1900 milimetrów, dla nośników o masie od 7 do 25 ton. Maksymalna średnica przycinanych gałęzi w przypadku urządzeń Ghedini to 12 centymetrów. Najmniejsza z kosiarek wymaga przepływu w układzie hydraulicznym nośnika rzędu 66 litrów na minutę, ale w większych modelach potrzebne jest 80, a nawet 100 litrów na minutę.

 

Producent zadbał o możliwość regulacji płyty montażowej, a także o zebezpieczenie silnika przed uszkodzeniami w postaci zaworu przelewowego. Urządzenie pracuje na jednej dwukierunkowej linii hydraulicznej. Rotor obraca się z prędkością 3000 obrotów na minutę, dzięki czemu cięcie gałęzi jest bardzo wydajne.

 

Do koparko-ładowarek przeznaczone jest urządzenie serii DB z dwukierunkowym wirnikiem i bez wałka, dzięki czemu możliwe jest koszenie w dwóch kierunkach. Konstrukcja osprzętu jest trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Tu również znajdziemy zawór przelewowy ustawiony na 160 barów. Podobne kosiarki, o szerokościach roboczych od 640 do 1080 milimetrów, przeznaczone są do minikoparek o masie od 0,9 do 6,5 tony – to linia DA. Te urządzenia są bardzo lekkie – najmniejszy model waży zaledwie 90 kilogramów.

 

Wszystkie modele kosiarek bijakowych, a także melioracyjną łyżkę koszącą i wibromłot do koparki można znaleźć w ofercie firmy Walz Trade.

 

Jak będzie się rozwijała branża budowlana w 2024 roku? Jakich technologii możemy się spodziewać w maszynach w najbliższej przyszłości i czego powinni oczekiwać przedsiębiorcy rozwijający swoje floty? Oto dziewięć aspektów sektora, które zyskują na znaczeniu:

 

1. Osprzęty do tiltrotatorów

W tym miejscu wystarczy jedno słowo: wszechstronność. Dzisiaj koparka, która tylko kopie, marnuje swój potencjał! Głowice wychylno obrotowe zapewniają możliwość obrotu i pochylenia osprzętu, dzięki czemu jakość i precyzja wykonywanych prac znacząco rośnie. Dodajmy do tego automatyczne szybkozłącza i z koparki powstaje nośnik narzędzi, z którego nawet nie trzeba wysiadać pomiędzy poszczególnymi pracami.

Wystarczy spojrzeć na oferty firm zajmujących się osprzętami, by zauważyć jak wiele nowych opcji powstaje praktycznie z dnia na dzień. Na znaczeniu zyskują także modele maszyn wyposażone w rozwinięty układ hydrauliczny do zasilania hydraulicznych osprzętów.

 

2. Rozwój rynku

Rynek maszyn budowlanych przechodzi okres dynamicznej ekspansji. Przewiduje się, że z 154169,4 mln USD w 2021 roku osiągnie wartość 179807,91 mln USD w 2024. Wzrost ten odzwierciedla zwiększone zapotrzebowanie na zaawansowane maszyny w projektach infrastrukturalnych i mieszkaniowych.

 

3. Innowacje i postępy

Nowa technologia w sprzęcie budowlanym wyznacza standardy wydajności i bezpieczeństwa. Innowacje, takie jak zaawansowane układy hydrauliczne, maszyny z systemami pracy pół- i w pełni automatycznej czy bardziej wydajne silniki przyczyniają się do zwiększania efektywności.

 

4. Automatyzacja sprzętu

Jeszcze nie mamy tu na myśli maszyn autonomicznych - na te poczekamy jeszcze dobrych parę lat. Chodzi o systemy pracy automatycznej, która podnosi szybkość i precyzję wykonywanych prac, pozytywnie wpływając też na bezpieczeństwo na plcu budowy. W połączeniu z tiltrotatorem, maszyna posiadająca taki system staje się prawdziwym partnerem dla operatora, a nie jedynie zwykłym narzędziem.

 

5. Alternatywne źródła zasilania

Elektryfikacja sprzętu budowlanego to temat, który zdaje się nieco wyhamowywać. Na rynku mamy już gamę maszyn w rozmiarach mini i midi w opcji akumulatorowej, a ich skuteczność w pracy okazuje się całkiem niezła. Baterie nie są jednak w pełni uniwersalnym rozwiązaniem, a producenci chcieliby oferować modele o zerowych emisjach spalin i hałasu.

Na szczęście kolejne rozwiązania już nadciągają. Głównym kierunkiem rozwoju wydaje się wodór, i to nie tylko jako paliwo w ogniwach wodorowych (wówczas otrzymujemy maszynę elektryczną, której czas ładowania jest porównywalny z tankowaniem diesla), ale również w silnikach spalinowych. Na rynku pojawia się też coraz więcej firm zajmujących się modernizacją istniejących silników pod kątem nowych paliw.

 

6. Sztuczna inteligencja (AI)

W tym miejscu nie trzeba niczego dodawać. Maszyny pracujące autonomicznie, które będą poruszały się po placu budowy wśród ludzi, muszą mieć zdolność interpretacji sygnałów z otoczenia. Sztuczna inteligencja ma jednak znacznie szerszy wymiar, i będzie się przydawać w dziedzinach związanych z budowlanką na wiele sposobów z których często nie zdajemy sobie sprawy. Analiza danych i optymalizacja procesów - oto słowa kluczowe.

 

7. Internet rzeczy (IoT)

Technologia IoT w sprzęcie budowlanym umożliwia lepszą łączność i monitorowanie w czasie rzeczywistym. Technologia ta usprawnia zarządzanie flotą, usprawnia planowanie konserwacji i zapewnia optymalne wykorzystanie sprzętu. O rozwiązaniach służących do tych celów pisaliśmy już wielokrotnie, a wszyscy więksi producenci oferują dla swoich maszyn specjalne platformy wykorzystujące łączność IoT.

 

8. Rozwój rynku ciężkiego sprzętu budowlanego

Oczekuje się, że do 2028 roku nastąpi znaczny wzrost rynku dużych maszyn. Ten jest napędzany postępem technologicznym i wzrostem liczby globalnych projektów infrastrukturalnych.

 

9. Trendy na rynku sprzętu budowlanego

Na rynek wpływają zmieniające się trendy, takie jak rosnące wykorzystanie zrównoważonych materiałów budowlanych i zmiany w budownictwie mieszkaniowym. Czynniki te napędzają popyt na wszechstronne i wydajne maszyny. Budowlane "mody" mają więc pozytywny wpływ na rozwój branży, ponieważ pchają producentów do stałego ulepszania maszyn.

Pojawiające się trendy w sprzęcie budowlanym na rok 2024 są przykładem nieustannego dążenia branży do innowacji i wydajności. Ponieważ projekty budowlane stają się coraz bardziej złożone i wymagające, ewolucja sprzętu budowlanego odzwierciedla zaangażowanie w stawienie czoła tym wyzwaniom, przy jednoczesnym wspieraniu postępu i zrównoważonego rozwoju.

 

Nowe belki wyrównujące Cat mają regulowaną wysokość wałka, którą dostosowuje się do rodzaju materiału i pożądanego poziomu zagęszczenia. Są wykonane z materiału odpornego na ścieranie, co zapewnia wydłużoną żywotność ramy. Osprzęt jest dostępny w wielu różnych szerokościach.

 

Narzędzia dostosowane do pracy z tiltrotatorami umożliwiają wykonawcom wykonywanie dynamicznych i wydajnych prac związanych z równaniem i zagęszczaniem przy użyciu koparek. W połączeniu z głowicami Cat Tiltrotator umożliwiającymi dwukierunkowy obrót belki wyrównującej o 360° w osi pionowej i o 40° w lewo i w prawo można praktycznie dowolnie manipulować belką. Mechanicznie regulowany wałek od 10 mm poniżej ramy do 20 mm powyżej pozwala na dostosowanie poziomu zagęszczenia w zależności od matriału. Regulacji podlega też zgarniacz zapobiegający przyklejaniu się materiału do wału, co pozwala na użycie przystawki do gliny, mułu i innych lepkich materiałów.

 

Dostępne w pięciu szerokościach od 1250 do 3000 mm belki wyrównujące Cat sprawdzają się w wielu zastosowaniach, od przygotowań pod budowę chodników po większe prace związane z przygotowaniem terenu. Duży górny otwór w konstrukcji z solidnie wydłużonymi bokami i płytami bocznymi umożliwia szybkie i skuteczne rozprowadzanie, zagęszczanie i wyrównywanie materiałów. Wysoce odporna na ścieranie powłoka Hardox 500 na spodzie belki chroni ramę i zapewnia długą żywotność. Spawana rama belki zwiększa sztywność konstrukcyjną, a dodatkowe płyty wsporcze na ramie o dużej wytrzymałości zwiększają wytrzymałość belki i ogólną żywotność.

 

Urządzenia są kompatybilne z technologią Cat Grade za pośrednictwem tiltrotatora. Funkcja rozpoznawania narzędzi automatycznie wykrywa rodzaj osprzętu, co zapewnia, że wszystkie ustawienia – ciśnienie, przepływ i wymiary – są prawidłowe.

Targi odbyły się w piątek i sobotę, 7 i 8 czerwca 2024 r. Do Lubienia Kujawskiego przyjechało ponad 100 wystawców – dystrybutorów wiodących marek i sprzętu budowlanego.

 

PBRO1200

Po raz kolejny udało się zintegrować – na ponad 60 000 m² terenu – przedsiębiorców, operatorów i dystrybutorów maszyn.

 

Wydarzenie zawsze przyciąga przedsiębiorców i operatorów maszyn z całej Polski, którzy na miejscu mogą zapoznać się z najnowszymi technologiami i testować maszyny. A przyjechało ponad 600 maszyn i urządzeń. Ponad połowa z nich była udostępniona do testów.

 

Polska jest piątym rynkiem budowlanym w Unii Europejskiej i jak podkreślił Jan Styliński prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, siłę branży widać było właśnie w Lubieniu Kujawskim.

 

– Na tych ogromnych polach można zobaczyć jak prężny i potężny rynek zbudowaliśmy: usprzętowiony, nowoczesny i profesjonalny. I jestem przekonany, że najbliższa dekada będzie bardzo dobra dla polskiego rynku budowlanego. A dzisiaj jesteśmy w miejscu, gdzie możemy pokazywać nasz mocny rynek – powiedział podczas rozpoczęcia imprezy Jan Styliński.

 

– Dla gminy Lubień Kujawski takie targi to ogromna promocja. Wydarzenie dynamicznie się rozwija – powiedział także podczas eRobocze SHOW Marek Wiliński, burmistrz Lubienia Kujawskiego.

 

Maszyny elektryczne i napęd wodorowy

W Lubieniu Kujawskim odbyły się dynamiczne pokazy specjalne eRobocze Arena z udziałem najlepszych demo operatorów firm Mecalac Polska i Yanmar Construction. Swoje show i prelekcje miały także firmy: DT-Automatyzacja (Oilquick MTS), LiuGong Dressta MachineryLiebherr PolskaInterhandler (JCB), Wacker Neuson, KubotaSany PolskaBergerat Monnoyeur (CAT), Broker MaszynyBobcatXCMG.

 

Były wystawy maszyn i sprzętu, prelekcje oraz spotkania branżowe, bezpłatna strefa dzieci, catering i konkursy firm: Złota Piłka Komatsu, Sięgnij po Q8 na stoisku Q8Oils oraz Konkurs Volvo. Wystawcy mieli okazję spotkać się ze swoimi klientami i porozmawiać w mniej formalnej atmosferze.

 

Była możliwość obejrzenia walk samurajów na stoisku Yanmara i zrobienia sobie zdjęcia z Mariuszem Pudzianowskim reklamującym Q8Oils, czy spotkania z operatorką z okładki ostatniego magazynu Robocze NEWS Klaudią Zastawną, która pracuje w gdańskim porcie.

 

Odbyło się również kilka premier. Bobcat zaprezentował po raz pierwszy w Polsce ładowarkę burtową S650. Firma Interhandler (JCB) miała na swoim stoisku premierowy pokaz Pothole Pro – maszyny brytyjskiej produkcji do szybkiego łatania dziur w drogach.

 

Na wielu stoiskach pojawiły się również maszyny elektryczne. Jednak, jak zauważa Jerzy Petrykowski, dyrektor ds. rozwoju w JCB Interhandler, wciąż istnieją pewne wyzwania, które wpływają na rozwój tej technologii. Kluczowym problemem jest niedostateczna infrastruktura ładowania.

 

Alternatywą dla napędu elektrycznego jest napęd wodorowy, który oferuje wiele zalet, takich jak szybki czas tankowania, długi zasięg operacyjny oraz brak emisji zanieczyszczeń, ponieważ jedynym produktem ubocznym jest para wodna. Zaawansowane w pracy nad tą technologią są m.in. firmy JCB czy Liebherr.

 

Ekologia i nowe technologie


Duże zainteresowanie odwiedzających budził osprzęt włoskiej produkcji do kruszenia, przesiewania i sortowania, który przywiozła do Lubienia Kujawskiego firma MB Crusher. Producent oferuje łyżki przesiewające, kruszące, rozdrabniająco-przesiewające, a także głowice frezujące i chwytaki do sortowania. Osprzęt ten wpisuje się w trend Zero Waste, pozwala bowiem na przetwarzanie materiału odpadowego bezpośrednio na miejscu budowy i jego ponowne wykorzystanie, nadając mu drugie życie. Coraz bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące gospodarki odpadami, a także rosnące koszty materiałów sprawiają, że zapotrzebowanie na taki osprzęt rośnie.

 

– To nasze 12. eRobocze SHOW, jesteśmy zadowoleni z formuły tego wydarzenia, bo możemy zaprezentować pracę naszych maszyn „na żywo”, na placu testowym – podkreśliła Wiola Smosarska-Fraccaro z MB Crusher.  

 

Tradycyjnie na Centralnym eRobocze SHOW odbyły się zawody z cyklu Polskiej Ligi Operatorów. Nowością w ramach PLO była konkurencja wymagająca wykorzystania systemu wspomagania pracy Unicontrol.

 

– Taki system to nie tylko komfort dla operatora, ale przede wszystkim większa wydajność, szybkość i precyzja wykonania prac. Pozwala pracować bez przestojów, bardzo niezależnie i wykonywać własne projekty. Wspiera operatora i można się go bardzo szybko nauczyć, nawet zdalnie. W czym również pomagamy – zapewniał Bartłomiej Kądzielawa z Unisystems, dystrybutora marki Unicontrol.

 

– Rośnie w Polsce świadomość tego, że te nowe technologie są potrzebne, polski rynek jest dla nas jednym z głównych w tej części Europy. W Skandynawii te systemy są używane powszechnie, tutaj też tak się powoli dzieje. Zaopatrują się w nie już nie tylko duże firmy wykonujące rządowe inwestycje w naszym kraju, ale i mniejsze przedsiębiorstwa budowalne – zaznaczał Piotr Staniszewski, regionalny szef sprzedaży Unicontrol.

 

Na eRobocze SHOW można było zobaczyć także stoiska z wszystkim tym, czego potrzebują maszyny: oleje, smary, części zamienne, dodatki w postaci systemów gaśniczych czy oświetlenia, a nawet produkty upiększające kabinę.

 

Na scenie eRobocze SHOW poruszane były liczne tematy ważne dla branży budowlanej: o bezpieczeństwie mówił Dariusz Lewandowski z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy, o zagadnieniach prawnych opowiadał mecenas Łukasz Bąk, o działalności Związku Producentów i Dystrybutorów Maszyn Roboczych mówił prezes Adrian Winnicki, zaś Konrad Kwapisz przybliżył specyfikę pracy niepełnosprawnego operatora.

 

W piątek bezpłatnych porad przedsiębiorcom udzielał prawnik, a w sobotę specjalista bhp. Przez całe targi konsultacje były też możliwe na stoisku Państwowej Inspekcji Pracy.

 

Zmagania operatorów

 

 

Drugiego dnia targów tradycyjnie rozegrano Zawody Polskiej Ligi Operatorów. W zmaganiach prowadzonych przez Stowarzyszenie Operatorów Maszyn Roboczych biorą udział zawodnicy z całej Polski, jest to konkurs dla profesjonalnych operatorów, którego celem jest promowanie zawodu operatora oraz bezpiecznych metod pracy z zachowaniem zasad bhp.

PBRO2574

 

W tym roku operatorzy zmierzyli się na: koparko-ładowarce JCB 3CX Pro – dostarczonej przez firmę Interhandler oraz koparce Takeuchi 260, 5,8 tony z głowicą uchylno-obrotową – dostarczoną przez firmę Wilhelm Schӓfer. Trzecia konkurencja opierała się na użyciu systemu Unicontrol.

 

Sponsorami Polskiej Ligi Operatorów edycji eRobocze SHOW w Lubieniu Kujawskim 2024 były firmy: Interhandler (JCB), Wilhelm Schaefer (Takeuchi), Unicontrol oraz Pekao Leasing, Milwaukee, Reper Store, Serwis-Kop, Syntaco.

 

Organizatorem eRobocze SHOW jest wydawnictwo Lasmedia – wydawca portalu eRobocze.pl oraz magazynu Robocze NEWS.

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowali: Marek Wiliński – burmistrz Lubienia Kujawskiego, Katarzyna Łażewska-Hrycko – Główny Inspektor Pracy, Adrian Winnicki – prezes Związku Producentów i Dystrybutorów Maszyn Roboczych, Jan Styliński – prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, Marcin Knapik – prezes Stowarzyszenia Operatorów Maszyn Roboczych.

 

Patronat medialny sprawowali: magazyny: Robocze NEWS, Trucks&Machines oraz portal eROBOCZE.pl. Współpraca: Machineryline.

 

Centralne Targi Maszyn i Urządzeń eRobocze SHOW mają charakter ogólnopolski, trwają dwa dni i odbywają się raz w roku w Lubieniu Kujawskim. Również raz w roku można uczestniczyć w jednodniowych Regionalnych Targach eRobocze SHOW, które goszczą w różnych miejscach w Polsce.

 

Najbliższa edycja Regionalnych Targów Maszyn, Urządzeń i Sprzętu Roboczego eRobocze SHOW już jesienią, 5 października 2024 r. na lotnisku Krzywa, nieopodal Bolesławca w Polsce południowo-zachodniej.

 

Wcześniej eRobocze SHOW odbywało się w wielu miejscach w Polsce: we Włocławku, w Dąbrowie Górniczej, Przasnyszu, Sosnowcu (dwa razy), Turku, Grodzisku Mazowieckim, Krzywej k. Legnicy, Straszęcinie k. Dębicy, Łobzie i Lubieniu Kujawskim.

 

 

Polska Liga Operatorów

 

W Polskiej Lidze Operatorów – Lubień Kujawski 2024 r. w kategorii koparko-ładowarka na podium stanęli:

 

Koparko - ładowarka:

  1. Rafał Sitek
  2. Mateusz Sokołowski
  3. Artur Lasoń

W kategorii koparka:

  1. Adam Kaczor
  2. Łukasz Dominiak
  3. Patryk Borzych

System sterowania:

  1. Rafał Sitek
  2. Daniel Celary
  3. Adam Kaczor

 

 

Lista wystawców eRobocze SHOW Lubień Kujawski 2024
ADS Technic, Agrotech Bonikowo, Agrotim, Amago, AP-MC, Aries Power, Armax, Art-Geo, Batmatic, Bergerat Monnoyeur, BH Ruda, Bobcat, BP Solutions, Brigade Electronics, Broker Maszyny, Brokk, Centrum Szkolenia Operatorów SiGMA, DHB, DMC Trailers, DT-Automatyzacja (Oilquick MTS), Entrack, eRobocze.pl, Extech, GCS Poland, Geyer&Hosaja, Global Atlantic, Grausch i Grausch Maszyny Budowlane, Infopomiar, Inter Import Export, Interhandler, Iseki, Kemroc, Kiesel, Kinshofer Polska, Komatsu Poland, Koparco Group, Korbanek, Kubota, Leica Geosystems, Liebherr Polska, LiuGong Dressta Machinery, Magazyn Robocze News, Magna Tyres, Manitou Polska, Max-Dywanik, MB Crusher, Mecalac Polska, Mega, Milwaukee, Moderntech, Neste Oleje Klimowicz, Neste Syntaco, Nex Group, Nils Polska, Nummi Pro, Optiagro, Ori One, Ośrodek Szkolenia Zawodowego we Włocławku, Ośrodek Szkoleniowy OSZ Operator, Państwowa Inspekcja Pracy, Pekao Leasing, Preston Group, Probst, Profitank, Q8Oils, RCM, Renox, Reper Storem, Riwal Poland, Sany Polska, Schaffer-Polska, Serafin Maszyny, Serwis-Kop, Shell PANOLIN, SITECH Poland, SLT Group, Solid Hitch, Sortmech, SP-Rent, Steelwrist, Stowarzyszenie Operatorów Maszyn Roboczych Operator, Swepac Polska, Tigerbite, Toolmex Truck, Unisystems, Utech, Vegatol, Vibra-Tec, Voith, Volvo Maszyny Budowlane, Wacker Neuson, Waryński Trade, Wesem, Wilhelm Schaefer (Takeuchi), Wiper Uszczelnienia – Hercules, Wydawnictwo Lasmedia, XCMG, Xymen, Yanmar Construction, Yuchai, Zeppelin Polska, Zoomlion, Związek Producentów i Dystrybutorów Maszyn Roboczych.

 

Marka DEVELON wprowadza na rynek nową jednotonową minikoparkę DX10Z-7 o zeroobrotowej konstrukcji Zero Tail Swing. Główną zaletą maszyny jest znacznie poprawiona wydajność w stosunku do poprzedniego modelu DX10Z.

 

Szerokość maszyny wynosi zaledwie 730 mm przy całkowicie wsuniętych gąsienicach i całkowicie złożonym przednim lemieszu, dzięki czemu swobodnie zmieści się w przeciętnych drzwiach. Jednocześnie, hydraulicznie rozsuwane podwozie sprawia, że DX10Z-7 charakteryzuje się jedną z największych szerokości roboczych w segmencie minikoparek. Po rozsunięciu podwozia szerokość kwadratowego obrysu podwozia koparki wynosi 1100 mm. Aby jeszcze bardziej ułatwić dostęp do miejsca wykonywania robót, minikoparka standardowo wyposażona jest w składane zadaszenie.

 

Dzięki sprawdzonemu silnikowi Kubota D722 o mocy 7,6 kW maszyna ma pod dostatkiem siły przy niskim poziomie drgań i hałasu.

 

Zwiększoną wydajność DX10Z-7 zawdzięcza nowej konstrukcji wysięgnika o długości 1,45 m oraz wydłużonemu ramieniu (z 810 mm do 890 mm). Większ zasięg roboczy w stosunku do modelu DX10Z, a także zwiększona o 21,5% (do 2205 mm) wysokość zrzucania oraz zasięg kopania na poziomie gruntu 3355 mm sprawiają, że maszyną można dokonać naprawdę wielkich rzeczy.

 

DX10Z-7 charakteryzuje się także większą o 30% siłą kopania na łyżce, która wynosi 10,8 kN, oraz większą o 14% siłą kopania na ramieniu wynoszącą 6,3 kN. W połączeniu ze zwiększeniem długości gąsienic na podłożu do 1025 mm zapewnia to znacznie większą stabilność oraz wzrost siły pociągowej o 31%.

 

Zespół roboczy minikoparki DX10Z-7 wykorzystuje rozwiązanie z siłownikiem umieszczonym nad wysięgnikiem, które chroni elementy hydrauliki i zwiększa udźwig. Zespół przedni modelu DX10Z-7 jest zabezpieczony w standardzie osłonami siłowników łyżki, które zapewniają ochronę przed ewentualnymi uszkodzeniami z powodu przypadkowych kolizji na terenie robót. Zoptymalizowane rozmieszczenie węży hydraulicznych wewnątrz konstrukcji wysięgnika zapewnia im dodatkową ochronę, zmniejszając ryzyko uszkodzenia i awarii węży oraz minimalizując przestoje i konieczność przeprowadzania napraw.

 

Mimo kompaktowych rozmiarów nowa minikoparka DX10Z-7 zapewnia doskonałą wygodę operatora i wysoki komfort pracy dzięki wykorzystaniu ergonomicznych rozwiązań, takich jak dostępne w standardzie konsola z systemem obrotowo-uchylnym i chowane pasy bezpieczeństwa. Zarówno prawą, jak i lewą konsolę można obracać o 10 stopni i pochylać o 35 stopni, co zapewnia operatorowi zwiększoną ergonomię pracy. Dla poprawy bezpieczeństwa model DX10Z-7 standardowo wyposażono również w lampę LED zamontowaną na wysięgniku.

 

Szczególnie dużo uwagi poświęcono zapewnieniu możliwości łatwego serwisowania elementów silnika modelu DX10Z-7 przez zastosowanie osłony serwisowej umieszczonej pod fotelem operatora, która otwiera się aż do położenia 65 stopni, zapewniając łatwy dostęp w celu konserwacji elementów silnika.

 

System chłodzący gwarantuje najlepszą w tej klasie wydajność, co ma kluczowe znaczenie podczas pracy w przestrzeniach zamkniętych, w których przepływ powietrza często ograniczony jest do minimum. Zamontowane w minikoparce dmuchawy i chłodnica silnika z falistymi żebrami zapewniają zwiększoną wydajność chłodzenia dzięki stałemu i odpowiednio skierowanemu przepływowi powietrza przez chłodnicę. Dmuchawy generują stosunkowo niewielki hałas i drgania oraz są łatwe w czyszczeniu.

 

Źródło: materiały prasowe DEVELON

Fot.: materiały prasowe DEVELON

Opracowanie: redakcja

 

Wszystko czego maszyny potrzebują - oleje, smary, części zamienne, dodatki w postaci systemów gaśniczych czy oświetlenia, a nawet produkty upiększające kabinę znajdziecie na ogromnym placu pokazowym eRobocze SHOW już 7 i 8 czerwca w Lubieniu Kujawskim! Bez problemu odnajdziecie tu potrzebne artykuły i zasięgniecie rady ekspertów w danej dziedzinie. A kto konkretnie będzie na miejscu? Oto firmy z sektora środków smarnych, części zamiennych i akcesoriów:

 

Oleje i smary:

Vegatol

Syntaco

Preston Group

Oleje Klimowicz

NG (Nils) 

Aldamar 

 

Części zamienne:

Entrack - części i osprzęt 

Serwis-Kop - części do maszyn 

Magna Tyres - opony przemysłowe

Geyer&Hosaja - opony przemysłowe 

 

Pozostałe: ulepszenia, akcesoria, niezależne systemy

EnginEcoPower

Voith - systemy gaśnicze do maszyn

Wesem - oświetlenie robocze 

MAX Dywanik - wyposażenie kabin 

 

Pamiętajcie: 7 i 8 czerwca w Lubieniu Kujawskim: eRobocze SHOW! Wszystkie istotne informacje na temat wydarzenia znajdziecie na dedykowanej stronie internetowej. Czekamy na Was!

Legendarna marka Bobcat zaprezentuje podczas eRobocze SHOW  najnowsze modele różnorodnych ładowarek i koparek. Warto zjawić się na pokazach Bobcat Demo, który będzie prowadzony przez miejscowych i zagranicznych prezenterów. Ponadto będą obecni eksperci z firmy Bobcat, aby odpowiedzieć na wszelkie pytania odwiedzających. Poza tym cztery razy dziennie odbędzie się losowanie nagród!

Adrian Winnicki, dyrektor okręgu Doosan Bobcat EMEA w Polsce mówił:

 

– Bobcat odwiedza – po raz kolejny! – eRobocze SHOW, przyciągające klientów z całej Polski. W tym roku z naszej siedziby w Czechach przyjedzie ciężarówka pokazowa Bobcat. Przywiezie najnowsze atrakcje, abyśmy wraz z miejscowymi importerami mogli po prostu zrobić wspaniały pokaz dla wszystkich odwiedzających.

Markę Bobcat będą reprezentować jej przedstawiciele z całej Polski, m.in: ASCO Equipment, Bujak-Maszyny, ATUT Rental, Sar-Pol, Contractus, TKL Progress. Dealerzy Bobcat będą przygotowani, by sporządzić spersonalizowane oferty dla potencjalnych klientów z promocyjnymi cenami obowiązującymi na pokazie.

 

W 2024 roku Bobcat zaprezentuje zarówno najnowsze maszyny, jak i modele sprawdzone przez polskich klientów. Pokaz będzie obejmował: ładowarki o sterowaniu burtowym, kompaktowe ładowarki gąsienicowe, minikoparki, kompaktowe ładowarki kołowe, ładowarki teleskopowe, jak również nowe kategorie, takie jak ciągniki kompaktowe czy też lekkie ubijarki.

 

– Za główną atrakcję uważam ciągnik kompaktowy i S650, która w Polsce będzie mieć premierę na eRobocze Show. Wiele z maszyn będzie pokazywanych podczas pracy, aby odwiedzający mogli zobaczyć je w działaniu – dodał Adrian Winnicki.

Na stoisku Bobcat odwiedzający będą mogli na różne sposoby wygrać cenne nagrody. Kilka razy dziennie będzie odbywać się losowanie, a także losowanie specjalne z nagrodą dla najmłodszych gości zainteresowanych marką Bobcat.

 

Pamiętajcie: eRobocze SHOW, 7-8 czerwca, Lubień Kujawski. Wszystkie ważne informacje na temat wydarzenia znajdziecie na dedykowanej stronie internetowej. Czekamy na Was!

 

Na stronie firmy Ormonde znajdziemy wiele różnych określeń na te wyjątkowe maszyny. Koparki ssące, ładowarki ssące, ładowarki próżniowe – ale kiedy przyjrzeć im się z bliska można faktycznie dojść do wniosku, że wymykają się klasycznej nomenklaturze.

 

Konstrukcyjnie maszyny te to ciężarówki wyposażone w cysterny próżniowe z systemem wytrzymałego i wydajnego odsysania i filtracji. Aby pracowało się sprawnie, znajdziemy tu także systemy podnoszenia zbiornika, rozładunku cieczypod ciśnieniem, kompresor do rozładunku materiałów suchych, hydrodynamicznepompy i systemy odkurzające.

 

Odkurzanie może się odbywać na sucho i na mokro, można też uprzątać materiały niebezpieczne. Oznacza to, że przy pomocy takiego wielkiego odkurzacza wciągniemy żwir, popioły, osady, oleje, proszki, a nawet złoża katalityczne.

 

[...]

 

W zasadzie ładowarki ssące dzieli się na dwa rodzaje: wentylatorową oraz próżniową. Ta pierwsza to pojazd specjalistyczny wyposażony w wentylator ssący wytwarzający ogromny ciąg powietrza sięgający 44000 m3 na godzinę. Takie rozwiązanie cieszy się największym powodzeniem na budowach, gdzie jest w stanie oczyszczać powierzchnie z materiału. Przydaje się w szczególności tam, gdzie z dowolnych powodów nie można użyć tradycyjnej koparki. Przykładem prac wykonywanych przy pomocy takiego urządzenia może być uzyskanie dostępu do kabli elektrycznych lub sieci gazowej.

 

Drugi rodzaj koparek – próżniowe – wykorzystuje się do wybierania materiałów płynnych i suchych. Najczęściej nazywana ciężarówką próżniową lub przemysłową ładowarką próżniową (a w USA – „super sucker”) posiada zbiornik z podciśnieniem generującym przepływ powietrza około 8000–9000 m3 na godzinę. W takim urządzeniu materiał nie trafia do pompy, gdzie dostają się ewentualnie opary lub drobne cząsteczki stałe. Znajdziemy tu też system filtracji oparty na worku filtrującym lub systemie cyklonów. To właśnie tych urządzeń używa się najczęściej do czyszczenia zbiorników, a także transportu i wyładunku zebranego materiału.

 

Ten i wiele więcej artykułów ze świata maszyn budowlanych oraz życia branży znajdziecie w Robocze NEWS. Zachęcamy do prenumerowania czasopisma w wersji papierowej lub cyfrowej!

Na łamach Robocze NEWS ukazał się niedawno przegląd kasków budowlanych wraz z wyjaśnieniem znaczenia ich kolorów i orientacyjnymi cenami.

 

Obowiązek noszenia kasku na placu budowy określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy (§ 4 ust. 1 i 2), a także rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej (26 września 1997 roku) dotyczące ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy panujących podczas wykonywania robót budowlanych.

 

Zgodnie z przepisami pracownicy powinni mieć na głowach kaski ochronne wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko wystąpienia urazów głowy. W rozporządzeniu z 1997 r. znajdziemy wypis wszystkich stanowisk pracy wymagających ochrony w postaci kasku, niemniej lista ta nie jest zamknięta. Jeśli warunki panujące na terenie zakładu pracy tego wymagają, pracodawca powinien poinformować o tym pracowników i zapewnić im kaski.

 

Miejscem, w którym nie trzeba nosić kasku (ani kamizelki) jest zamknięta kabina maszyny. Pamiętajmy jednak, że operator powinien założyć te środki ochrony osobistej opuszczając kabinę.

 

[...]

 

Przy kupnie kasków ochronnych powinniśmy się kierować przede wszystkim tym, czy zapewniają one odpowiedni poziom ochrony, są wygodne i wytrzymałe.

 

Wytrzymałość kasku zapewnia przede wszystkim odpowiednie tworzywo, z jakiego go wykonano, ale również odpowiednia konstrukcja. Siłę uderzenia absorbuje często układ rowków czy żłobień, w równym stopniu co sam materiał z jakiego kask jest zbudowany.

 

W większości wypadków odpowiednie parametry kasku poświadcza norma EN-397 „Przemysłowy hełm ochronny“, zgodnie z którą na każdym egzemplarzu trwale wytłoczony lub inaczej umieszczony jest numer indentyfikacyjny, rok i miesiąc produkcji, nazwa lub znak producenta, rodzaj tworzywa i zakres rozmiarów.

 

Dodatkowo na kasku znaleźć można oznaczenia takie jak:

 

-30: kask zdatny do użycia w niskich temperaturach

440Vac: kask z izolacją elektryczną

LD: kask odporny na nacisk boczny

MM: kask chroniący przed odpryskami gorącego metalu.

 

Dobry kask będzie dopasowany do głowy pracownika, a jego więźba nie będzie uwierać ani w inny sposób zniechęcać do noszenia. Pasek powinien mieć możliwość regulacji, by dostosować kask do każdego rozmiaru i kształtu głowy.

 

Wybierając powinno się też zwrócić uwagę na dostępność gniazd czy uchwytów na ewentualne dodatkowe środki ochrony. Mowa tu o ochronie słuchu, wzroku, możliwości zamontowania kołnierza osłaniającego kark, czy lampy czołówki. Jeśli którekolwiek z tych akcesoriów będą przydatne, to powinniśmy mieć możliwość zamontowania ich na kasku.

 

Ceny i wyposażenie kasków ochronnych mogą się znacznie wahać w zależności od przeznaczenia, choć standardowe modele nie przekraczają 100 złotych. Poza wyrobami specjalistycznymi, między modelami rozmaitych producentów w gruncie rzeczy nie ma większych różnic.

 

2

 

Kask ochronny JSP EVO 2

Wykonany z tworzywa HDPE kask odporny na odpryski stopionego metalu. Dostępny w różnych kolorach, z daszkiem. Szerokie paski więźby zapewniają wygodę i stabilność noszenia. Dodatkowy komfort zapewnia napotnik zamontowany na pasie głównym, wchłaniający pot z czoła pracownika. Dopasowanie do głowy odbywa się w dwóch płaszczyznach.

Cena: około 42 zł

Dostępny w: sklepzbhp.pl

 

Climax Curro do pracy na wysokości

Kask oferujący klasę 0 izolacji elektrycznej, wykonany z materiału ABS, z więźbą regulowaną przy pomocy pokrętła. Mocowanie do głowy i niewielki daszek są dostosowane do prac na wysokości.

Cena: około 90 zł

Dostępny: rockhunters.pl

 

Kask ochronny 3M G3000

Kask wykonany ze wzmocnionego tworzywa ABS, odporny na odpryski gorącego metalu i wyposażony w sensor 3M Uvicator wskazujący stopień zużycia kasku. Zdatny do stosowania w niskich temperaturach, wentylowany, z regulacją wysokości i obwodu więźby.

Cena: około 108 zł

Dostępny: sklepzbhp.pl

 

Secra II do pracy w łuku elektrycznym

Kask wyposażony w specjalny wizjer, przeznaczony dla osób pracujących w środowiksu zagrożenia porażeniem łukiem elektrycznym. Zgodnie z informacją producenta chroni przed porażeniem w klasie 2: 1000 V prądu zmiennego lub 1500 V prądustałego. Zdatny do pracy w temperaturze od -40º do 60º Celsjusza

Cena: około 1640 zł

Dostępny: efektbhp.pl

 

Przeglądy rozmaitych artykułów związanych z branżą budowlaną, a także mnóstwo ciekawych autorskich artykułów i nowości ze świata maszyn i budowlanki znajdziecie na łamach Robocze NEWS. Zachęcamy do prenumerowania czasopisma w wersji cyfrowej lub papierowej!

 

Klaudia Zastawna to operatorka, która pracuje na wielu maszynach, a praca bez nowych wyzwań ją nudzi.

 

Klaudia Zastawna ma 28 lat, od 10 lat pracuje na maszynach. Pochodzi z Gdańska. Jest członkinią Klubu Operatorów Volvo. Robocze News odwiedza ją na nocnej zmianie, to właśnie o tej porze na składnicy firmy Fast Track Logistic poruszają się ładowarki przerzucające węgiel z przycumowanego nieopodal statku na hałdy, nad którymi z kolei mozolnie pracują przesiewacze.

 

W oddali widać portowe żurawie. Ciężarówki raz po raz ustawiają się na wadze. Po zważeniu, materiał trzeba przesiać przy pomocy sortownika, dzieląc na typowe frakcje: orzech, ekogroszek, miał. Później, już podzielony, węgiel trafia na przykład bezpośrednio wagonami do elektrociepłowni.

 

– Czuję się bardziej pracowniczką portu, nie firmy. Kocham pracę w porcie, no i oczywiście tutejsze wschody i zachody słońca – opisuje Zastawna.

 

[...]

 

Firma Fast Track jest dla Klaudii stosunkowo nowym miejscem pracy.

 

– Na początku, kiedy się zatrudniłam, były tu tylko trzy ładowarki. Potem zaczęła się wojna i kupiono więcej maszyn, trzeba było nawet sięgnąć po usługi podwykonawców. Tych ładowarek było coraz więcej. Ktoś to musiał zacząć kontrolować, ile tego pracuje. Samo z siebie wyszło tak, że przez jakiś czas miałam „pod sobą” 18 ładowarek i składy kolejowe – opowiada Klaudia.

 

Dla operatorki istotne jest w pracy to, że w procesie rozładunku, sortowania i wysyłki towarów do kolejnych odbiorców jest w stanie pracować praktycznie na każdym etapie. Być każdym z „ogniw”.

 

20230920 060451

Po przycumowaniu statku trzeba go rozładować przy pomocy odpowiednich maszyn – jakich, zależy od materiału. Bywa, że do ładowni wjeżdża się koparką, kiedy na przykład przypływa transport śruty czy soli. Innym razem wszystko jest załatwiane dźwigiem. Zdarza się, że istnieje konieczność czyszczenia ładowarką ładowni statku, ponieważ załoga nie zgadza się na stalowe gąsienice.

 

Czasami ładownia ma dużo wręgów albo bardzo skomplikowaną kubaturę i przyda się dużo tyczek i łopat. W większości statki z branży kruszyw są samowystarczalne – samowyładowcze mają typowe podłogi z sypami oraz zmechanizowaną część od poboru materiału taśmą aż do wyrzutu na plac.

 

Statki drobnicowe potrzebują dużo pracowników fizycznych. Transportują towar wszelakiej maści, od kartonów z owocami, odzieżą, workami, po szyny kolejowe, slaby, walcówki stalowe, a nawet towary ponadnormatywne jak czołgi, pojazdy, dźwigi, konstrukcje do stoczni i oczywiście kontenery.

 

Materiał sypki trzeba zeskładować. Przechowuje się go albo na placu przy nabrzeżu lub magazynie/hali, ładuje bezpośrednio na samochody lub od razu workuje, jak w przypadku nawozów.

 

Trzeba go jeszcze w międzyczasie podzielić na frakcje. A przez port przewalają się ogromne ilości przeróżnych materiałów: cukru (w workach), zbóż, piasku, węgla, drewna nawozów, złomu, odpadów. Każdy wymaga odpowiedniego podejścia.

 

– W zależności od sytuacji na każdym stanowisku przydaje się suma zdobytych doświadczeń. Również praca na łopacie ma dla mnie sens, bo po prostu lubię swoją branżę. Poza tym, właśnie w takiej pracy najlepiej się odnajduję, jak każdego dnia dzieje się coś innego, wcale nie muszę być zawsze operatorką. W każdym razie, bez rozwoju w danej firmie szybko się nudzę – tłumaczy Klaudia.

 

Zdarzają się takie sytuacje w zespole, że sami dzielą się pracą. Ustalają na początku zmiany kto dziś będzie brygadzistą, kto koparkowym, kto będzie „na wahadle”. W takich sytuacjach przydaje się doświadczenie zdobyte na różnych stanowiskach pracy.

 

To podejście nie jest w tym miejscu niczym dziwnym, operatorzy pracujący na terenie portu i w jego okolicach są często polecani do pracy między firmami. Port jest miejscem zależnym od polityki. Wraz ze zmianami w rządzie, zmieniają się zarządy, szefowie odchodzą i przychodzą. A pracownicy w zasadzie zmieniają tylko pracodawców i place, na których akurat stoją maszyny. Funkcjonują nawet takie firmy jak Rezerwa Portowa i Port Rezerwa, które wynajmują operatorów i innych pracowników do pracy jako obsadę luk w obsłudze portu.

 

[...]

To jedynie fragment reportażu, jaki ukazał się w pierwszym numerze Robocze NEWS w 2024 roku. Więcej autorskich tekstów branżowych, a także wieści prosto z placu budowy i technologii maszyn budowlanych możesz zaprenumerować do domu w wersji papierowej lub cyfrowej!

 

Uwaga fani JCB! Na Centralnych Targach Maszyn, Urządzeń i Sprzętu Roboczego eRobocze SHOW firma Interhandler zjawi się z bardzo ciekawą maszyną (a właściwie, maszyn będzie oczywiście więcej przy stoisku, ale ta konkretna wzbudza spore emocje). Chodzi o słynny Pothole Pro, o którym nieraz już pisaliśmy na łamach erobocze.pl:

 

Pothole Pro to maszyna stworzona do walki z dziurami w drogach. W Wielkiej Brytanii firmy utrzymujące infrastrukturę nie mogą się nachwalić - a plotki głoszą, że na Wyspach też dziur w drogach nie brakuje! Pisaliśmy o tym jakiś czas temu, artykuł znajdziecie tutaj

 

Pokazy pracy maszyn JCB - a wśród nich Pothole Pro - zaplanowano na godzinę 10 i 14 każdego dnia targów. Poza tymi godzinami maszyny będzie można również testować! Zapraszamy na eRobocze SHOW do Lubienia Kujawskiego już 7 i 8 czerwca  2024 - wszystkie istotne informacje znajdziecie na dedykowanej stronie internetowej.

 

P.S.: Przy stoisku JCB Interhandler będzie też można zobaczyć jubileuszową koparko ładowarkę w wyjątkowej szacie i specyfikacji! Nic, tylko przyjeżdżać!

 

Zbliżające się targi eRobocze SHOW obfitują w nowości! Tym razem dowiedzieliśmy się, że gwiazdami na niektórych stoiskach będą kruszarki w kompaktowych rozmiarach. Oto parę szczegółów:

 

Firma Tigerbite Polska zaprezntuje się z ofertą minikruszarek do gruzu. Urządzenia te są na tyle kompaktowe, że można je przewozić w busie o DMC 3,5 tony! Przy stoisku Tigerbite Polska będzie można zobaczyć model 425 - stosunkowo niewielkie urządzenie, które osiąga wydajność 6 do 8 ton kruszonego materiału na godzinę. Wynikowy materiał ma wysoką jakość i można go wykorzystać na miejscu, dostarczając Tigerbite 425 dokładnie tam, gdzie jest potrzebna.

 

Temat kruszarek kompaktowych podejmuje także doskonale znana bywalcom eRobocze SHOW firma Broker Maszyny: będzie urządzenie japońskiej marki Nakayama NE100 JP. Co więcej, będzie to maszyna 'PLUG-IN', czyli w pełni elektryczna i bezemisyjna, a także pierwsza prezentacja marki w Polsce!

 

Poza tym na stoisku Broker Maszyny zobaczymy polskie premiery ładowarek Venieri 1.63 TELE i Venieri 1.33C, a także Hydrema 707 i 912, HIDROMEK HMK150 w wersji PRO, koparko ładowarki HIDROMEK HMK102 i 102B ALPHA PRO z bogatą hydrauliką: przesuwem, szybkozłączem i przednim szybkozłączem, do tego HIDROMEK HMK 230LC oraz koparki Ammann AMX24 i AMX35.

 

Broker Maszyny przywiezie też oczywiście maszyny znanej marki Yanmar: SV19 z gowicą rototwist Steelwrist (będzie to premiera najmniejszej głowicy steelwrist na 2 tonowej maszynie), SV26 z systemem niwelacji laserowej lemiesza dla brukarzy i głowicą Rototwist marki Steelwrist oraz VIO57 z systemem niwelacji laserowej lemiesza dla brukarzy.

 

Będzie co oglądać, i to same nowości! A co najważniejsze, będzie je też można przetestować na specjalnie przygotowanych placach i zobaczyć jak radzą sobie w akcji... Pamiętajcie: eRobocze SHOW w Lubieniu Kujawskim już 7 i 8 czerwca - wszystkie istotne informacje o wydarzeniu znajdziecie na dedykowanej stronie internetowej. Czekamy na Was!

 

Centralne Targi Maszyn, Urządzeń i Sprzętu Roboczego eRobocze SHOW w Lubieniu Kujawskim już niebawem! Mamy informacje na temat wystawców i ich stoisk, a także mapę wydarzenia, dzięki której będziecie mogli szybko odnaleźć się wśród setek maszyn! Pomocny może się też okazać specjalny Przewodnik po Targach, który przygotowali organizatorzy.

 

Mapę można pobrać w formacie pdf tutaj.

 

Czekamy na Was już 7 i 8 czerwca w Lubieniu Kujawskim! 

 

Firma XCMG Machinery rozpoczęła program szkoleń przekrojowych dla swoich pracowników zatrudnionych w światowej centrali XCMG. W ten sposób planowane jest podniesienie kompetencji w zakresie zarządzania projektami dla ponad 1000 pracowników, obejmujące konserwację zapobiegawczą czy konsultacje sprzętowe i techniczne.

 

Brak wykwalifikowanych pracowników dotyka branży budowlanej na całym świecie i jest szczególnie odczuwalny w krajach o zaawansowanej infrastrukturze, takich jak USA czy Kanada, czy tych o dużym tempie rozwoju, jak Indie i RPA. XCMG celuje w stworzenie zasobu w postaci grupy wykwalifikowanych pracowników wspierających wykonawców i inwestorów pragnących oferować wydajne procesy budowlane. Szkolenia mają być nakierowane na konkretne rynki międzynarodowe.

 

Do dziś XCMG przeprowadziła ponad 300 specjalistycznych szkoleń po ponad 1300 godzin, w których brało udział niemal 2000 osób z 30 krajów. Centrala firmy opracowuje indywidualne inicjatywy szkoleniowe dostosowane do lokalnych rynków. Wdrożono je już w Azji Południowo-Wschodniej, Azji Środkowej, Indonezji i RPA, gdzie spotkały się ze znakomitym odbiorem.

 

Głównym celem programu jest połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką poprzez symulowane ćwiczenia uwzględniające zróżnicowane sytuacje, takie jak obsługa czy konserwacja. Uczestnicy mieli okazję przećwiczyć naprawy i serwisy, które mają przydawać się w utrzymywaniu sprzętu w dobrym stanie i minimalizacji przestojów.

 

Źródło: XCMG Machinery

 

Niejednokrotnie już targi eRobocze SHOW były miejscem premiery nowych modeli czy serii maszyn roboczych. Nieinaczej będzie w tym roku: firma Amago zapowiedziała już, że przywiezie ze sobą przedstawicieli zupełnie nowej serii minikoparek marki Hyundai!

 

Na stoisku i placu manewrowym Amago zobaczymy po raz pierwszy minikoparkę z najnowszej, premierowej serii A - HX19A HD. Maszyna będzie oczywiście dostępna do testowania.

 

Nowa seria A kompaktowych koparek Hyundai obejmuje osiem nowoczesnych maszyn o masie od 1,7 do 5,5 ton z rewolucyjną konstrukcją. Trzy z tych modeli już zdobyły prestiżową nagrodę Red Dot Design Award.

 

Modele o masie od 3,5 do 5,5 ton wyposażono w uchylaną kabinę, która ułatwia czynności serwisowe. Modele o masie powyżej 4 ton zyskały nowy układ hydrauliczny. Wszystkie maszyny oferują opcję proporcjonalnych joysticków i szybkozłączy do przewodów hydraulicznych, co znacznie zwiększa ich funkcjonalność i wygodę użytkowania.

 

Dowiedzieliśmy się też niedawno, że przy stoisku Komatsu znajdziemy koparkę gąsienicową PC240LC-11 z nowoczesnym systemem 3D-MG. Rozwiązanie to przyda się w każdych robotach ziemnych: wykopach, przygotowaniu fundamentów, skarpowaniu. System 3D-MG pozwoala na dokładne odwzorowanie projektu 3D w rzeczywistości.

 

Wiadomo już także, że przy stoisku Komatsu odbędzie się kolejna edycja lubianego przez operatorów konkursu Złota Piłka Komatsu!

 

Operatorzy będą mogli przetestować możliwości 3D-MG oraz maszyn marki Komatsu podczas Centralnych Targów Maszyn, Urządzeń i Sprzętu Roboczego eRobocze SHOW w Lubieniu Kujawskim już 7 i 8 czerwca 2024. Wszystkie istotne informacje na temat wydarzenia znajdziecie na dedykowanej stronie internetowej. Czekamy na Was!

 

Centralne Targi Maszyn, Urządzeń i Sprzętu Roboczego eRobocze SHOW to największa impreza maszynowa w kraju. Tylko tutaj zobaczysz tak wiele maszyn i sprzętu roboczego w jednym miejscu, udostępnionego do testowania, na konkursy, do pokazów i oglądania na ekspozycjach... Można się w tym wszystkim pogubić! Dlatego przygotowaliśmy dla Was przewodnik po targach, w którym odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące wydarzenia.

 

Czy wstęp na targi jest płatny?

 

Nie, zwiedzający biorą udział w wydarzeniu całkowicie bezpłatnie.

 

Czy udział w konkursach jest płatny?

 

Nie, uczestnicy Polskiej Ligi Operatorów oraz pozostałych konkursów prowadzonych przez wystawców nie wnoszą żadnych opłat.

 

Jak znajdę stoisko konkretnego wystawcy?

 

W kluczowych miejscach targów ustawione są banery z mapą i listą wystawców. Zrób zdjęcie banera przy wejściu, a wszędzie się odnajdziesz! Mapę i program możesz też pobrać ze strony www.eroboczeshow.pl

 

Jak testować maszyny?

 

To proste!

Zarejestruj się przy pomocy formularza online lub w dniu imprezy przy stoisku organizatora.

Przy stoisku organizatora otrzymasz opaskę na nadgarstek, która upoważnia do wstępu na place manewrowe.

Biegnij testować! Przedstawiciele wystawców przedstawią Ci możliwości przy swoich stoiskach.

 

PBRO8184

 

Czy każdy może testować maszyny?

 

Testować mogą operatorzy posiadający odpowiednie uprawnienia.

Trzeba mieć ukończone 18 lat.

Osoby pod wpływem alkoholu, substancji psychoaktywnych i zażywające leki wpływające na zdolność prowadzenia maszyn nie mogą testować maszyn.

 

Jak wziąć udział w konkursach?

 

By brać udział w którymkolwiek konkursie, wypełnij formularz online (ten sam, który obowiązuje do testów).

Na Polską Ligę Operatorów zapisy są już zamknięte, o miejsca rezerwowe pytaj pod numerem 518-598-764 lub u sedziów na miejscu targów (zawody są w sobotę).

Zapisy na pozostałe konkursy dla operatorów prowadzone są na miejscu, przy odpowiednich stoiskach, w dniu imprezy.

 

Jak dojechać na eRobocze SHOW?

 

Na Targi najłatwiej dotrzesz samochodem – oto mapa dojazdu.

 

Czy na miejscu jest parking?

 

Tak, dla gości Targów zapewnione są bezpłatne miejsca parkingowe.

 

Czy eRobocze SHOW to dobre miejsce dla dzieci?

 

Oczywiście! Poza możliwością oglądania maszyn roboczych w akcji dla najmłodszych przewidziano sporo atrakcji, w tym bezpłatną strefę zabaw z animatorem i wiele konkursów. Prosimy tylko o zachowanie bezpieczeństwa, zwłaszcza w pobliżu placów testowych!

 

Czy na miejscu można coś zjeść?

 

Tak, na Targach znajdziesz stoiska cateringowe.

 

Czy na miejscu jest toaleta?

 

Tak.

 

Czy na eRobocze SHOW można przyjść z psem?

 

Tak. Obowiązują zasady bezpieczeństwa związane ze zwierzętami domowymi określone polskimi przepisami.

 

Czy eRobocze SHOW to bezpieczna impreza?

 

Nad bezpieczeństwem przez cały czas trwania Targów czuwa ochrona. Na miejscu jest też punkt medyczny.

 

DJI 0767

Nowoczesne stabilizatory, tiltrotatory i ładowarki z obrotową kolumną ramienia - w czerwcu będzie można to wszystko zobaczyć na żywo.

 

Na tegorocznych Centralnych Targach eRobocze SHOW w Lubieniu Kujawskim firma UTECH zaprezentuje szereg możliwości gwarantowanych przez sprzęty i maszyny ze swojej oferty. Targi odbędą się w dniach 7-8 czerwca 2024 r. UTECH przedstawi między innymi stabilizator FAE STABI-H wyposażony w nowy rotor oraz komorę mieszania o zmiennej pojemności, z systemem dozowania płynów FCS Full Control, ale to dopiero początek atrakcji.

 

Stabilizacja na poziomie

 

fae stabi h stabi h hp 001

Stabilizator FAE STABI-H współpracuje z ciągnikami o mocy od 300 do 500 koni mechanicznych i sprawdza się przy przygotowaniu gruntu pod budowę dróg, parkingów, parków czy zakładów przemysłowych.

 

Maksymalna głębokość pracy to 56 centymetrów, a szerokość robocza może wynosić od 2293 do 2533 milimetrów w zależności od wybranej opcji.

 

Kluczową technologią dla tego modelu jest komora mieszania o zmiennej pojemności. To unikatowe rozwiązanie, pozwalające na zagłębianie w gruncie samego rotora. Regulacja głębokości odbywa się z kabiny ciągnika, hydraulicznie.

 

Stabilizator FAE STABI-H można wyposażyć w system dozowania płynów Full Control System, za pomocą którego ustawimy i utrzymamy odpowiednią ilość płynów podawanych do komory mieszania. Ustawienia są zależne od powierzchni, objętości materiału i prędkości jazdy.Kolejnym ciekawym punktem programu będą ładowarki przegubowe marki PAUS z obrotową kolumną ramienia, która pozwala na uzyskanie niezwykłej zwinności, przy zachowaniu pełni stabilności i bezpieczeństwa.

 

Kolumna pozwala na obroty w zakresie 180º. Ładowarka w pełnym skręcie podnosi do 2120 kilogramów, a przy odchyleniu kolumny w maksymalnym zakresie – 1584 kilogramów. Maszyna jest doskonałym wyborem do pracy na składnicach lub na miejskich placach budowy. Warto zaznaczyć, że w katalogu znajdziemy aż 90 opcji wyposażenia dodatkowego.

 

Na stoisku firmy UTECH pojawią się też tiltrotatory marki Rototilt. Modele oferowane przez UTECH posiadają blokadę Secure Lock jak i wiele innych możliwości konfiguracji. Wszystko to dla poprawy funkcjonalności i ergonomii pracy operatora. Odwiedzając ich stoisko będzie można samemu przetestować głowicę RC3 na placu demo.

 

Rotatory najlepiej oczywiście pracują w zestawieniu z koparkami wyposażonymi w wydajny i wszechstronny układ hydrauliczny, i tych również nie zabraknie na stoisku i placu manewrowym. Zobaczymy pełną ofertę maszyn docenianej na całym świecie marki Takeuchi.

 

Wszystko to – i więcej – już niebawem na Centralnych Targach Maszyn, Urządzeń i Sprzętu Roboczego eRobocze SHOW w Lubieniu Kujawskim!

Firma ABB Robotics inwestuje w robotyczne mikrofabryki do konstruowania tanich i energooszczędnych drewnianych domów. W tym celu nawiązała współpracę ze startupem AUAR z Wielkiej Brytanii.

 

Roboty firmy ABB Robotics są już dziś wykorzystywane m.in. w druku 3D w budownictwie, modułowych liniach produkcyjnych czy badaniach akademickich. AUAR dodaje do równania swoją koncepcję mikrofabryki, w której roboty – dzięki swojej dokładności, elastyczności i niestrudzonej pracy – wypełniają luki kadrowe, przyspieszają proces produkcji i niwelują problemy związane z łańcuchem dostaw.

 

Budynki konstruowane przez roboty mają się składać z arkuszy drewnianych i wpisują się w aktualny trend energooszczędności i zrównoważonej produkcji.

 

Źródło i fot.: www.new.abb.com

Strona 1 z 115
© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL