Wykonawcy z USA: Bechtel i Westinghouse Electric Company podpisali formalne porozumienie parnerskie w projektowaniu i budowie pierwszej polskiej elektrowni atomowej w Lubiatowie-Kopalinie. Budowa placówki będzie kosztowała około 20 miliardów Dolarów. W przyszłym tygodniu Polskie Elektrownie Jądrowe mają podpisać kontrakt na usługi inżynieryjne. 

 

Polski Rząd wybrał technologię Westinghouse AP1000 do zastosowania w pierwszej krajowej elektrowni tego rodzaju.

 

Volvo Construction Equipment opracowała nową łyżkę przeznaczoną specjalnie na potrzeby przeładunku żużla ładowarką. W przeciwieństwie do poprzednich modeli łyżek ładowarkowych do takich zastosowań (które były w gruncie rzeczy bardziej odpornymi łyżkami do kamieni), najnowszy model został zaprojektowany od zera. 

 

Podstawa osprzętu jest wyjątkowo solidna, a jej budowa chroni integralność ścian bocznych łyżki. Ostrze podstawy zostało wykonane z pojedyńczego kawałka stali o szerokości 80 milimetrów. Ściany mają dwa segmenty - dolny jest grubszy, a jednocześnie bardziej wytrzymały.

 

Ciekawostką jest większa niż standardowa głębokość kopania, uwzględniająca grubość łańcuchów na kołach.

 

Łyżki do żużla są też dodatkowo chronione przed temperaturą, podobnie jak same ładowarki, które je wykorzystują. Odpowiednio zabezpieczone są także przewody olejowe i paliwowe, a operator jest chroniony nawet przed potencjalnymi eksplozjami. Kuloodporne szyby są tu normą, a powietrze w kabinie jest intensywnie filtrowane. 

 

Już od 9 lat na targach eRobocze SHOW najlepsi operatorzy koparek i koparko ładowarek zmagają się w unikatowych konkurencjach wymagających zręczności, szybkości i znajomości zasad BHP. Podczas Regionalnych Targów Maszyn, Urządzeń i Sprzętu Roboczego eRobocze SHOW, 7 października 2023 roku po raz kolejny będziemy mogli zobaczyć prawdziwy pokaz operatorskiej sztuki. Ciekawe, jakie zadanie tym razem przygotują sędziowie!

 

Uwaga - na liście startowej zostało jeszcze tylko 20% wolnych miejsc, a zapisy są otwarte do 25 września! Warto zapisać się przed przyjazdem na imprezę, kontaktując się ze Zbigniewem Migdą za pośrednictwem aplikacji messenger, by zagwarantować sobie start z listy głównej.

 

Po 25 września utworzona zostanie lista główna zawodników, którzy do tego czasu zdążyli się zarejestrować.

 

Istnieje też możliwość zapisania się na konkurencje już na eRobocze SHOW, ale dostępność miejsc nie jest gwarantowana.

 

Sponsorami Polskiej Ligi Operatorów w Łobzie są JCB (Interhandler), PKO Leasing, Q8Oils, Reper Store, Serwis-Kop, Wilhelm Schafer (Takeuchi), Lasmedia (Robocze News, erobocze.pl) oraz Urząd Miejski w Łobzie. Operatorzy zmierzą się na koparko-ładowarce JCB dostarczonej przez firmę Interhandler oraz koparce Takeuchi dostarczonej przez firmę Wilhelm Schafer.

 

Regionalne eRobocze SHOW już niebawem, 7 października 2023 roku w Łobzie! Jak zawsze, jedną z głównych atrakcji dla operatorów odwiedzających imprezę będzie możliwość testowania maszyn na specjalnie wyznaczonych placach. Pamiętajcie, że przed przyjazdem na eRobocze SHOW warto się zarejestrować przy pomocy formularza online

 

Do testów dostępnych będzie około 100 różnych maszyn należących do wielu rozmaitych marek sprzętowych. Śledźcie erobocze.pl i naszą stronę facebook by dowiadywać się więcej na bieżąco!

 

Operatorzy testujący maszyny powinni posiadać odpowiednie uprawnienia. Wchodzenie do maszyn i testowanie pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających lub leków wpływających na koncentrację i psychikę jest zabronione.

 

 

Bloki z wielkiej płyty to nie tylko polski krajobraz - sporo podobnych konstrukcji znajdziemy również za zachodnią granicą. Tam architekci mają pomysł na ich rewitalizację i modernizację poprzez... dodanie kolejnych pięter!

 

Niemcy mają poważne problemy z deficytem mieszkań. Plan rocznej budowy 350 000 nowych lokali nie wypalił, w latach 2016 - 2022 budowano ich niespełna 300 000 rocznie. 

 

I tu pojawia się pomysł jednej z berlińskich spółdzielni mieszkaniowych, Howoge, która w ciągu 20 miesięcy dodała trzy kondygnacje do budynku przy ulicy Franz-Schmidt-Straße 11-17. Jako budulec wykorzystano sporo drewna, choć koszta budowy okazały się przez to dość wysokie (około 4000 Euro za metr kwadratowy lokalu). 

 

Jak szacują uczeni z Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt, w całym kraju możnaby w ten sposób dobudować 1,1 do 1,5 miliona mieszkań. Brzmi świetnie, ale w praktyce nie jest aż tak kolorowo - przeszkodą mogą się okazać miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego czy brak miejsc parkingowych, a także uciążliwość prowadzonych prac dla aktualnych lokatorów niżej położonych mieszkań.

 

W pierwszej połowie 2023 roku oddano do użytku 112,2 tysięcy mieszkań - wynika z najnowszych danych GUS. Łączna powierzchnia wyniosła 10,5 miliona metrów kwadratowych, co przekłada się na 439,4 tysiąca izb. To wzrost o 2,7% liczby mieszkań w stosunku do roku poprzedniego, a także o 0,6% powierzchni mieszkań.

 

Jednocześnie wzrósł czas powstawania budynków mieszkalnych, średnio o 2,3 miesiąca - aktualnie wynosi średnio niemal 45 miesięcy. Budynki wielorodzinne budowane są dwukrotnie szybciej niż jednorodzinne.

 

Co interesujące, popyt na mieszkania i kredyty hipoteczne, zgodnie z raportem HRE Investments, w ciągu ostatniego roku wzrósł o 300%."Nie bez znaczenia jest fakt, że instytucje te spodziewały się w bieżącym roku spadku popytu na kredyty nawet o kilkadziesiąt procent. Do tego dostosowywana była m.in. obsada działów zajmujących się kredytami. Tymczasem mamy wręcz klęskę urodzaju" - pisze Bartosz Turek z HRE Investments.

 

W sierpniu 2022 roku sprzedano niemal trzy razy mniej mieszkań niż w sierpniu 2023. 

"Po pierwsze mamy do czynienia z efektem niskiej bazy. Chodzi o to, że dokładnie tok temu notowaliśmy bardzo słabe wyniki zarówno na polu sprzedaży mieszkań, jak i w obszarze popytu na kredyty. W międzyczasie doszło jednak do kilku bardzo ważnych zmian. Zalecenia KNF ułatwiły dostęp do kredytów, a ich oprocentowanie zaczęło spadać. Do tego sytuacja na rynku pracy pozostała bardzo dobra, dzięki czemu mamy niskie bezrobocie, a wzrost płac jest wciąż dwucyfrowy. Katalizatorem dla pozytywnych zmian był też rządowy program tanich kredytów" - tłumaczy sytuację Bartosz Turek.

 

Fot. Maximilian Keppeler

 

Marka Mecalac ogłosiła, że nowe wozidło REVOTRUCK otrzymało nagrodę Red Dot Design Award w kategorii "Best of the Best" za innowacyjność i nakierunkowanie na bezpieczeństwo. To najwyższe możliwe wyróżnienie w corocznym konkursie.

 

"REVOTRUCK" jest imponująco wielofunkcyjny i wykazuje cechy quasi-transformacyjne w zakresie bezpieczniejszego transportu materiałów" - komentowało Jury Red Dot. 

 

"Chociaż wozidła budowlane niezaprzeczalnie stanowią skuteczną metodę transportu znacznych ilości materiału, są one również przyczyną prawie jednej trzeciej wszystkich wypadków związanych z transportem na placach budowy. Problem ten wynika przede wszystkim z ograniczonej widoczności spowodowanej obciążeniem frontu podczas jazdy do przodu. Aby zminimalizować to ryzyko, zespół projektowy Mecalac przeprowadził obszerną analizę, identyfikując widoczność, stabilność i zwrotność jako krytyczne obszary wymagające uwagi. Te spostrzeżenia doprowadziły do opracowania REVOTRUCK – innowacyjnej koncepcji, zaprojektowanej od podstaw, aby sprostać ww. wyzwaniom" - czytamy w komunikacie Mecalac. 

 

Wśród głównych cech najnowszego wozidła Mecalac wyróżnia się obrotową kabinę, dostęp do miejsca dla operatora ze wszystkich stron oraz sztywne podwozie gwaramtujące bardzo dobrą stabilność.

 

Firma GE-Tiefbau, specjalizująca się w dziedzinie inżynierii lądowej, poszukiwała niezawodnej i kompaktowej koparki w klasie midi, która zachowałaby wydajność nawet podczas wymagających prac. Właściciel przedsiębiorstwa Georg Ebenhöh znalazł rozwiązanie u dealera Yanmar Atlas Kern: koparkę gąsienicową SV100 firmy Yanmar CE EMEA (Yanmar CE).

 

SV100 to brakujące ogniwo pomiędzy koparkami mini i dużymi maszynami. W firmie GE-Tiefbau jest używana do różnych zadań przy budowie rurociągów i wykopach pod przewody, a także do budowy dróg dojazdowych, do kopania fundamentów i dołów wiertniczych oraz ich późniejszego zasypywanie, a nawet do transportu rur.

 

Mamy już w użyciu kilka koparek Yanmar CE – we wszystkich rozmiarach. Maszyny są bardzo łatwe w utrzymaniu, niezawodne i wytrzymałe – to dla nas decydujące czynniki. Jesteśmy również bardzo zadowoleni z nowej koparki – z jej mocy i wszechstronności, przenosi to nasze prace związane z budową rurociągów i kabli na nowy poziom” – mówi Georg Ebenhöh, właściciel GE-Tiefbau.

 

Aby dodatkowo zwiększyć elastyczność, specjalista ds. inżynierii lądowej nabył od firmy Atlas Kern różne osprzęty do SV100: oprócz standardowych łyżek maszyna korzysta teraz z chwytaka, koparki do rowów i wideł do palet. Tiltrotator umożliwia szybkie i nieskomplikowane przełączanie pomiędzy różnymi narzędziami z kabiny kierowcy. Standardowe wyposażenie SV100 obejmuje dwa dodatkowe obwody hydrauliczne – ze sterowaniem proporcjonalnym za pomocą joysticka oraz regulacją za pomocą potencjometru. Daje to operatorowi doskonałą kontrolę i pozwala mu dostosować przepływ oleju do wymagań każdego osprzętu, a także wykonywanego zadania.

 

Minikoparka DX20ZE-7 już niebawem będzie pierwszą seryjnie produkowaną koparką z napędem elektrycznym spod szyldu DEVELON Maszyna waży 2 tony i oferuje wszystkie zalety elektryków oraz cechy znane z nowej generacji koparek DEVELON DX-7.

Model DX20ZE-7 został zaprojektowany w celu sprostania rosnącemu zapotrzebowaniu na maszyny elektryczne. Jako że kompaktowe maszyny, takie jak minikoparki, zwykle pracują w miastach i obszarach mieszkalnych, znajdując się blisko innych pracowników, mają one dużą przewagę nad odpowiednikami z silnikiem wysokoprężnym ze względu na mniejszy poziom generowanego hałasu i brak emisji spalin” mówił Stephane Dieu, kierownik produktu ds. koparek na Europę w firmie DEVELON.

Maszyna posiada możliwość regulacji rozstawu gąsienic, dzięki czemu może przedostawać się przez drzwi czy inne ciasne wejścia, a w razie potrzeby można łatwo zwiększyć stabilność rozsuwając podwozie. Dzięki niewielkim wymiarom koparka DX20ZE-7 jest doskonałym rozwiązaniem dla firm budowlanych i wypożyczalni sprzętu pracujących we wrażliwych obszarach, w których wymagany jest niski poziom hałasu lub prowadzenie prac w nocy.

Minikoparka DX20ZE-7 jest zasilana akumulatorem litowo-jonowym o pojemności 20,4 kWh, a cały układ elektryczny i podzespoły maszyny zostały zoptymalizowane pod kątem pracy w trudnych warunkach. Układ szybkiego ładowania przywraca 80% mocy akumulatora po zaledwie jednej godzinie i 20 minutach ładowania, podczas gdy ładowarka pokładowa przywraca maksymalny poziom naładowania po ośmiu godzinach ładowania.

Marka Mecalac przedstawiła koncepcję wozidła Revotruck, w którym zastosowano wiele rewolucyjnych rozwiązań.

 

Projektanci maszyny skupili się na bezpieczeństwie. Jak mówią statystyki dotyczące wypadków podczas transportu na placu budpwy, około jedna trzecia ma miejsce właśnie z udziałem wywrotek, i jest spowodowana ograniczoną widocznością operatora. Rozwiązaniem problemu może być pomysł inżynierów Mecalac: obrotowa kabina.

 

W Revotruck operator może obracać całą kabinę o 225º, nie martwiąc się o zmianę pozycji lusterek czy konsoli. W ten sposób widoczność w miejscu pracy zawsze będzie dobra, a osoba za sterami może skupić się na swoich zadaniach. Niezależnie od ustawienia kabiny można do niej bezpiecznie wejść i ją opuścić, a to dzięki unikatowemu projektowi podwozia z punktami oparcia z czterech stron.

 

Ale kabina to jeszcze nie koniec nowości. Jak przystało na modele maszyn francuskiej marki, wozidło jest niezwykle stabilne, a jednocześnie zaskakująco zwrotne. Pomiędzy przednim i tylnym zawieszeniem znajduje się centralne połączenie z możliwością oscylacji w zakresie 20º, obie osie są skrętne, a operator ma dostęp do różnych trybów sterowania (jedna skrętna, dwie skrętne, tryb "kraba").

 

Silniki wysokoprężne marki Cummins można tankować niemieszanymi paliwami parafinowe (EN15940), w tym HVO, czyli hydrorafinowanymi olejami roślinnymi. 

 

Zgoda na wykorzystanie paliw alternatywnych dotyczy wszystkich modeli silników wysokiej mocy (19L-95L, V903, ACE), które pracują w rozmaitych branżach na całym świecie. Co istotne, silniki nie wymagają modyfikacji, o ile paliwo spełnia wymogi norm EN15940.

 

Badania wykazały, że spalanie paliw odnawialnych ogranicza emisję gazów cieplarnianych o 90%, zawartość cząsteczek stałych i dymu w mieszance wylotowej o 50%, i nie wpływa na konserwację i stan techniczny silnika przy spadku mocy o jedynie 1 do 2%.

 

W Rząśniku (powiat złotoryjski, województwo dolnośląskie) miała miejsce katastrofa budowlana, w której zginęły dwie osoby. Zawalił się budynek mieszkalny. Służby otrzymały zgłoszenie o sytuacji około godziny 11:00, 23 sierpnia 2023 roku. 

 

Kilka godzin trwała akcja ratownicza i zabezpieczanie miejsca zdarzenia. Dwie osoby poniosły śmierć na miejscu.

 

Właściciel zawalonego budynku poinformował przybyłą na mijesce Straż Pożarną, że w chwili zdarzenia wewnątrz przebywało dwóch pracowników prowadzących remont. Prawdopodobnie naruszyli oni konstrukcję budynku, ale wyjaśnianiem sprawy zajmie się nadzór budowlany.

 

Fot. PSP we Wrocławiu

 

Jeszcze w tym roku ministerstwo rozwoju zapowiedziało udostępnienie darmowych projektów domów bez pozwolenia o powierzchni do 180 metrów kwadratowych. Tymczasem przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej alarmują, że z powodu braku nadzoru część konstrukcji może skończyć się rozbiórką. 

 

Zgodnie ze zmianami przepisów prawa budowlanego będzie można budować domy o powierzchni nawet 180 metrów kwadratowych i maksymalnie dwóch kondygnacjach - bez pozwolenia, jedynie na podstawie zgłoszenia i tylko celem zaspokojenia potrzeb własnych inwestora. Zdaniem dr Agnieszki Grabowskiej-Toś, ekspertki d.s. nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej takie uprawnienia w połączeniu z brakiem nadzoru nad budową może skutkować przymusową rozbiórką w związku z naruszeniami przepisów prawa budowlanego, planowania przestrzennego lub lokalizacją na terenach krajobrazu chronionego.

 

Źródło: Rzeczpospolita

Fot. Floris Bronkhorst

 

Targi Maszyn, Urządzeń i Sprzętu Roboczego eRobocze SHOW to przede wszystkim dynamiczne pokazy maszyn z omówieniem przez opiekunów marki, w tym pokazy specjalne eRobocze Arena, a także wyjątkowa okazja dla operatorów do przetestowania najnowszych modeli - testy ponad 100 maszyn na specjalnie wyznaczonych placach! Nadchodzące wydarzenie to już drugie w tym roku - po centralnych targach przyszedł czas na jednodniowe targi regionalne.

 

W trakcie wydarzenia, które odbędzie się 7 października 2023 roku w Łobzie, odbędą się też zawody Polskiej Ligi Operatorów oraz liczne konkursy dla operatorów na maszynach firm wystawienniczych.

 

Na wystawie maszyn i sprzętu zobaczymy ponad 200 maszyn roboczych, odbędą się także interesujące prelekcje i spotkania branżowe.

 

W planach także specjalna strefa dzieci, catering, konkursy dla publiczności.

 

Dynamiczna wystawa maszyn i sprzętu

 

Targi Maszyn, Urządzeń i Sprzętu Roboczego eRobocze SHOW to wystawa maszyn, podczas której organizowane są dynamiczne pokazy. Targi organizowane są przez branżowe wydawnictwo Lasmedia od 2016 roku. Wydarzenie ma wyjątkowy charakter i wyróżnia się na tle innych spotkań branżowych swoją dynamiką i charakterystyczną – znaną już przedsiębiorcom i operatorom – „roboczą” atmosferą. Na specjalnie wyznaczonych placach zaprezentują się przedstawiciele mniej lub bardziej znanych marek sprzętowych, którzy będą mieli okazję demonstrować swoje produkty w ruchu!

 

Pełna lista wystawców ukaże się w tym miejscu już niebawem - obserwujcie erobocze.pl by dowiadywać się wszystkiego na bieżąco!

 

Testy maszyn

 

Tradycyjnie na eRobocze SHOW operatorzy mają niepowtarzalną szansę na przetestowanie najnowszych modeli maszyn na specjalnie wyznaczonych placach manewrowych. Dzięki temu nie tylko dobrze się bawią, ale zyskują też cenną wiedzę na temat faktycznych możliwości koparek, ładowarek, koparko-ładowarek oraz wielu, wielu innych maszyn. 

 

Aby testować maszyny warto przed przyjazdem zarejestrować się przy pomocy formularza online, który jest dostępny tutaj. Po przybyciu na miejsce, zarejestrowane osoby powinny skierować się do namiotu organizatora w centralnej części targów i pobrać specjalne opasji uprawniające do wejścia na place manewrowe.

 

Testowanie maszyn, podobnie jak udział w konkursach, jest bezpłatne! W testach mogą brać udział jedynie osoby pełnoletnie, posiadające odpowiednie uprawnienia, niebędące pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub leków wpływających na koncentrację i psychikę.

 

Konkursy dla operatorów

 

Wielu operatorów spróbuje swoich sił w konkursach - Polskiej Lidze Operatorów, a także konkurencjach maszynowych organizowanych przez wystawców. Więcej informacji odnośnie konkursów pojawi się w tym miejscu wkrótce!

 

Udział w konkursach, podobnie jak testowanie maszyn, jest bezpłatne! W zawodach mogą brać udział jedynie osoby pełnoletnie, posiadające odpowiednie uprawnienia, niebędące pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub leków wpływających na koncentrację i psychikę.

 

Sponsorami PLO edycji eRobocze SHOW w Łobzie 2023 są firmy: JCB (Interhandler), PKO Leasing, Q8Oils, Reper Store, Serwis-Kop, Wilhelm Schafer (Takeuchi), Lasmedia (Robocze News, erobocze.pl) oraz Urząd Miejski w Łobzie.

 

Operatorzy zmierzą się na koparko-ładowarce JCB dostarczonej przez firmę Interhandler oraz koparce Takeuchi dostarczonej przez firmę Wilhelm Schafer.

 

Misja eRobocze SHOW

 

Ideą eRobcze SHOW jest promowanie nowoczesnych technologii oraz bezpiecznych metod pracy. Misja ta jest wprowadzana w życie nie tylko poprzez wystawę, pokazy i testy, ale także poprzez konkursy dla operatorów, m.in. na stałe towarzyszące każdej edycji eRobocze SHOW – zawody Polskiej Ligi Operatorów.

 

To konkursy dla najlepszych w branży operatorów, organizowane przez Stowarzyszenie Operatorów Maszyn Roboczych Operator. Aby wygrać trzeba wykazać się nie tylko umiejętnościami obsługi maszyny i precyzją, ale także dbałością o zasady bezpieczeństwa, bo za nieprzestrzeganie zasad bhp otrzymuje się punkty karne.

 

Informacje organizacyjne

 

Organizatorem eRobocze SHOW jest wydawnictwo Lasmedia. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Operatorów Maszyn Roboczych Operator.

 

Patronat medialny sprawuje magazyn Robocze NEWS oraz portal eRobocze.pl, który prowadzi serwis specjalny dotyczący każdej edycji eRobocze SHOW.

 

Dojazd

 

Adres: Łobez, ul. Drawska 42. Targi odbywają się na terenie Strefy Ekonomicznej w Łobzie w woj. zachodniopomorskim.

 

Na dokładne miejsce wydarzenia będą prowadziły znaki.

 

https://www.google.com/maps

 

Studenci Politechniki Wrocławskiej zwyciężyli w międzynarodowym konkursie Intuiture2075, w którym zadaniem było stworzenie koncepcji samowystarczalnego osiedla przyszłości. W konkursie brało udział ponad 30 uniwersytetów z całego świata.

 

Wytyczne do zadania konkursowego mówiły, że osiedle ma zawierać 150 jednostek mieszkaniowych. Trzeba było także przewidzieć stopniową ewolucję takiego osiedla, biorąc pod uwagę zmieniające się potrzeby mieszkańców, ich integrację i rozwój technologii. 

 

W skład zwycięskiego zespołu wchodzili studenci Maja Stankowska, Klaudia Ryś i Mateusz Baranowski z Wydziału Architektury PWr, pod opieką dr inż. arch. Anny Miśniakiewicz. 

 

Naszym celem było zapewnienie różnorodnych, elastycznych, dostępnych oraz przystępnych cenowo przestrzeni. Zdecydowaliśmy się również na zdefiniowanie potencjalnego odbiorcy osiedla i określenie jego najważniejszych potrzeb, takich jak: poczucie bezpieczeństwa i prywatności, edukacja i integracja międzysąsiedzka oraz silny nacisk na tzw. 'well being' i zdrowie psychiczne” – wyjaśniła Maja Stankowska. Co ciekawe, koncepcja osiedla zawierała w sobie plan rewitalizacji istniejącego obiektu: historycznej stodoły znajdującej się w Rędzinie (jedno z wrocławskich osiedli).

 

Zgodnie z założeniami, budynki byłyby oczywiście wykonane z niskoemisyjnych materiałów. 

 

Najtrudniejsze, jak mówił Mateusz Baranowski, było pogodzenie z pozoru wykluczających się idei: „Zależało nam na połączeniu tradycji z nowoczesnością. Stworzeniu poczucia przynależności do danej grupy społecznej z jednoczesnym zapewnieniem prywatności i wykorzystaniu rozwiązań ekologicznych, ale przy tym komfortowych i funkcjonalnych” - mówił.

 

W ostatecznej formie osiedle zostało podzielone na trzy strefy: jednostki mieszkalne z pokojami hostelowymi (tzw. "coliving"), domy szeregowe oraz wolnostojące domy jednorodzinne.

 

Źródło: PAP

Fot.: UWr

 

 

Tak zwane "zielone budynki" stają się coraz popularniejsze również w Polsce. Zasady ESG, czyli "Environmental, Social and corporate Governance" (ang. środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny) są coraz ważniejsze dla firm chcących pozostać atrakcyjne dla klientów. Mówiąc wprost, klienci wymagają od wykonawców, by ci działali w sposób zrównoważony. 

 

Budynki odpowiadają za około 40 proc. globalnego zużycia energii i jedną trzecią emisji gazów cieplarnianych, z kolei magazyny są jednym z głównych ogniw w łańcuchach dostaw. Deweloperzy i ich najemcy poszukują zatem rozwiązań, aby osiągać cele neutralności klimatycznej w budynkach, co wynika nie tylko z konieczności implementacji unijnego prawa, ale oczekiwań szeroko pojętego rynku” — mówił Mariusz Górecki, prezes zarządu i dyrektor generalny Atlas Ward Polska. Poświadczeniem działania zgodnie z zasadami ESG jest oczywiście odpowiedni certyfikat, w tym wypadku BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assesment Method, ang. "metoda oceny środowiskowej zakładu badań budowlanych").

 

Jak wskazują badania opisane w raporcie Colliers "Market Insights", aż 80% najemców obiektów magazynowych, przemysłowych i logistycznych wymaga od deweloperów spełnienia ESG. Polska odpowiada na zapotrzebowanie: już w 2022 roku aż 41% budynków magazynowych było "zielonych". 

 

Źródło: bankier.pl

Fot.: Danist Soh

 

Pracownicy firmy Mar-Bud protestują pod siedzibą Ministerstwa Obrony Narodowej. Nie otrzymali wypłat za budowę Muzeum Wojska Polskiego, a pracodawca ogłosił upadłość.  

 

Pawilon Południowy był budowany przez konsorcjum, w którego skład wchodziły firmy IDS-BUD i Mar-Bud. Ta pierwsza z powodu problemów finansowych przestała wypłacać drugiej należności za roboty budowlane.

 

Obowiązek płatności przejęło Muzeum Wojska Polskiego. Jak informują przedstawiciele Muzeum, na dzień 21 lipca zrealizowano już wypłaty dla niecałej setki osób, a pod Sądem Polubownym trwa praca nad rozwiązaniem sporu. 

Dzięki silnikom John Deere nigdy nie jesteś pozostawiony sam sobie. Silniki przemysłowe i morskie John Deere mogą być chronione przez usługi zdalnego monitorowania i diagnostyki John Deere Connected SupportTM. Dlatego zamiast reagować na problemy, możemy proaktywnie przewidywać i zapobiegać nieplanowanym przestojom maszyny.

 

MONITOROWANIE STANU MASZYNY

 

Pomyśl o John Deere Connected SupportTM jak o programie odnowy biologicznej dla sprzętu napędzanego przez John Deere. Nie tylko śledzi stan silnika i komponentów, ale jest również w stanie proaktywnie wykrywać nieprawidłowe działanie silnika, które może prowadzić do przestojów.

 

WCZESNE OSTRZEGANIE

 

John Deere Connected SupportTM to proaktywny system monitorowania, który – za zgodą klienta – wysyła do nas alerty prognostyczne dotyczące potencjalnych problemów z silnikiem. Dzięki temu technicy mogą zdalnie diagnozować sprzęt i naprawiać problemy, zanim się pojawią.

 

ZDALNA DIAGNOSTYKA

 

Jako generalny dystrybutor John Deere możemy zarządzać kodami usterek silnika bez konieczności przyjazdu. Czasami rozwiązanie jest tak proste, jak wysłanie aktualizacji oprogramowania do komputera. Jeśli wymagane jest wezwanie serwisu, technik może przybyć z odpowiednimi częściami, aby utrzymać działanie sprzętu.

 

Zdalne monitorowanie i diagnostyka John Deere Connected SupportTM pomaga Tobie i nam w utrzymaniu najwyższej wydajności sprzętu.

 

grafika 2

 

DOSTĘPNOŚĆ

 

Usługa John Deere Connected Support z JDLink™ jest dostępna w kilku silnikach John Deere i może być dodana do istniejących maszyn wyposażonych w elektroniczne silniki John Deere.
NIE MA ŻADNYCH OPŁAT ZA SUBSKRYPCJĘ ANI BIEŻĄCYCH WYDATKÓW. Dane zebrane przez JDLink są przesyłane przez technologię komórkową do serwera w chmurze John Deere. Jest on dostępny online dla zarejestrowanych użytkowników na pulpicie nawigacyjnym Centrum Operacyjnego na stronie MyJohnDeere.com lub za pośrednictwem aplikacji na urządzenia mobilne z systemami iOS i Android.

 

OPTYMALIZACJA SPRZĘTU

 

Dostęp do telematyki silnika w czasie rzeczywistym umożliwia właścicielom sprzętu optymalizację nie tylko dyspozycyjności, ale także produktywności i zarządzania maszynami John Deere. Można stwierdzić, które maszyny generują przychody, a które nie pracują. Dane o zużyciu silnika i paliwa mogą pomóc w ustaleniu, jak lepiej wykorzystać maszynę i zarządzać zużyciem paliwa.

 

ZARZĄDZAJ CAŁĄ FLOTĄ

 

Dzięki pełnej integracji ze sprzętem budowlanym i rolniczym John Deere menedżerowie flot mogą monitorować, chronić i konserwować swój sprzęt zasilany przez John Deere w tym samym miejscu, w którym monitorują swoje maszyny John Deere.

 

PREWENCYJNA KONSERWACJA

 

Zdalny monitoring John Deere ułatwia również konserwację prewencyjną i dokumentację. System śledzi status serwisu i wysyła przypomnienia o zaplanowanych konserwacjach, aby pomóc zoptymalizować wydajność sprzętu i wydłużyć żywotność maszyny.

 

BEZPIECZEŃSTWO MASZYNY

 

Usługi lokalizacyjne oraz wirtualne granice zapewniają zarządzanie logistyką i bezpieczeństwo sprzętu. Jeśli maszyna działa poza ustalonymi godzinami pracy lub została usunięta z miejsca pracy, otrzymasz natychmiastowe powiadomienie. System pomaga również w odzyskiwaniu skradzionych maszyn dzięki śledzeniu GPS.

 

grafika 3

 

Więcej szczegółowych informacji na John Deere Connected SupportTM związanych z nim możliwości można uzyskać u przedstawicieli firmy TECHBUD, oferującej jednostki w wersjach standardowych oraz indywidualnie dobrane rozwiązania dostosowane do potrzeb klienta. TECHBUD specjalizuje się także w naprawach głównych i bieżących silników przemysłowych – zarówno benzynowych, jak i wysokoprężnych.

 

 

W sektorze budowlanym koniunktura poprawiła się w stosunku do wiosny b.r., ale nieznacznie - informują eksperci GUS. 

 

Zdaniem autorów analizy na portalu wielkiebudowanie.pl dane GUS dotyczą przede wszystkim dużych firm i mogą być związane z uruchomieniem kredytów 2%. W małych i średnich firmach trend wzrostowy nie jest zauważalny. Okres wakacyjny nie sprzyja aktywności na rynku, a sprzeaż materiałów budowlanych spada drastycznie.

 

Specjaliści wielkiebudowanie.pl ocenili dyspozycyjność firm (gotowość do przyjęcia zamówień w ciągu tygodnia) na 40%. W stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej jest to aż o 30% mniej.

 

Niezależnie od chwilowych zmian, podaż inwestycji jest obecnie najniższa od 10 lat.

 

 

Źródło: wielkiebudowanie.pl

Fot.: sol

Regionalne Targi Maszyn, Urządzeń i Sprzętu Roboczego eRobocze SHOW odbędą się 7 października 2023 roku w Łobzie (woj. zachodniopomorskie). Będzie to już XIII edycja wydarzenia skierowanego głównie do profesjonalistów z branży budowlanej -  użytkowników maszyn roboczych, przedsiębiorców budowlanych oraz dystrybutorów wiodących marek i sprzętu budowlanego w Polsce. To nie znaczy jednak, że na targach zabraknie atrakcji dla całych rodzin - jak zawsze, organizator zadba o moc rozrywki przez cały dzień! Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

 

 

Tradycyjnie odbędą się dynamiczne pokazy maszyn roboczych na placach manewrowych wystawców, a także pokazy specjalne z cyklu eRobocze ARENA z udziałem demooperatorów. Operatorzy odwiedzający Łobez 7 października będą też mogli własnoręcznie przetestować najnowsze modele na wyznaczonych placach manewrowych.

 

 

Zwiedzający będą też mogli oglądać zmagania operatorów w zawodach Polskiej Ligi Operatorów, w których najlepsi za sterami zaprezentują precyzję, szybkość działania, i oczywiście znajomość przepisów BHP. Odbędą się także inne konkursy na stoiskach wystawców - obserwujcie erobocze.pl by dowiedzieć się więcej na bieżąco!

 

 

Polska Liga Operatorów jest organizowana przez Stowarzyszenie Operatorów Maszyn Roboczych Operator. Zawodnicy wystartują w dwóch konkurencjach: koparka i koparko-ładowarka. Wszelkie informacje na temat konkursu znajdziecie na stronie wydarzenia.

 


Sponsorami edycji eRobocze SHOW w Łobzie 2023 są firmy: JCB (Interhandler), PKO Leasing, Q8Oils, Reper Store, Serwis-Kop, Wilhelm Schafer (Takeuchi), Lasmedia (Robocze News, erobocze.pl) oraz Urząd Miejski w Łobzie. Operatorzy zmierzą się na koparko-ładowarce JCB dostarczonej przez firmę Interhandler oraz koparce Takeuchi dostarczonej przez firmę Wilhelm Schafer.

 

 

Na zawody Polskiej Ligi Operatorów zapisy prowadzi Stowarzyszenie Operatorów Maszyn Roboczych Operator. Na pozostałe konkursy można zapisywać się na miejscu, u sędziego.

 

 

Jednym z najważniejszych elementów wydarzenia jest możliwość zobaczenia największej wystawy maszyn w kraju - podczas ostatniej edycji na placu pokazowym zebrało się ponad 300 maszyn, z czego 150 prezentowano w ruchu. Pojawią się koparki gąsienicowe, koparki kołowe, koparko-ładowarki, ładowarki burtowe, ładowarki kołowe, ładowarki teleskopowe, maszyny przeładunkowe, minikoparki, równiarki, spycharki, wozidła, pełna gama osprzętu do maszyn, młoty, łyżki, chwytaki, głowice, frezy, opony do maszyn, oleje, filtry, części zamienne, elementy hydrauliki i wiele innych urządzeń, sprzętu oraz usług.

 

 

Odbędą się także spotkania branżowe oraz prelekcje związane z pracą w branży budowlanej. 

 

 

Dla najmłodszych przewidziano strefę zabaw z animatorem, dla głodnych - strefę gastronomiczną, a dla szerokiej publiczności nie zabraknie konkursów niezwiązanych bezpośrednio z prowadzeniem maszyn.

 

 

Zdaniem operatorów największą atrakcją wydarzenia są oczywiście testy maszyn. Uwaga - na testy obowiązują zapisy! Jeśli chcesz przyjechać i testować, zarejestruj się przy pomocy formularze online dostępnego tutaj. Na miejscu, w dniu imprezy, przyjdź pod namiot organizatora i odbierz specjalną opaskę uprawniającą do wstępu na place manewrowe. Możliwość testowania maszyn i rejestracja są oczywiście bezpłatne.

 

 

Wydarzenie odbędzie się 7 października 2023 roku (sobota), w godzinach 9.00 – 17.00 w Łobzie, przy ulicy Drawskiej 42. Targi odbywają się na terenie Strefy Ekonomicznej w Łobzie w woj. zachodniopomorskim.

 

 

Patronat honorowy obejmuje burmistrz Łobza Piotr Ćwikła, Stowarzyszenie Operatorów Maszyn Roboczych Operator, Związek Producentów i Dystrybutorów Maszyn Roboczych.
Patronat medialny: magazyn Robocze News, Truck&Machines, portal eRobocze.pl oraz lobez24.pl
Organizatorem eRobocze SHOW jest wydawnictwo Lasmedia.

Informacje o wydarzeniu można śledzić na mediach społecznościowych:

FB – eRobocze SHOW 2023 Łobez – Regionalne #13
YT – RoboczeTV
IG – eroboczeshow

Na erobocze.pl prowadzony będzie specjalny serwis prasowy - zaglądajcie na stronę by śledzić najnowsze informacje o eRobocze SHOW! Widzimy się na miejscu!

Strona 1 z 108
© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL