Ciężarówki bez kabiny

Marka Scania opublikowała niedawno projekt poglądowy nowej, autonomicznej ciężarówki. Mimo braku kabiny widać, że jest to pojazd popularnej marki - projektanci zachowali charakterystyczną, modułową konstrukcję.

 

scania 775x420

Branża transportowa aktywnie poszukuje możliwości zwiększenia opłacalności usług oraz redukcji czynnika ludzkiego, więc coraz częściej bierze się pod uwagę wykorzystywanie technologii autonomicznych. Najlepszymi poligonami do testowania rozwijającej się gałęzi transportu są zamknięte place budowy oraz duże kopalnie.

 

Pierwsza demonstracja ciężarówek SCANIA AXL miała miejsce 2 października w centrum pokazowym marki w Szwecji. Jak mówił Henrik Henriksson, dyrektor generalny Scania: "Wciąż tworzymy i pilotujemy projekty, by pokazać co można zrobić z technologią dostępną już dziś".

 

W przypadku autonomicznych pojazdów, oprogramowanie jest znacznie bardziej istotne niż sama ciężarówka. Pojazdy demonstracyjne AXL są sterowane i monitorowane przez inteligentne środowisko cyfrowe. Na przykład, na terenie kopalni, autonomiczne czynności są ułatwione przez specjalny system logistyczny, mówiący ciężarówce jak powinna pracować.

 

"Dziś autonomiczne pojazdy już pracują w wielu miejscach. Jednakże, zawsze miały miejsce na kierowcę, który w razie potrzeby może interweniować. Scania AXL nie posiada kabiny i to wiele zmienia" - mówił Claes Erixon, szef działu badań i rozwoju w Scania.

 

Silnik ciężarówek jest napędzany odnawialnym biopaliwem.

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL