Autonomiczne maszyny - trudniejsze, niż przypuszczano

 

Jeszcze pięć lat temu sądzono, że w 2020 roku widok autonomicznych samochodów czy niektórych rodzajów maszyn na budowie będzie rzeczą powszechną. Jak wiadomo, tak się jednak nie stało, a technologia pojazdów które robią rzeczy same wciąż się rozwija - w swoim tempie. Powodem jest zwyczajne niedoszacowanie wymagań, jakie autonomiczne urządzenia muszą spełnić, by bezpiecznie i sprawnie poruszać się w środowisku przepełnionym zmiennymi.

 

index

To oczywiście nie oznacza, że firmy konkurujące o dostęp do wielomiliardowego rynku porzuciły wysiłki - tempo rozwoju nie zmniejszyło się. Jak mówił Nils Jaeger, prezes Volvo Autonomous Solutions: "By autonomiczne technologie mogły wejść w życie, muszą się wydarzyć trzy rzeczy. Musimy całkowicie opanować tę technologię - w szczególności systemy percepcji maszyn, które pozwalają im poruszać się z dużymi prędkościami. Po drugie, społeczeństwo musi nam zaufać, kiedy mówimy, że te nowości przyniosą faktyczne korzyści. Ostatecznie, prawo musi zaadaptować się do nowej rzeczywistości, by autonomiczne pojazdy mogły zacząć poruszać się w normalnym ruchu. To duża układanka i wszystkie elementy muszą znaleźć się na miejscu".

 

 

 

 

Najprawdopodobniej pierwszymi autonomicznymi pojazdami dopuszczonymi do ruchu publicznego będą ciężarówki. Niezależnie od tego, technologia samodzielnego poruszania się poza drogami jest już na tyle dojrzała, by stwarzać pewne możliwości. Tu najwięcej dzieje się na razie w segmencie portowym i logistycznym, a także w kopalniach i kamieniołomach. Przykładem może być autonomiczne wozidło TA-15, napędzane energią elektryczną z baterii. Urządzenie wykorzystuje dane z sieci GNSS, lidar, radaru i zestawu czujników. Jako, że nie potrzebuje operatora, TA-15 nie ma też kabiny, a więc charakteryzuje się dość oryginalnym kształtem.

 

Myśląc o autonomicznych rozwiązaniach trzeba też pozbyć się wyobrażenia o zastępowaniu człowieka maszynami. Zmiana odbędzie się raczej na nieco innej zasadzie i będzie dotyczyć odświeżenia modeli biznesowych i relacji z klientami. Z całą pewnością jednak maszyny autonomiczne będą współpracować z człowiekiem zamiast go zastępować.

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL