Nadciąga wodór

Jak poinformowała media marka JCB, projekt opracowania superwydajnego silnika napędzanego wodorem został zasilony pokaźną sumą 100 milionów funtów. Nad nowoczesnym motorem pracuje obecnie 100 inżynierów, a kolejnych 50 ma zostać wkrótce zatrudnionych. JCB szacuje, że pod koniec 2022 roku pierwsze maszyny spalające wodór będą dostępne dla klientów.

 

Podczas pokazu 19 października w Londynie zaprezentowano już dwa prototypy maszyn z silnikiem wodorowym. Były to koparko ładowarka i ładowarka teleskopowa Loadall. Premier Boris Johnson, obecny podczas prezentacji, powiedział: "Brytyjscy producenci tacy jak JCB pracowują innowacyjne rozwiązania by zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych i pchnąć naprzód zieloną rewolucję w Wielkiej Brytanii. Wspaniale było zobaczyć superwydajne silniki wodorowe, które mogą odmienić sektor produkcyjny Wielkiej Brytanii, pomóc w osiągnięciu celów klimatycznych i wesprzeć ekonomię wodorową Wielkiej Brytanii - obiecujący sektor, który będzie kluczowy w walce ze zmianami klimatu, tworzeniu nowych miejsc pracy i przyciąganiu inwestorów".

 

Przewodniczący JCB John Bamford dodał, że nowoczesne maszyny muszą być zasilane czymś innym niż paliwa kopalne. "Produkujemy maszyny napędzane olejem napędowym, więc musimy znaleźć rozwiązanie i dążymy do tego. Inwestujemy w wodór, ponieważ prąd nie wydaje się obecnie kompletnym rozwiązaniem, w szczególności nie dla naszej branży, ponieważ może być używany jedynie do zasilania niewielkich maszyn. To znaczy że będziemy nadal produkować silniki, ale będą one superwydajne, tanie i nowoczesne, a przede wszystkim zeroemisyjne i gotowe do wprowadzenia na rynek szybko, używając istniejącej bazy zasobów. To będą pierwsze silniki wodorowe w branży, opracowane w Wielkiej Brytanii przez brytyjskich inżynierów".

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL