Sterowanie maszyną ze smartfona

Marka Bobcat zaprezentowała innowacyjną technologię zdalnego sterowania maszynami. Dzięki niej można przy pomocy aplikacji na smartfonie wykonywać wszystkie zadania z użyciem ładowarek. MaxControl znajdzie zastosowanie w wielu branżach, takich jak budownictwo, rozbiórka, rolnictwo, kształtowanie krajobrazu, sprzątanie, recykling i ogólne prace związane z podnoszeniem i przenoszeniem materiałów. Co istotne, system jest zgodny ze wszystkimi ładowarkami Bobcat ze sterowaniem joystickami SJC produkowanymi od 2004 roku. Aplikacja MaxControl jest obecnie dostępna na urządzeniach iOS, ale wkrótce będzie dostępna też wersja na system Android.

 

„Przyszły plac robót to miejsce dużo bardziej techniczne, a jego grywalizacja (wprowadzane mechanizmów ze świata gier do realnego środowiska) będzie odgrywać znaczącą rolę. Zmiana pokoleń i preferencji konsumentów otwiera przed naszą branżą obszary, o których niedawno jeszcze nikt nie słyszał lub którymi praktycznie nikt się nie zajmował. Jednocześnie konieczność ograniczania wpływu na środowisko, bezpieczeństwo i eliminacja przestojów odgrywają coraz większe znaczenie” - mówił Vijayshekhar Nerva, szef działu innowacji i usprawnień w Doosan Bobcat EMEA - „Nasz zespół ds. innowacji opracował rozwiązanie, które jest dość złożone, aby zwiększyć produktywność w miejscu pracy, i jednocześnie dostępne oraz łatwe w użyciu. U podstaw systemu MaxControl leżą nowe koncepcje i zmiana preferencji, które pozwolą nam nie tylko utrzymać się w czołówce producentów, ale też wyprzedzić konkurencję zarówno w aspekcie mechanicznym, jak i cyfrowym naszej branży”.

 

Możliwość wykonywania różnych czynności bez wsiadania do maszyny daje operatorowi lepszy ogląd wykonywanego zadania. Możliwość pracy poza kabiną zapewnia inną perspektywę, co pomaga nowym i mniej doświadczonym operatorom w pracy na ograniczonej przestrzeni. Przy manipulacji ładunkami użycie systemu MaxControl eliminuje martwe strefy widoczności i zapewnia lepszą świadomość otoczenia. Przebywanie na zewnątrz kabiny pozwala również na bezpośrednią komunikację ze współpracownikami. „Bobcat ma znacznie szersze plany dotyczące systemu MaxControl. Dążymy do tego, aby MaxControl stał się prostym, modułowym rozwiązaniem, z jednym modułem sprzętowym obejmującym podstawowe elementy wykorzystywane z kolejnymi funkcjami. Zdalne sterowanie to pierwsza z tych funkcji, ale w przyszłości chcemy dodać ich więcej, np. unikanie obiektów czy praca półautonomiczna” - tłumaczył Vijayshekhar Nerva.

 

Niektóre prace wymagające dotychczas udziału dwóch osób można przy użyciu MaxControl wykonać w pojedynkę, jak na przykład załadunek ładowarki Bobcat na przyczepę z maksymalną precyzją i bez konieczności. Operatorzy mogą wykopywać słupki lub montować płoty bez wsiadania i wysiadania z kabiny, czy też wykańczać zasypywanie wykopów bez zmiany maszyn. Bobcat MaxControl zapewnia dodatkową parę rąk, co zapewnia oszczędność czasu i pieniędzy w prostych, codziennych pracach, takich jak otwieranie i zamykanie bram czy załadunek bel, pozwalając je wykonać w krótszym czasie i z mniejszą ekipą. Obecność poza kabiną przydaje się również przy pracy blisko zwierząt lub sprzątania w oborach.

 

System MaxControl można zsynchronizować z wieloma maszynami, dzięki czemu przełączanie między nimi jest bardzo płynne. System zapewnia komfort użytkownikom, gdyż dzięki niemu nie muszą ciągle zakładać i zdejmować środków ochrony osobistej. Mogą po prostu użyć telefonu, aby wysłać maszynę w zapylone lub potencjalnie niebezpieczne środowisko – maszyna wykonuje pracę, gdy operator znajduje się w bezpiecznej odległości.System MaxControl wykorzystuje sygnały Wi-Fi do komunikacji z urządzeniem iOS klienta i działa w zasięgu maks. 100 m. W odległych obszarach ze słabym sygnałem system zachowuje logowanie operatora przez 12 godzin pracy.

 

 


Dodatkowo, MaxControl posiada szereg funkcji:

Diagnostyka maszyny – przekazuje wszystkie istotne informacje o maszynie.
Udostępnianie równorzędne – dostęp do maszyny może mieć kilku użytkowników, dzięki czemu może szybko nastąpić zmiana operatora, jeśli klient tego wymaga.
Kody błędów – pozwalają łatwo zidentyfikować błędy według kodów serwisowych pojawiających się bezpośrednio na telefonie.
Godziny pracy – funkcja pozwala śledzić, ile godzin maszyna pracuje.
Możliwość montażu na wszystkich ładowarkach SJC od serii J do serii R.

 

Jako jedne z pierwszych z systemu korzystają już firmy w Hiszpanii i Niemczech. W Hiszpanii pierwsza zakupiła system MaxControl firma z branży budowlanej i prac ziemnych, Obras y Construcciones Corbera. Również firma Poth Garten + Landschaftsbau w Darmstadt w Niemczech, która od wielu lat jest klientem firmy Bobcat i użytkuje jej maszyny, również była pod wrażeniem systemu Bobcat MaxControl, z którego korzystała w ramach programu pilotażowego.

 

Jest fantastyczny, bardzo łatwy w montażu i demontażu oraz w użyciu – to jak kierowanie zdalnie sterowanym samochodem, jednak zawsze przy zachowaniu ostrożności” – mówi Eduard Heredia, dyrektor Obras y Construcciones Corbera - „W ciągu kilku godzin opanowałem obsługę ładowarki przy użyciu mojego iPhone’a – i chciałbym zdecydowanie podkreślić kwestie bezpieczeństwa. System MaxControl jest bardzo przydatny i wszechstronny, gdyż mogę z niego korzystać z łyżką lub innym osprzętem Bobcat, aby bezpiecznie wykonywać różne zadania, takie jak usuwanie krzewów czy użycie piły tarczowej. Poza tym obecnie mam tylko ładowarkę gąsienicową Bobcat, ale w przyszłości być może zakupię model o sterowaniu burtowym i będę mógł pracować przy użyciu MaxControl z obiema maszynami”.

 

Poth Garten + Landschaftsbau specjalizuje się w pracach porządkowych i nasadzeniach w parkach, na cmentarzach i placach zabaw. Markus Poth, właściciel firmy i dyrektor zarządzający, mówi: „Konfiguracja była dziecinnie prosta i bardzo intuicyjna. Wystarczy połączyć urządzenie z maszyną poprzez sterowanie joystickiem, a na smartfonie pojawia się panel zdalnego sterowania. Dzięki elastyczności systemu operator może po prostu uruchomić maszynę, wyciągnąć telefon komórkowy i zdalnie nią sterować. Powrót do ręcznego sterowania jest równie szybki. MaxControl zapewnia nam dodatkową parę rąk, co oszczędza czas i pieniądze. Rozwiązuje problem ciągłego wsiadania i wysiadania z maszyny w przypadku niektórych prac, takich jak załadunek materiałów czy wjazd na rampę. Jest on łatwy oraz intuicyjny w użyciu i ma zasięg maksymalny 100 m. Mogę sobie łatwo wyobrazić korzystanie z MaxControl z naszymi maszynami np. na wykopaliskach archeologicznych. Moduł sprzętowy również łatwo odświeżyć. To obiecujący system, oferujący wiele nowych zastosowań, których nie zapewniają systemy innych producentów. Byłbym bardzo zadowolony, gdyby stał się standardem w przypadku wszystkich większych maszyn”.

Najbliższe wydarzenie

  • Szałowe eRobocze SHOW   Zawody operatorów, dynamiczne pokazy i testowanie maszyn towarzyszyły 9. edycji eRobocze SHOW, która odbyła się 11 września w Lubieniu Kujawskim     Na imprezie pojawili się wystawcy prezentujący najróżniejszy sprzęt i technologie z branży maszyn budowlanych. No i oczywiście atrakcją były dynamiczne pokazy maszyn roboczych podczas pracy oraz możliwość…
© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL