Miasta rosną, maszyny maleją

 

Wraz ze wzrostem urbanizacji zmniejszają się rozmiary sprzętu do budowy dróg - informuje portal Construction Europe. Popularność maszyn kompaktowych, zdolnych do pracy w terenach miejskich jest obecnie najwyższa w historii.

 

Ponad 70% ludności Europy mieszka obecnie w miastach, więc stały rozwój terenów zurbanizowanych będzie niesłabnącym trendem nadchodzących lat. Unia Europejska postrzega je jako centra innowacji, produktywności i wzrostu ekonomicznego, więc chętnie inwestuje w zapewnienie jak największej ergonomii, atrakcyjności i użyteczności. Jednocześnie, wiele przestrzeni miejskich jest przeprojektowywanych; drogi w centrach są coraz częściej transformowane w deptaki bądź ścieżki rowerowe, a główne arterie - przenoszone pod ziemię.

 

To wszystko oznacza stabilny strumień projektów zlecanych firmom pracującym na terenie Unii. Jak doskonale wiadomo, praca w miastach ma swoją specyfikę i wyzwania, zaostrzające się dodatkowo wraz z rosnącymi wymogami dotyczącymi nie tylko emisji spalin, ale również ochrony środowiska przed nadmiarem hałasu, pyłu czy wibracji. Dodatkową trudnością dla firm biorących udział w przetargu jest fakt, że wygrywa zwykle najniższa cena, a tnąc koszty trzeba brać pod uwagę wiele rozmaitych czynników jak choćby logistyka czy ograniczoną przestrzeń. Dlatego jednym z kluczowych elementów jest dobór maszyny.

 

20220202 153304 WNzero emissionactionDW15eEZ17e

Na współczesnym rynku maszyn rysuje się szereg trendów rozwojowych. W związku z coraz powszechniejszymi na zachodzie strefami bez emisji na popularności zyskują maszyny elektryczne. Nietrudno znaleźć oferty praktycznie wszystkich popularnych marek na minikoparki zasilane z baterii. Ale to nie wszystko: na rynku pojawiły się już także elektryczne walce wibracyjne, kompaktowe wozidła czy ładowarki. Gama maszyn jest już na tyle kompletna, że śmiało można szukać w pełni zelektryfikowanych zespołów roboczych na potrzeby prac w mieście.

 

Oczywiście, nie wszystkie kraje europejskie są gotowe na wprowadzenie stref zeroemisyjnych i tam przedsiębiorcom zakup elektrycznych sprzętów może się nie opłacać. Niemniej, współczesne silniki diesla spełniające najświeższe wymogi dotyczące emisji spalin działają w naprawdę "czysty" sposób. Tu też jest w czym wybierać, bo praktycznie wszystkie nowo wyprodukowane maszyny spełniają normy EU Stage V.

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL