FJDynamics: bezpieczeństwo, wydajność, oszczędność

 

Systemy sterowania dla koparek FJDynamics zyskują na popularności, czego dowodem są informacje nadsyłane od samych użytkowników - operatorów i właścicieli maszyn. Oto parę przykładów ciekawych zastosowań i korzyści płynących z zastosowania produktów FJDynamics.

 

Jeden z klientów zauważył, że praca z precyzyjnym systemem sterowania może przekładać się nawet na 35% mniejsze zużycie paliwa. Wystarczy zestawić to z aktualnymi cenami paliwa i spalaniem koparki średniej kategorii wagowej (około 22 litry na godzinę pracy), by uświadomić sobie skalę korzyści. Jeśli koparka pracuje osiem godzin dziennie przy cenie oleju napędowego 7,50 złotych za litr, to samo paliwo kosztuje 1320 złotych dziennie. Dwadzieścia pięć dni roboczych w miesiącu przekłada się na koszt rzędu 33 tysięcy złotych. Oszczędność 35% z tej kwoty to 11 550 złotych. To pieniądze, które zostają w kieszeni właściciela maszyny - a doskonale wiemy, jak ważne są wszelkie oszczędności w dobie kryzysu ekonomicznego.

 

Ale FJDynamics to nie tylko oszczędność. Jeden z użytkowników podzielił się ze światem swoją nietypową pracą nad Morzem Czarnym. Wszystko odbywa się wyłącznie nocą, ponieważ wtedy woda jest spokojna i można swobodnie zabezpieczać rury biegnące po dnie. A właściwie - można dzięki wykorzystaniu systemu sterowania FJDynamics, który sprawia, że mimo bardzo słabego oświetlenia i braku widoczności łyżki pod wodą, zadanie jest bardzo proste. Koparka Komatsu 700LC jest tu połączona z systemem 3D Grade Control System, który dostarcza informacji o wykopie w trzech wymiarach, na podstawie danych GNSS. Dzięki temu uzyskujemy bardzo dokładną, a zarazem bezpieczną pracę nad wymagającym zadaniem.

 

Instalacja i kalibracja systemu sterowania dla koparek to łatwe zadanie. Jak napisał jeden z klientów, montaż komponentów systemu 3D FJDynamics na koparce Caterpillar M316 zajął zaledwie 2,5 godziny i wymagał tylko dwóch osób. Zaraz potem można było podjąć pracę.

 

292216905 429718532502889 7085762532105676607 n

Zespół FJDynamics pracuje też nad zwiększaniem bezpieczeństwa na budowach. Zgodnie z globalnym raportem o bezpieczeństwie na rok 2021, procent wypadków śmiertelnych na budowach osiągnął 35%. Dlatego w najnowszej wersji systemu sterującego 3D stworzonego przez FJD Digital Construction zaimplementowano wirtualne bariery ("E-fence"). To pozwala na ustanowienie granic ruchu ramienia koparki, poprzez określenie maksymalnej i minimalnej wysokości, zakresu obrotu czy odległości łyżki od maszyny. Jak relacjonował wykonawca z Azji, "Dawniej potrzebowaliśmy 2 - 3 osób asystujących przy pracy koparki, by zapewnić bezpieczeństwo, a teraz koparka może to zrobić sama".

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL