1,5 miliarda długu w budowlance

Jak podaje serwis Bankier.pl, zgodnie z informacjami Krajowego Rejestru Długów branża budowlana jest zadłużona na około 1,5 miliarda złotych. Firmy kupują na raty głównie maszyny i narzędzia, a w drugiej kolejności środki transportu i materiały. Dodatkowym problemem są stale rosnące ceny.

"Średni dług jednej zadłużonej firmy budowlanej to 31,1 tys. zł, a takich firm jest w Krajowym Rejestrze Długów 47 691. Blisko 70 procent z nich to jednoosobowe działalności gospodarcze, co oznacza, że im mniejsze przedsiębiorstwo, tym ma większe problemy z płynnością finansową" - mówił Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Branża budowlana spodziewa się niezbyt dobrej przyszłości - ponad 23,8% przedsiębiorstw sygnalizuje pogorszenie koniunktury. Wzrastają opóźnienia w wykonaniu robót oraz płatności za wykonane prace. Najbardziej kryzys odczuwają przedsiębiorstwa zatrudniające nie więcej niż 9 osób. 

 

 

 

Partner Krajowego Rejestru Długów, firma NFG sporządziła raport "Finansowanie zakupów firmowych" w którym przeanalizowała wydatki polskich przedsiębiorstw, preferencje dotyczące sposobów płatności i kierunki przeznaczania środków finansowych. Właśnie w tym raporcie czytamy, że najchętniej kupowanymi na raty dobrami są maszyny i narzędzia. Ankietowani jako najważniejsze kryteria wyboru usługi ratalnej wskazali czytelność kalkulacji kosztów i możliwość wliczenia rat w koszta.

 

 

Fot. Towfiqu barbhuiya

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL