Nowe silniki John Deere

 

Jak informuje firma TECHBUD, generalny przedstawiciel marki John Deere w Polsce, od tego roku w fabrykach John Deere rozpocznie się produkcja nowego, sześciocylindrowego silnika JD18 o pojemności 18 litrów. Jednostka ma osiągać moment obrotowy 4250 Nm oraz moc od 700 do 907 koni mechanicznych.

 

Projekt silnika powstał z myślą o trwałości, a jednocześnie łatwości serwisowania i obsługi. JD18 wyposażony będzie w hydrauliczny układ kasowania luzów, wtrysk typu Common Rail ze specjalną powłoką zwiększającą trwałość komponentów paliwowych, a także nowoczesny układ sterujący z systemem prognozowania usterek.

 

JD18 spełnia oczywiście normy emisji spalin Stage V – posiada układ dwóch turbosprężarek, system cEGR z zewnętrzną chłodnicę spalin i unowocześniony proces spalania paliwa, dzięki czemu wymogi Stage V zostały osiągnięte bez konieczności stosowania układu oczyszczania spalin ani dodatkowych płynów układu wydechowego.

 

DZ117684 Engine Rt Front 3 4 F

Dodatkowo, nad kołem zamachowym umieszczono dwa gniazda odbioru mocy, które mogą dostarczać ciągły moment obrotowy maksymalnie 902 Nm.

 

JD18 będzie produkowany w fabryce John Deere Engine Works Waterloo, w USA. Ale to jeszcze nie koniec nowości.

 

Wśród silników John Deere pojawi się druga jednostka – tym razem czterocylindrowa JD4, generująca moc około 156 koni mechanicznych i maksymalny moment obrotowy 670 Nm. Jednostka będzie posiadała po dwa zawory na cylinder oraz prostą turbosprężarkę z zaworem upustowym. Tu rownież znajdziemy hydrauliczny system kasowania luzów zaworowych, a także wydłużone cykle wymiany oleju i filtrów paliwa od 750 do 1000 mtg.

 

JD4 spełnia normy emisji spalin EU Stage IIIA – Stage V, China NR4 , India BS5 i EPA Tier 4 Final.

 

 

 

Elektryfikacja spod znaku JD

 

John Deere Power System stale pracuje nad stworzeniem własnych napędów elektrycznych. Od 2022 roku dostępne są już rozwiązania hybrydowe oparte o silniki wysokoprężne wspierane przez komponenty elektryczne i mechaniczne, również produkcji JD.

 

W 2023 roku planowane jest wprowadzenie na rynek baterii dedykowanych do napędów elektrycznych. Tak zwane "Battery Pack" (pakiety baterii) będą składały się z modułów litowo jonowych przeznaczonych do zastosowania w wymagającym sektorze maszyn ciężkich.

 

W akumulatorach przewidziano układ chłodzenia zapewniający bezpieczeństwo użytkowania i zwiększający liczbę cykli ładowania.

 

Więcej szczegółowych informacji na temat nowych silników i związanych z nimi możliwości można uzyskać u przedstawicieli firmy TECHBUD, oferującej jednostki w wersjach standardowych oraz indywidualnie dobrane rozwiązania dostosowane do potrzeb klienta. TECHBUD specjalizuje się także w naprawach głównych i bieżących silników przemysłowych – zarówno benzynowych jak wysokoprężnych.

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL