Zmiany klimatu kontra materiały budowlane

 

Zmiany klimatyczne zaczynają być odczuwalne nawet w sektorze budowlanym, gdzie trwałość konstrukcji i materiałów jest narażona na coraz trudniejsze warunki. Wzrost temperatur i wilgotności przyczynia się do wzrostu tempa degradacji niektórych elementów, takich jak beton czy stal.

 

 

Wzmacniany beton i stal stosowane dziś w wielu różnych sektorach branży budowlanej coraz szybciej degradują. W odpowiednich warunkach stal może zachowywać swoje właściwości nawet przez 100 lat, ale narażona na działanie soli i wiatru niszczeje znacznie szybciej. Pokrywanie elementów stalowych warstwami ochronnymi może pomóc, ale nie jest rozwiązaniem które załatwi problem na dobre. 

 

 

Nad opracowaniem bardziej trwałych materiałów pracują między innymi naukowcy w Corrosion Research Laboratory na Uniwersytecie w Teksasie w San Antonio. W laboratorium stosuje się badania w symulowanych warunkach środowiska oraz symulacje komputerowe do opracowywania nowych rozwiązań. W ten sposób powstają nowoczesne, zrównoważone środowiskowo powłoki antykorozyjne, które mogą ochronić materiały na dłużej, a także innowacyjne sposoby na realizację konstrukcji, takie jak elementy z włókna węglowego do podtrzymywania mostów.

 

 

Już teraz na terenie USA testuje się mosty zbudowane z elementów opartych na włóknach węglowych. Konstrukcje są monitorowane przy pomocy zestawów czujników, które na bieżąco badają naprężenia i zużycie. Tymczasem, w warunkach laboratoryjnych testowano odporność takich materiałów budowlanych na zmieniające się warunki pogodowe - materiał poddano 300 cyklom zamrażania i nagrzewania, a także działaniu ognia, dynamicznych naprężeń i wielu innych czynników. 

 

 

Kolejnym rozwiązaniem może być hartowanie i zagęszczanie betonu. Metoda ta polega na naciąganiu prętów stalowych w betonowych elementach podczas ich produkcji, a następnie uwalnianiu ich, co powoduje kompresję betonu. W ten sposób uzyskuje się materiał gęstszy, bardziej odporny na pękanie i o większej żywotności.

 

 

 

Fot. Wesley Tingey

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL