Na czym oszukują producenci?

 

Portal gethome.pl, powołując się na wyniki badań nadzoru budowlanego, informuje na jakich produktach budowlanych najczęściej oszukują producenci. Okazuje się, że aż jeden na pięć wyrobów budowlanych ma gorsze właściwości od deklarowanych!

 

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udostępnił dane analizy, wedle której aż 77 próbek wyrobów budowlanych z 373 zbadanych wykazało gorsze właściwości użytkowe od deklarowanych przez producenta. To aż 21% produktów!

 

Zgodnie z wypowiedziami ekspertów portalu gethome.pl, szansa na trafienie "bubla" maleje. Wynik 21% to i tak niewiele w porównaniu do dawniejszych 60%. Jak mówił Marek Wielgo na łamach gethome.pl, "To efekt działania ustawy, która zburzyła poczucie bezkarności nierzetelnych producentów. Zobowiązała ona bowiem nadzór budowlany nie tylko do badania próbek podejrzanych wyrobów, ale też do publikowania na swojej stronie internetowej wyników tych badań, łącznie z nazwami producentów. Producenci zakwestionowanych wyrobów są obciążani kosztami badań w akredytowanym laboratorium. Ponadto muszą wycofać te wyroby z rynku".

 

Zgodnie z badaniami, szczególnej uwagi wymagają materiały termoizolacyjne, urządzenia do ogrzewania pomieszczeń, wyroby do izolacji wodnej i przeciwwilgociowej, kleje budowlane, wyroby podłogowe, posadzkowe i murowe. Najgorsze okazały się płyty styropianowe.

 

Z roku na rok procent produktów gorszej jakości maleje. W 2022 roku stwierdzono 31% produktów o gorszych właściwościach, a w 2017 aż 41%.

 

 

Źródło: gethome.pl

Fot.: Mufid Majnun

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL