Najdroższy plecak świata, pomiary na torach i masa nowości

2 czerwca odbyło się 5 spotkanie z Leica Geosystems we Wrocławiu.

 

Produkty Leica znajdują szerokie zastosowanie w geodezji (pomiary standardowe, drogowe, kolejowe, tunelowe) oraz w rolnictwie precyzyjnym. Wśród prezentowanych produktów znalazły się dalmierze laserowe ręczne z serii Disto, niwelatory – nowości LS10 i LS15, tachimetry manualne, robotyczny TS16, ultraprecyzyjny TS 60 i jedyny na świecie niwelator z laserem skaningowym, do fotogrametrii, pomiarów kątowych, zintegrowany z GPS Multistation MS60. Przedstawiono również odbiorniki GPS (w tym najnowszy, prezentowany na pokazie GS16), a także kontrolery od CS10 do CS 35, który jest... tabletem przemysłowym, wodoodpornym i oczywiście zintegrowanym ze wszystkimi produktami geodezyjnymi Leica. Ponadto omówiono także rozwiązania GIS.

 

Wśród rozwiązań programowych i aplikacyjnych na 2016 rok przedstawiono samouczący się GNSS, SmartLink, SmartCheck, SmartTrack – niektóre dostępne już we wcześniejszych modelach, wszystkie służące optymalizacji pracy, pozwalające na dokładniejsze pomiary, także kiedy niemożliwe jest nawiązanie połączenia satelitarnego i internetowego.

 

Omówiono niwelatory LS - precyzyjne kodowy urządzenia 10 i 15, testowane już przez różne firmy. Urządzenia te oferują niespotykaną dotychczas dokładność pomiarów. Zaprezentowano także technologię skanerów HDS. Nowe modele – Scan Station P16, P30 i P40 oraz wciąż jeszcze dostępne na rynku C5 i C10. Dodatkowo omówiono technologie wspomagające: Cyclone, CloudWorks oraz TrueView. Był też ręczny skaner 3D DotProduct DPI-8/Phi.3D i super-nowoczesne technologie PXX (do kolorowania chmury punktów), iStar – kamera i 3DReshaper, który pozwala dowolnie kształtować i przetwarzać uzyskane dane.

 

leica 1

 

Wiele emocji wzbudził „najdroższy plecak świata" nazwany Backpack, czyli urządzenie pomiarowe w formie plecaka, które podczas 20 minut zbiera kilkanaście gigabajtów danych pomiarowych i może być wszechstronnie wykorzystane (np. do inwentaryzacji klęsk żywiołowych – szybkiej i wszędobylskiej - z żadnym innym urządzeniem nie da się tak skutecznie spenetrować terenu, a także do zabezpieczania imprez masowych – pozwala na stworzenie modelu wydarzenia, dróg ewakuacyjnych itp.). Pokazano też, jak działa BackPack w praktyce, prezentując dane zebrane za jego pomocą kilka tygodni temu na wrocławskim Placu Grunwaldzkim. Backpack będzie można przetestować podczas Akademii Leica Geosystems, ale o tym potem.

 

Podczas prezentacji pokazano także rozmaite aplikacje terenowe Leica, np. odnowioną, ulepszoną aplikację do ustawiania stanowiska, a także super nowość Leica Captive – kontroler powierzchni oraz aplikację Road Runner (obsługującą drogi, tunele i kolej) i Leica Infinity – do integracji danych.

 

leica 2

 

Jedna z części prezentacji poświęcona była pomiarom kolejowym i temu, jak ważna jest mobilność, szybkość i dokładność pomiarów. Nowe rozwiązania Leica pozwalają na znaczące przyspieszenie prac (co jest bardzo ważne podczas prowadzenia pomiarów na działających torowiskach, gdzie co chwila przejeżdża pociąg).

 

leica 3

 

Pod koniec prezentacji zaproszono ludzi do uczestnictwa w Akademii Leica Geosystems, podczas której większość z wymienionych produktów i rozwiązań będzie szerzej omówiona. Uczestnicy zyskają możliwość praktycznego sprawdzenia, jak działają urządzenia Leica. Akademia odbędzie się we wrześniu.

 

leica 4

 

Poźniej impreza przeniosła się do ogrodu i nastąpiła mniej formalna część spotkania. Specjaliści z Leica prezentowali niektóre z omówionych wcześniej urządzeń i rozwiązań. Można było z bliska obejrzeć niwelatory, a także dowiedzieć się wiele na temat ich obsługi. Eksperci byli bardzo otwarci na pytania i chętnie prezentowali sprzęty, a nad kiełbaską i piwem toczyły się już zupełnie nieformalne, acz branżowe rozmowy.

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL