Jak technologia zwiększa bezpieczeństwo

 

Plac budowy to miejsce w którym łatwo o wypadki - wiedzą o tym wszyscy, nie tylko sami pracownicy. Co gorsza, sektor budowlany ma bardzo duży odsetek ciężkich i śmiertelnych wypadków, co wynika z ogromnych sił panujących w otoczeniu człowieka i trudnych warunków środowiska pracy: hałasu, chaosu i wymagających zadań.

 

Na szczęście, żyjemy w czasach intensywnego rozwoju technologicznego. Ponadto, bezpieczeństwo stało się priorytetem w pracy, co dawniej mogło nie być oczywiste. oto, co współczesna technologia ma do zaoferowania, by wesprzeć człowieka w bezpiecznej pracy.

 

Mobilne aplikacje. Choć brzmi to nieco śmiesznie, mogą bardzo pomóc w utrzymaniu bezpiecznego środowiska pracy. Dzięki aplikacji w smartfonie możemy na przykład znacznie łatwiej powiadomić pracowników o zbliżającym się spotkaniu podczas którego omówimy zasady pracy w nowym miejscu, przypomnimy o dobrej praktyce w pracy, czy dowiemy się jakie szkolenia i uprawnienia posiada dany pracownik. Przepływ danych działa w dwie strony: pracownicy mogą za pośrednictwem aplikacji zgłaszać niebezpieczne miejsca, zdawać raporty ze swojej pracy czy powiadamiać pracodawcę o obecności na szkoleniu.

 

Cyfrowe szkolenia. Badania wskazują, że aż 90% wypadków na budowie jest spowodowanych niebezpiecznym zachowaniem i środowiskiem pracy. To wynika z niezrozumienia protokołów bezpieczeństwa przez pieszych pracowników, niewłaściwego stanu wiedzy na temat BHP i ogólnego braku świadomości. Niestety, samo istnienie zasad zachowania bezpieczeństwa w pracy i dostępność szkoleń nie wystarczą. Tworzenie cyfrowych materiałów może zwiększyć ich dostępność dla pracowników. Co więcej, udostępnienie tego rodzaju materiałów podczas szkoleń może zwiększyć zaangażowanie uczestników, a w ten sposób również przyswajalność wiedzy. Kursy przypominające i częste "sprawdziany" w zdigitalizowanej formie pomagają informować na bieżąco o nowych przepisach czy zasadach.

 

Lepsza praca dzięki przenośnej technologii. Jest już pewne, że technologie takie jak Rzeczywistośc Rozszerzona czy egzoszkielety wspomagające pracowników fizycznych może bardzo wspomóc bezpieczeństwo. Mowa tu nie tylko o wypadkach, ale również o zmniejszeniu szkodliwego wpływu ciężkiej pracy na organizm oraz optymalizacji wykonywania zadań - a więc ponownie, redukcji wysiłku pojedyńczego pracownika.

 

Analiza danych. Programy analityczne pozwalają już przewidywać wypadki dzięki ogromnym ilościom danych zbieranych każdego dnia przez rozmaite urządzenia - w tym również maszyny. Łatwo dowiemy się na przykład o potencjalnej awarii, która może spowodować wypadek.

 

Szybkie reagowanie dzięki zdalnej lokalizacji. To dość oczywisty punkt - możliwość zlokalizowania urządzenia z dużą dokładnością może ratować życie w razie katastrofy. Ratownicy będą mogli znacznie szybciej dotrzeć do ofiar uwięzionych na przykład w zawalonym budynku, wyszukując przenoszone przez nich urządzenia.

 

Co ciekawe, mimo, że znacząca większość przedsiębiorców budowlanych twierdzi, że poprawa bezpieczeństwa w pracy jest absolutnie konieczna, podejście do wdrażania nowych technologii pozostało bardzo - delikatnie mówiąc - ostrożne...

Najbliższe wydarzenie

  • eRobocze SHOW - jedyna taka impreza w Polsce   11 września tego roku w Lubieniu Kujawskim odbędzie się kolejna, 9 już edycja eRobocze SHOW. Koparki, ładowarki, spycharki, wozidła, narzędzia robocze, sprzęt telematyczny oraz geodezyjny, materiały eksploatacyjne, a nawet narzędzia ręczne - wszystko to zgromadzone w jednym miejscu, dostępne do oglądania i testowania przez cały dzień. A na dodatek:…
© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL