Najnowsze ładowarki Doosan w serii DL-7

 


Ładowarki kołowe DL200-7 oraz DL420CVT-7 to dopełnienie serii maszyn Doosan D-7. To maszyny nowej generacji, spełniające wymogi norm emisji spalin Stage V i oferujące wysoką produktywność, ekonomię spalania i obniżone koszta posiadania.

 

DL200-7, najmniejszy model w serii, posiada 4-cylindrowy silnik Perkins 1204J o mocy 144 KM przy 2200 obrotach na minutę. Pod maską DL420CVT-7 pracuje silnik Scania DC09 zapewniający moc 326 KM przy 1800 obrotach na minutę. Oba silniki korzystają z technologii selektywnej redukcji katalitycznej i utleniania katalitycznego oraz filtra cząstek stałych.

 

Model DL420CVT-7 posiada bezstopniową skrzynię biegów (CVT), a więc przełożenia są płynne i ciągłe. Dzięki niej ładowarka może automatycznie zmieniać sposób pobierania mocy: moc hydrostatyczna jest wykorzystywana przy mniejszych prędkościach, natomiast moc mechaniczna – przy większych.

 

Pełen zakres prędkości jazdy – do przodu i wstecz – jest kontrolowany przez system CVT. Dzięki temu ładowarka może wydajnie pracować nawet przy niskiej prędkości obrotowej silnika i gwarantuje komfort niezależnie od prędkości jazdy. Technologia bezstopniowego, ciągłego rozdziału mocy ułatwia płynne ruszanie i obsługę funkcji hydraulicznych. Dodatkowo skrzynia CVT pozwala oszczędzić do 15% paliwa.

 

Nowa kabina w modelach DL200-7 oraz DL420CVT-7 ma większe pole widzenia ze strony operatora dzięki ograniczeniu „martwych punktów” wokół kabiny oraz zastosowaniu okien większych o 14% w porównaniu z poprzednimi modelami DL-5. Jako wyposażenie opcjonalne mamy tu elektrycznie regulowane tylne lusterka dla zwiększonego bezpieczeństwa. W kabinie znajdują się światła robocze LED – aż do sześciu lamp z przodu i z tyłu. Dla zwiększenia bezpieczeństwa pieszych światła LED na tylnej pokrywie silnika mają automatyczną funkcję antykolizyjną używaną podczas cofania.

 

Jako wyposażenie opcjonalne dostępna jest także sprężarka powietrza z dmuchawą, montowana w kabinie dla ułatwienia dostępu, przydatna do czyszczenia kabiny i codziennej konserwacji w dowolnym momencie.

 

 

Wnętrza kabin modeli DL200-7 oraz DL420CVT-7 są teraz bardziej komfortowe, dzięki lepszemu układowi kierowniczemu i zaawansowanemu elektronicznemu układowi sterowania. Za pomocą nowego systemu inteligentnego kluczyka Doosan na panelu sterowania kabiny operator może uruchomić maszynę bez użycia kluczyka, co zapobiega kradzieży maszyny. System inteligentnego kluczyka umożliwia zdalne sterowanie drzwiami, blokowanie i odblokowanie drzwi, zwalnianie drzwi, wyszukiwanie oraz inne funkcje. W kabinie znajdziemy też fotel Grammer Actimo XXL z pełną regulacją amortyzacji w poziomie i w pionie, pneumatyczną podporą oraz podgrzewaniem w standardzie. Jest też 3-punktowy pas bezpieczeństwa z ikonami alarmu w nowym systemie Doosan Smart Touch oraz na panelu wskaźników.

 

Nowy joystick EMCV (elektryczny główny zawór sterujący) wbudowany w podłokietnik to kolejny standard w kabinie, umożliwiający operatorowi płynne i precyzyjne sterowanie ramieniem podnoszącym i osprzętem ładowarki kołowej. Funkcje dostępne za pośrednictwem systemu EMCV obejmują automatyczny powrót do położenia kopania, przechylania łyżki, pozycję zatrzymania nagarniania łyżką i zapobieganie wstrząsom dla większej wygody operatora. Ergonomiczny joystick może być regulowany i ustawiany zgodnie z preferencjami operatora za pośrednictwem systemu Doosan Smart Touch.

 

Ładowarki kołowe DL200-7 i DL420CVT-7 wyposażone są też w płynnie działający i responsywny układ hydrauliczny oraz złącza pomocniczego układu hydraulicznego. Wyposażone są w standardzie w trzycewkowy zawór z funkcją regulowanego przepływu i blokady dla osprzętu napędzanego hydraulicznie. Sterowanie osprzętem hydraulicznym odbywa się za pośrednictwem przełącznika proporcjonalnego na joysticku.

 

Standardowe pojemności łyżki modeli DL200-7 oraz DL420CVT-7 to odpowiednio 2,0 i 4,5 m3. Ramię podnoszące z układem kinematycznym typu Z zapewnia dużą moc wyrywającą i udźwig, co przydaje się w przypadku ciężkich materiałów, a duży kąt zrzutu pozwala na efektywny wyładunek materiałów lepkich. Oba modele ładowarek kołowych dostępne są w wersji HL oferującej ramię do wysokiego podnoszenia oraz cięższą przeciwwagę, gdy potrzebne są większa wysokość zrzutu i wszechstronność.

 

Układ odłączania obciążenia LIS (Load Isolation System) zapewnia płynną jazdę i większą wygodę operatora oraz większą wydajność dzięki poprawionej stabilności podczas ruchu ładowarki. Ramię podnoszące jest amortyzowane przez akumulator hydrauliczno-pneumatyczny połączony z układem hydraulicznym podnoszenia, który działa jak amortyzator. Skutkuje to niższym naciskiem na konstrukcję maszyny, mniejszymi drganiami, brakiem strat materiałowych i wzrostem prędkości jazdy. Do wynikających z tego korzyści należą skrócone czasy cykli i większa oszczędność paliwa podczas załadunku i przenoszenia.

 

Ładowarka kołowa DL200-7 posiada nowszą wersję hydrostatycznej skrzyni biegów (HST) i nowy, solidny mechanizm różnicowy regulujący moment obrotowy (TPD) osi w standardzie. Hydrostatyczna skrzynia biegów zwiększa przyspieszenie i w każdej sytuacji gwarantuje płynną pracę bez wstrząsów. HST zapewnia 4-stopniowe ograniczenie ostatecznej prędkości, pięć różnych trybów przyczepności do pracy w trudnych warunkach oraz ustawienia dotyczące dostosowania liczby obrotów silnika w połączeniu z siedmioma ograniczeniami prędkości na pierwszym biegu, co zapewnia optymalizację narzędzi hydraulicznych. Automatyczna blokada TPD na przednich i tylnych osiach gwarantuje optymalny komfort operatora, mniejsze zużycie opon i niższą temperaturę osi na twardej nawierzchni. Opcjonalny mechanizm różnicowy z automatycznym ograniczeniem poślizgu znajdujący się z przodu i z tyłu automatycznie zapewnia maksymalną siłę pociągową i łatwość jazdy na miękkim i błotnistym podłożu bez konieczności używania ręcznej blokady mechanizmu różnicowego.

 

Dzięki lepszej przyczepności zapewnionej przez hydrauliczną blokadę mechanizmu różnicowego (HDL) dostępną w standardzie, koparka kołowa DL420CVT-7 działa wyjątkowo dobrze, szczególnie w trudnych warunkach. Hydrauliczna 100% blokada mechanizmu różnicowego może być automatycznie aktywowana przy pełnym momencie obrotowym bez żadnego działania wymaganego od operatora. W modelu DL420CVT-7 opcjonalna niezależna chłodnica oleju utrzymuje niską temperaturę w przedniej i tylnej osi, filtruje olej i wydłuża okres eksploatacji elementów osi, w szczególności przy wymagających zastosowaniach, jak np. transport na duże odległości i przy wysokich temperaturach.

Najbliższe wydarzenie

  • Szałowe eRobocze SHOW   Zawody operatorów, dynamiczne pokazy i testowanie maszyn towarzyszyły 9. edycji eRobocze SHOW, która odbyła się 11 września w Lubieniu Kujawskim     Na imprezie pojawili się wystawcy prezentujący najróżniejszy sprzęt i technologie z branży maszyn budowlanych. No i oczywiście atrakcją były dynamiczne pokazy maszyn roboczych podczas pracy oraz możliwość…
© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL