Nowe maszyny przeładunkowe CAT

MH3250 i MH3260 to nowe modele koparek Caterpillar służące do transportu i przeładunku materiałów . Maszyny są przeznaczone do pracy w wymagających warunkach i przy najcięższych zadaniach. MH3250 i MH3260 są znastępcami modeli 330D MH i 345 C MH i są tańsze w eksploatacji nawet o 20% - to ze względu na wydłużone okresy między przeglądami i obniżone zużycie paliwa.

 

Oba modele posiadają podwozia o zmiennym rozstawie z regulacją mechaniczną, co pozwala na łatwiejszy transport bez zmniejszania możliwości udźwigu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, rozstaw gąsienic można ograniczyć do 3220 milimetrów, a w miejscu pracy zwiększyć do 3720 milimetrów. Maksymalny zasięg MH3250 wynosi 16 010 milimetrów, a MH3260 - 18 000 milimetrów. Te imponujące wyniki powodują, że maszyny nie trzeba zbyt często przestawiać, a to z kolei redukuje koszta pracy.

 

Koparki posiadają trzy tryby pracy: Power, Smart i Eco, pozwalające na dobranie mocy do konkretnego zadania i ograniczenie zużycia paliwa. Ponadto, oba modele są napędzane nowoczesnymi silnikami spełniającymi wymogi normy emisji spalin Stage V UE, i mogą być tankowane olejem napędowym z biokomponentami do B20 włącznie.

 

Nowe modele mogą pracować na wysokości nawet 2600 metrów nad poziomem morza i w temperaturze powietrza do 52˚C bez obniżania parametrów znamionowych. Rozruch jest możliwy przy mrozach do -32˚C. Koparki wyposażono w automatyczny system priorytetyzacji zaworów, który kieruje ciśnienie dokładnie tam, gdzie jest w danym momencie potrzebne. Dodatkowo, przy niskich temperaturach przyda się podgrzewacz oleju hydraulicznego, skracający czas rozruchu i zwiększający trwałość komponentów. 

 

Przygotowano także bogaty zestaw osprzętu roboczego oraz opcje ramion i wysięgników do różnorodnych zastosowań. Model MH3250 może być fabrycznie wyposażony w generator 25 kW do zasilania magnesu.

 

Codzienność przyjemna i bezproblemowa

 

Kabina jest wytłumiona i zamocowana na gumowych amortyzatorach, co przekłada się na większą łatwość obsługi i wyższy komfort pracy. Elementy sterujące są ergonomicznie rozmieszczone przed operatorem w taki sposób, że pozycja jest niewymuszona i nie powoduje nadmiernego zmęczenia. Lewą konsolę można odchylić do góry, aby łatwiej było wchodzić do kabiny i z niej wychodzić. Fotel z zawieszeniem pneumatycznym premium jest podgrzewany i wentylowany.

 

Monitor o przekątnej 254 milimetrów wyposażono w dotykowy panel o wysokiej rozdzielczości oraz pokrętła, co ułatwia nawigowanie po interfejsie. Dzięki funkcji ID operatora, różni operatorzy maszyny mogą zapisać indywidualne ustawienia joysticków i preferowanego trybu mocy silnika. Hydrauliczny podnośnik umożliwia podniesienie kabiny na wysokość do 6020 milimetrów. Węższe słupki w połączeniu z dużymi szybami ze szkła hartowanego oraz spłaszczoną pokrywą silnika zapewniają operatorowi znakomitą widoczność we wszystkich kierunkach. Operator może też obserwować obszar roboczy na dużym monitorze z ekranem dotykowym, na którym wyświetlany jest obraz z kamery cofania oraz kamer bocznych (na wyposażeniu standardowym). Szyby przednie kabiny są wykonane z grubego, udaroodpornego bezpiecznego szkła laminowanego spełniającego wymagania klasy P5A, a przed spadającymi lub odrzuconymi odłamkami chroni system FOGS.

 

Platforma serwisowa z antypoślizgowej płyty perforowanej pozwoli na bezpieczny dostęp do punktów serwisowych. W razie awarii układu hydraulicznego, kabinę można bezpiecznie opuścić za pomocą dwóch zaworów awaryjnych. Zawory zwrotne na wysięgniku i ramieniu zapobiegają cofaniu się oleju hydraulicznego, aby utrzymać położenie przedniego układu zawieszenia osprzętu w razie nieoczekiwanego spadku ciśnienia w układzie hydraulicznym.

 

Dzięki synchronizacji okresów międzyprzeglądowych i wydłużeniu cykli wymiany filtrów przeglądy nowych koparek do prac przeładunkowych Cat MH3250 i MH3260 zabierają mniej czasu i są tańsze. W celu zmniejszenia wymagań konserwacyjnych jako okres wymiany wszystkich filtrów paliwa i nowego filtra wlotu powietrza z filtrem wstępnym przyjęto 1000 godzin pracy. Nowy filtr oleju hydraulicznego lepiej wychwytuje zanieczyszczenia, a okres jego wymiany wydłużono do 3000 godzin pracy — to 50% więcej niż w przypadku starszych filtrów. Nowe zawory zapobiegające wyciekom pozwalają zachować czystość oleju podczas wymiany i w ten sposób poprawić żywotność układu.

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL