Latający dźwig

 

Dwadzieścia lat temu pojawiły się pomysły na skonstruowanie latających maszyn do transportu nadgabarytowych elementów budowlanych. Jedną z nich był latający żuraw zwany Cargolifter.

 

Do dziś nie zobaczyliśmy gotowego projektu, ponieważ okazał się po prostu zbyt śmiały. Grafiki ukazujące pracujący pojazd ukazują coś na kształt znanego Zeppelina przeznaczonego do przenoszenia ładunków.

 

Projekt przygotowała niemiecka firma Cargolifter. Skonczyło się jednak na wybudowaniu wielkiego hangaru produkcyjnego i stworzeniu projektów. Pomieszczenie, w którym miał powstać prototyp miało 360 metrów dlugości, 220 metrów szerokości i 106 metrów wysokości. Nic dziwnego - latający żuraw również miał mieć imponującą długość 260 metrów i szerokość 65 metrów. Ładowność pojazdu na długich dystansach szacowano na 160 ton.

 

By udowodnić, że stworzenie Cargoliftera jest możliwe, zbudowano mniejszy pojazd o ładowności "jedynie" 75 ton. Model nazwano CL75. Później sprzedano go do Kanady, gdzie pracował przy transporcie w regionach arktycznych (tam, gdzie drogi są przejezdne tylko, kiedy nie ma akurat śniegu). CL75 unoszący się dzięki sporemu ładunkowi helu uległ niestety zniszczeniu podczas burzy w połowie roku 2002, a późniejsze załamanie się rynków finansowych spowodowało upadek firmy Cargolifter.

 

BCS1 Hydrogen 768x512

 

Pojazd, o którym marzyli niemieccy konstruktorzy nigdy zatem nie powstał. Okazuje się jednak, że firma Cargolifter odżyła - obecnie prowadzone są prace nad nowymi balonami transportowymi. Model CL BCS1 (widoczny na zdjęciu) jest wypełniony wodorem i ma średnicę 15 metrów. Jest zdolny do przeniesienia ładunku o masie 1 tony na wysokości do 200 metrów, na odległość paruset metrów. Czyżbyśmy już niedługo mieli zobaczyć balony nad placami budowy?

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL