NZK na budowie: co robić?

Nagłe zatrzymanie krążenia jest główną przyczyną zgonów na świecie. Może wynikać z wielu czynników, poczynając od chorób serca, przez stres i przemęczenie, aż po niezdrowy tryb życia, kiepską dietę i papierosy. Co gorsza, w związku ze zbliżającymi się upalnymi miesiącami, ryzyko wystąpienia groźnej dla życia przypadłości jest zwiększone.

 

 

Jak rozpoznać objawy NZK i jak pomóc poszkodowanej osobie? Na szczęście istnieją proste sposoby na utrzymanie chorego przy życiu do czasu przyjazdu karetki - najważniejsze, by zachować spokój i wykonać następujące czynności...

 

 

Najważniejsze jest, oczywiście, rozpoznanie przypadłości. NZK objawia się znacznym spadkiem sił, przyspieszonym biciem serca, a następnie utratą przytomności. Wtedy serce przestaje pompować krew i może dojść do niedotlenienia organizmu.

 

 

Widząc osobę, która gwałtownie traci przytomność, powinniśmy najpierw spokojnie ocenić jej stan. Jeśli poszkodowany nie oddycha i jest blady, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z NZK. Najlepszym sposobem na pomoc jest wówczas resuscytacja krążeniowo - oddechowa.

 

boczna ustalona

Chorego należy ułożyć na plecach i odchylić jego głowę do tyłu. Najlepiej zrobić to kładąc jedną rękę na czole a drugą unosić brodę.

 

 

Jeśli w tej pozycji zauważymy, że chory oddycha, to należy go ustawić w pozycji bezpiecznej.

 

 

Jeśli chory nie oddycha lub wykonuje pojedyńcze, urywane i słabe oddechy, to trzeba przystąpić do reanimacji.

 

 

W tym samym czasie ktoś inny powinien wezwać pogotowie ratunkowe. Jeśli innych osób nie ma w okolicy, telefon do ratowników jest priorytetem, ponieważ bez ich pomocy szanse na przeżycie drastycznie spadają.

 

 

Rozpoczynamy masaż serca: opieramy złożone dłonie na środku klatki piersiowej chorego. Ręce prostujemy w łokciach i wysuwamy barki. Podczas ucisków klatka piersiowa powinna się obniżać o około 5 - 6 centymetrów. Tempo uciskania powinno wynosić około 120 na minutę, czyli dwa uciski na sekundę.

 

 

Po serii 30 ucisków przechodzimy do sztucznego oddychania. Upewniwszy się, że głowa chorego jest odchylona, ściskamy jego nos i przykładamy usta do jego ust. Jeśli mamy maseczkę do sztucznego oddychania, używamy jej. Wykonujemy jeden zwyczajny wydech i obserwujemy, czy klatka piersiowa się unosi. Potem wykonujemy drugi wydech w ten sam sposób.

 

 

Masaż serca i sztuczne oddychanie wykonujemy na przemian. Jeśli w okolicy znajduje się przenośny defibrylator, możemy z niego skorzystać. Urządzenie należy włączyć i przykleić elektrody: jedną pod prawym obojczykiem, obok mostka, a drugą poniżej lewej pachy chorego. W miarę możliwości, jeśli przy poszkodowanym znajduje się więcej niż jedna osoba, nie należy przerywać masażu serca do czasu uruchomienia defibrylatora.

 

 

Kiedy uruchomimy defibrylator, nie powinniśmy dotykać ciała chorego. To może zaburzyć pracę urządzenia. Jeśli pod wpływem defibrylacji oddech wróci, możemy zaniechać masażu serca i ułożyć chorego w pozycji bezpiecznej.

 

 

Pamiętajmy, że najważniejsze w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia jest zachowanie spokoju. Zastosowanie powyższych metod ratowania życia niezwłocznie i szybki kontakt ze służbami medycznymi to najlepszy sposób na uratowanie chorego.

Najbliższe wydarzenie

  • eRobocze SHOW Lotnisko Krzywa 3.10.2020 informacja prasowa     To było najciekawsze wydarzenie w branży maszyn roboczych w Polsce w tym roku – pokazy i testy maszyn oraz zawody Polskiej Ligi Operatorów.     8 edycja eRobocze SHOW na Lotnisku Krzywa odbyła się 3 października 2020 r. Pogoda dopisała. Przybyło bardzo dużo zwiedzających. Dzień upłynął w świetnej…
© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL