Wozidło na wodór

 

Kopalniane wozidła zużywają potężne ilości paliwa. Maszyna ważąca 220 ton potrafi spalić nawet 134 litry oleju napędowego w ciągu godziny; nic zatem dziwnego, że zarządcy kopalni poszukują alternatywnych rozwiązań. Anglo American wraz z szeregiem partnerów modyfikuje maszynę, by korzystała z wodoru.

 

Prototypowe ciężarówkai będą pracowały w kopalni platyny Limpopo w Mogalakwenie, w Południowej Afryce. Ogniwa wodorowe odpowiadają za dostarczenie połowy potrzebnej mocy, za resztę zaś - pakiet baterii. Technologia ogniw paliwowych polega na przetłaczaniu wodoru, który mieszając się z tlenem tworzy wodę w reakcji katalizowanej przez platynę. "Efektem ubocznym" jest powstawanie energii, przekazywanej do silników elektrycznych. Maszynę opuszcza jedynie para wodna, i szacuje się, że wykorzystanie ogniw wodorowych może zmniejszyć zużycie oleju napędowego w miejscu pracy o nawet 80%. Jeśli Anglo American zastosuje tę technologię w całej swojej flocie wozideł, będzie to ekwiwalent usunięcia z dróg połowy miliona samochodów osobowych napędzanych silnikami diesla.

 

Wozidła rekuperują energię podczas hamowania i jazdy z górki, co wydłuża ich zasięg. Nad ich doskonaleniem pracuje Anglo American wraz z Engie, NPROXX, First Mode, Williams Advanced Engineering, Ballard, ABB, Nel oraz Plug Power. Sektor budowlany wraz z kopalniami odpowiadał w 2017 roku za emisję 39% dwutlenku węgla.

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL