Targi w Nadarzynie: z dużej chmury mały deszcz

 

Zacznijmy od faktów: na stronie targów „Construction Machinery Exibition” organizowanych przez Ptak Warsaw Expo w dniach 16-18.11.2022 r. czytamy, że to „największe targi maszyn budowlanych”. Chyba każdy zrozumie to jako największe takie targi w Polsce.

 

 

Ptak 1

Screen z 18.11.2022 r.

 

Tymczasem na tych targach, maszyny budowlane można było zobaczyć na stoiskach 4 firm (słownie czterech!). Podczas gdy na prawdziwie największych targach maszyn budowlanych w Polsce stoisk firm z maszynami jest kilkadziesiąt…

 

Było jeszcze kilka stoisk firm dostarczających osprzęt, akcesoria do maszyn, ale razem nie naliczyliśmy tych firm nawet 10.

 

Impreza w Nadarzynie jest więc może największymi targami maszyn budowlanych, ale w Nadarzynie. No może w powiecie pruszkowskim. Ostatecznie w województwie mazowieckim, ale tylko dlatego, że innych targów maszyn budowlanych po prostu w tym województwie nie ma.

 

Idźmy dalej. Organizator na stronie internetowej targów, jeszcze w trakcie trwania ostatniego dnia tego wydarzenia, zapraszał na imprezy towarzyszące: konkurs Klubu operatorów VOLVO, konkurs na żurawiu wieżowym marki Krupiński.

 

 

Ptak 2

Screen z 18.11.2022 r.

 

Tymczasem ani Volvo ani Krupińskiego na targach nie było. I to wiedział przecież organizator, który na mapce rozdawanej zwiedzającym przy wejściu stoisk tych firm ani konkursów nie umieścił. Ale mimo to ciągle zapraszał w internecie na wydarzenia, których nie było.

 

Podobnie z pokazami. Na oficjalnym facebooku wydarzenia czytamy: „Targom towarzyszyć będą dedykowane wydarzenia w przestrzeni zewnętrznej z poszczególnych dziedzin prac między innymi pokazy ziemne, wyburzeniowe, montażu rusztowań oraz recyklingowe”.

 

 

Ptak 3

Screen z 18.11.2022 r.

 

Tymczasem nie było na targach w Nadarzynie ŻADNYCH pokazów pracy maszyn budowlanych. Maszyny na terenie zewnętrznym owszem stały, na malutkim skrawku betonu przy hali, na powierzchni zajmującej może 10x20 metrów. Wyglądały tak, jakby nie zmieściły się do hali i zostały na zewnątrz.

 

Nie było żadnych „pokazów ziemnych, wyburzeniowych, montażu rusztowań oraz recyklingowych” jak piszą na FB targi.

 

Jednocześnie na tym samym facebookowym profilu targów czytamy o „imponującym dniu targowym!”, oraz o tym, że targi „z powodzeniem wspólnie integrują branże z tego sektora gospodarki!”. No cóż…

 

Gdy wychodziliśmy z targów byliśmy świadkiem takiego zdarzenia: para zwiedzających (wyglądająca na męża i żonę) z gorzkim uśmiechem powiedziała do stojącego przy wyjściu z hali ochroniarza: „a myśmy przeznaczyli na te targi dwa dni”… Ochroniarz też gorzko się uśmiechnął i powiedział: „A tu pół godziny wystarczy”.

 

Ta para może przeczytała na stronie i na FB, że targi są „największe”, że mają dużo pokazów i wydarzeń towarzyszących, że pierwszy dzień był „imponujący”. I być może zaplanowała w Warszawie nocleg, wzięła urlop. Tego nie wiemy. Wiemy na pewno, że mogła czuć się oszukana.

 

Ta historia naprawdę nie jest zmyślona. To wydarzyło się naprawdę.

 

Całe targi Construction Machinery Exibition wraz z drugimi odbywającymi się jednocześnie targami Targi Tools & Hardware Show zajmowały niecałą jedną halę. Czyli jakieś 1–1,5 ha.

 

Te cztery stoiska z maszynami były rozsiane między stoiska z narzędziami.

 

Podsumowując: w Nadarzynie nie było targów maszyn budowlanych z prawdziwego zdarzenia, czyli takich, o jakich myśli ktoś, kto na takich targach bywał wcześniej. Były małe targi narzędzi połączone z kilkoma stoiskami z branży maszyn budowlanych.

 

Czyli z pompatycznych zapowiedzi o „największych targach maszyn budowlanych” dostaliśmy kilka branżowych stoisk. Z dużej chmury mały deszcz.

 

 

Nasza opinia nie jest tu odosobniona. W podobnym tonie o tej imprezie piszą także inne media branżowe, nawet te, które nad targami, przynajmniej wg strony internetowej targów, objęły patronat medialny nad tym wydarzeniem. Ale z drugiej strony nie można do końca ufać informacjom znajdującym się na stornie targów, bo jako partner strategiczny widnieje tu… Volvo, czyli marka, której na targach nie było w ogóle.

 

 

 

PTAK 4

Screen z 18.11.2022 r.

 

 

I nie chodzi nam o to, żeby piętnować organizatorów za to, że impreza targowa im się nie udała. To się może zdarzyć, czasy są ciężkie. Ale jednak udawanie, że jest super i podawanie nieprawdziwych informacji, to już nie jest marketing, tylko po prostu wprowadzanie w błąd zwiedzających.

 

Z rozmów z wystawcami wynika, że frekwencja zwiedzających, choć mała, pozwala na podejmowanie rzeczowych rozmów handlowych. Jeden z wystawców powiedział wprost: na tak małych targach ich stoisko, choć statyczne i małe, jest odwiedzane, bo po prostu zwiedzający nie mają gdzie pójść.

 

Targi są przede wszystkim dla zwiedzających. I należy im się dobra oferta. A przynajmniej prawdziwa informacja.

 

P.s. Już po publikacji tego tekstu organizator targów usunął ze strony niektóre informacje, o których piszemy wyżej.

 

Poniżej kilka zdjęć z targów Construction Machinery Exibition i Tools & Hardware Show, które odbyły się w dniach 16-18.11.2022 r. w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie pod Warszawą.

 

IMG 20221117 152320134

IMG 20221117 152357442

IMG 20221117 152617076

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL