Zdalnie sterowana spycharka Komatsu

 

Komatsu wraz z Anglo American od 2020 roku pracują nad stworzeniem bezpieczniejszego środowiska pracy dla operatorów przy jednoczesnym zachowaniu produktywności w kopalniach Minas-Rio w południowo wschodniej Brazylii. Właśnie dzięki temu powstały zdalnie sterowane gąsienicowe spycharki, które po raz pierwszy zaprezentowano w 2022 roku. Teraz rozpoczęły się regularne prace z ich wykorzystaniem. 

 

Spycharki są wyposażone w technologię kontroli lemiesza, która współpracuje z systemem sterowania Modular Mining Pro Vision. Testy wykazały, że jazda i poruszanie tarczą spycharki może być łatwo wykonywana zdalnie, z dowolnego miejsca na świecie, nawet przez mniej doświadczonych operatorów. Dodatkowo, komfort pracy  znacznie wzrósł dzięki całokowitej eliminacji wibracji i warunków środowiska w miejscu wydobycia. 

 

Po pokazach pracy, firma  Anglo American zdecydowała się na wdrożenie do pracy sześciu spycharek D475A-8R wyposażonych w zestaw sterowania zdalnego do końca 2023 roku. W przyszłości park maszyn zdalnych będzie rozwijany. 

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL