Mieszkania w bunkrze

W niemieckiej miejscowości Koblenz trwają prace nad przekształceniem bunkra z II wojny światowej w kompleks mieszkaniowy. Budynek wykonany z litego betonu trzeba było oczywiście wydrążyć w wielu miejscach, a do tego celu bardzo przydatna okazała się technologia marki Kemroc.

 

Wykonawca prac, fi rma HR Abbruch, wykorzystała dużą koparkę wyposażoną w osprzęt wyburzeniowy marki Kemroc, chrakteryzujący się niską emisją hałasu i wibracji. Było to konieczne głównie ze względu na znajdujące się niedaleko osiedla mieszkalne.

 

Bunkier, w którym powstaje kompleks mieszkalny, ma imponujące rozmiary 40 m długości, 16 m szerokości i 10 m wysokości. W czasach wojny mógł pomieścić i chronić niemal 1000 osób. Prace nad przebudowaniem go w kompleks mieszkalny uwzględniają usunięcie dachu i jednej ze ścian, a także wykonanie otworów okiennych na pozostałych ścianach. Jednym z problemów utrudniających pracę była niemożliwość ustawienia żurawia w pobliżu bunkra. Trzeba było znaleźć inny sposób na wyburzenie ściany.

 

"Oczywiście nie moglibyśmy wykorzystać ładunków wybuchowych w środku miasta, a wykorzystanie koparek wyposażonych w młoty hydrauliczne pod oknami mieszkańców również nie wchodziło w grę. Ponadto, bunkier jest zbudowany z betonu bez zbrojeń, co mogłoby spowodować większe uszkodzenia jeśli korzystalibyśmy z młotów. Jedyną pozostałą opcją była technologia frezująca"– mówił Sebastian Sommer, kierownik budowy.

 

Początkowo firma wypożyczyła na próbę bębnowy frez KR 150 i uzbroiła w niego koparkę o masie 35 ton. Po paru tygodniach ciągłego użytkowania, połączenie okazało się skuteczne. Jedyną kwesti ą, która nie została zaspokojona, była produktywność – dlatego zamieniono koparkę na model 50 tonowy, i zamontowano bębnowy frez KRD 165 marki Kemroc. Przy pomocy takiego zestawu utworzono otwory w zewnętrznych ścianach bunkra i wyburzono dach. KRD 165 to największy model w serii, który można wykorzystywać w połączeniu z koparkami o masie od 35 do 50 ton.

 

"Grubość ścian zewnętrznych budynku to około 2 metry, więc wywiercenie otworów nie jest prostym zadaniem. Ale biorąc pod uwagę warunki w jakich pracujemy, wynajęcie takiego sprzętu było najlepszym rozwiązaniem" – mówił Sebastian Sommer.

 

Ten oraz wiele innych ciekawych artykulów ze świata budowlanki możecie znaleźć na łamach czasopisma Robocze News skierowanego do przedsiębiorców, operatorów i wszystkich osób związanych z branżą. Zachęcamy do prenumerowania największego czasopisma budowlanego w kraju!

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL