Forum Biznesu Polska-Ukraina Sektor Maszyn i Urządzeń -

Centrum Wystawowe Pronar w Siemiatyczach stało się 18.10.2023 r. centrum dialogu i współpracy środowisk biznesowych w celu wsparcia ukraińskich i polskich przedsiębiorstw w Ukrainie w obliczu agresji militarnej w celu poprawy współpracy handlowej i gospodarczej oraz nawiązania kontaktów biznesowych w formacie Ukraina-Polska.

 

Pronar posiada portfolio produktów przystosowane do bieżących potrzeb Ukrainy, gdzie występują problemy zarówno zalegających gruzów i odpadów, które trzeba utylizować, jak i konieczności restrukturyzacji, wymiany i unowocześnienia ukraińskich maszyn, w tym maszyn rolniczych. Ukraina nie jest w stanie sama sobie poradzić z tymi problemami.

 

panel dyskusyjny IMG 20231018 091817

"Mamy niedobory sprzętu, w tym maszyn do wywożenia gruzu. Rynek ukraiński prawie w połowie korzysta ze starego sprzętu. Nie mamy maszyn nowych, bo są za drogie, a my nie mamy mozliwości kredytowych [...] Nowe maszyny są dostarczane prawie wyłącznie jako pomoc, nie są kupowane komercyjnie. W Irpieniu na przykład ilość zniszczonych obiektów jest ogromna. Sprzęt dociera tam w ramach programów pomocowych, ale potrzeby na maszyny są bardzo duże" - mówił Oleksandr Chervak, dyrektor generalny Konfederacji Budowniczych Ukrainy.

 

W Forum Biznesu Polska-Ukraina Sektor Maszyn i Urządzeń wzięło udział ponad 130 firm z Polski i Ukrainy. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęły PAIH i Polski Związek Pracodawców Budownictwa.

 

Pronar chce uczestniczyć w odbudowie, a forum było miejscem gdzie poruszone zostały najważniejsze kwestie we współpracy biznesowej z Ukrainą tematy. Ukraina potrzebuje innowacyjnych rozwiązań, dlatego w dyskusje włączali się przedstawiciele agencji rządowych i organizacji pozarządowych, instytucji finansowych oraz tych zajmujących się odbudową tamtejszej gospodarki. "Pomimo napaści, cały czas współpracujemy z Ukrainą, choć zmienił się zakres naszej współpracy. Skupiamy się na maszynach strategicznych, tj. sprzęt do udrażniania dróg, pługi, posypywarki, zamiatarki. Te maszyny docierają również do wojska" - mówił Radosław Bielecki, dyrektor handlowy w Pronar, gospodarz Forum.

 

 

 

Forum obejmowało 3 panele tematyczne:

 

Panel nr.1: Ocena potrzeb Ukrainy. Szanse i możliwości dla biznesu.

Moderator: Mikołaj Tauber Project Manager, Centrum Eksportu, PAIH.

Prelegenci:

▪ Vladimir Nikitin - Dyrektor LLC Budshlyakhmash Ukraina

▪ Roman Osadchyy - Dyrektor Generalny AGSOLCO Ukraina

▪ Wolodymyr Saczenko- Prezes Stowarzyszenia Ukramaszbud, kandydat nauk technicznych

▪ Oksana Myrońko- Dyrektor Departamentu komunikacji Europejskiego Stowarzyszenia Biznesu Ukrainy (online)

▪ Oleg Garnyk- Ekspert ds. usług komunalnych i infrastruktury Związku Miast Ukrainy (online)

▪ Radosław Bielecki – Dyrektor Handlowy w Pronar

▪ Karol Kubica- Dyrektor Zagranicznego Biura Handlowego w Kijowie w Polska Agencja Inwestycji i Handlu

 

Panel nr.2: Rynek maszyn i urządzeń budowlanych w Polsce i na Ukrainie, relokacja transgraniczna. Instrumenty wsparcia dla polskich firm.

Moderator: Konrad Wyrwas Dyrektor ds. Strategii Rozwoju i Public Relations PZPB

Prelegenci:

▪ Karol Jakubaszek - Menedżer Zespołu Relacji Finansowania Handlu, Departament Ekspansji Zagranicznej i Finansowania Handlu KUKE

▪ Vladimir Nikitin- Dyrektor LLC Budshlyakhmash Ukraina

▪ Vitaliy Skotsyk-Prezes AGSOLCO Ukraina

▪ Agnieszka Szydło- Menadżer ds. zarządzania wiedzą i wsparcia procesów rozwojowych w Związek Polskiego Leasingu

▪ Kamil Marjanek – Prezes Zarządu Foamax

▪ Cezary Pisanko – Dyrektor Działu Sprzętu i Logistyki w Unibep S.A.

 

Panel nr.3: Technologie wykorzystania materiałów z recyklingu we wszystkich obszarach budownictwa - drogi, koleje, budownictwo przemysłowe etc.

Moderator: Konrad Wyrwas Dyrektor ds. Strategii Rozwoju i Public Relations PZPB

Prelegenci:

▪ Jacek Skrajny- Regionalny Kierownik Sprzedaży Maszyn Recyklingowych w Pronar

▪ Jerzy Karwelis -Dyrektor Centrum Rozwoju Biznesu w Łukasiewicz – ORGMASZ

▪ Magdalena Szewczyk-Staszewska – Menadżer do spraw gospodarki odpadami w Zakładu Usług Komunalnych Celiny

▪ Oleksandr Chervak- Dyrektor generalny, Konfederacja Budowniczych Ukrainy (online)

▪ Jarosław Kiryluk- Kierownik działu wdrożeń w Pronar

 

 

pokaz DSC 9410

Unikatową część forum stanowiła prezentacja oferty maszyn poszczególnych przedsiębiorstw, w tym pokazy pracy wybranego sprzętu firmy Pronar – mobilnych kruszarek i przesiewaczy, które są odpowiedzią na problem zalegającego gruzu po zniszczonych budynkach na terenie Ukrainy. "Rynek ukraiński potrzebuje bardzo dużo sprzętu. Potrzeby ukraińskich firm są pod tym kątem ogromne, choć niestety ich zdolności płatnicze nie są wystarczające" - mówił Roman Osadchyy - Dyrektor Generalny AGSOLCO Ukraina

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL