Rozmowa z prezesem ZPDMR na eRobocze SHOW w Łobzie!

 

Na kanale Youtube ROBOCZE TV ukazało się nagranie z rozmowy Robocze NEWS z Adrianem Winnickim, prezesem Związku Producentów i Dystrybutorów Maszyn Roboczych. Całość nagrania można zobaczyć tutaj, a poniżej telegraficzny skrót dyskusji:

 

Robocze News: Jest z nami Pan Adrian Winnicki, prezes Związku Producentów i Dystrybutorów Maszyn Roboczych.

 

Adrian Winnicki: Dzien dobry!

 

RN: Zacznijmy od początku, czyli czym zajmuje się Związek Producentów i Dystrybutorów Maszyn Roboczych? Kto do niego należy?

 

AW: Do związku należą, jak sama nazwa mówi, producenci i dystrybutorzy różnego rodzaju maszyn roboczych, głównie budowlanych, ale nie tylko. Nasze cele to promowanie nowoczesnych i bezpiecznych metod pracy, eliminowanie z rynku nieuczciwej konkurencji i reprezentowanie członków wobec organów władzy i administracji rządowej.

Indywidualnie przedsiębiorcy nie mają możliwości bezpośredniej współpracy z wieloma instytucjami państwowymi, dzięki członkostwu w Związku mogą z nimi kooperować, a ZPDMR reprezentuje ich interesy, to cenna wartość.

 

RN: Ostatnio rozmawialiśmy pod koniec maja, na poprzedniej edycji eRobocze SHOW. Co działo się w Związku od poprzedniej naszej rozmowy?

 

AW: Staramy sie się wyelimoniwać z rynku maszyny nie spełniające podstawowych wymogów prawnych i BHP. Chodzi o to, by klient kupujący w Polsce maszynę miał pewność, że jest ona bezpieczna. No i by dystrybutorzy konkurowali ze sobą o klienta na uczciwych warunkach.
Konsekwentnie rozmawiamy na ten temat z kilkoma instytucjami, na przykład z Państową Inspekcją Pracy i Urzędem Dozoru Technicznego.

Podczas poprzedniej rozmowy zapowiadałem współpracę z Urzędem Celnym. I to się już stało. Po rozmowawach z przedstawicielami kierownictwa Urzędu Celnego i dzięki zaangażowaniu naszych członków przygotowaliśmy dla celników „Listy kontrolne”, wykorzystywane prze nich podczas kontroli na granicach.

Listy obejmują kilka kategorii maszyn, podpowiadają celnikom, co maja sprawdzać. Pracujemy nad następnymi kategoriami maszyn.

 

RN: W ostatnim czasie Związek Producentów i Dystrybutorów Maszyn Roboczych został też członkiem Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa? Dlaczego?

 

AW: Duży może więcej, dlatego postanowiliśmy połączyć nasze skromne siły z PZPB. Liczymy na to, że dzięki naszemu zangażowaniu się w działania PZPB interesy dystrybutorów maszyn będą jeszcze lepiej reprezentowane.

 

RN: Organizujecie też zebrania i szkolenia dla członków.

 

AW: Tak, w czerwcu zorganizowaliśmy ważne szkolenie z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów. Urząd OchronyKonkurencji i Konsumentów zajął się ostatnio dystrybutorami maszyn rolniczych, informował o nieprawodłowościach w tej branży. A kary UOKiK może nakładać ogromne, zarówno dla firmy jak i dla samych menagerów. Dlatego szkoliliśmy się w tym zakresie.

 

RN: Jakie konkretne korzyści mają wasi członkowie z bycia w Związku?

 

AW: Po pierwsze trzymanie ręki na pulsie: uczestniczymy w konsultacjach wielu przepisów, ustaw, rozporządzeń, nasi członowie są o tym informowani. Po drugie: wymiana doświadczeń, podczas spotkań. Po trzecie możliwość brania udziału w bardzo tanich szkoleniach, członkowie pokrywają tylko koszty ich organizacji.

Mamy też dla członków uruchomione doradztwo prawne. Wynegocjowaliśmy możliwość krótkich bezpłatnych porad oraz preferencyjne stawki dla naszych członków w jednej z warszawskich kancelarii prawnych.

Zapraszam do zapisania się do Związku Producentów i Dystrybutorów Maszyn Roboczych. Wszystko jest na naszej stronie: www.zpdmr.pl

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL