Koniec pandemii a badania okresowe

 

1 lipca 2023 r. na terenie Rzeczypospolitej Polskiej odwołano stan zagrożenia epidemicznego. Główny Inspektorat Pracy poprosił Departament Prawa Pracy o interpretację przepisów związanych z badaniami okresowymi. Odpowiedź może być istotna dla funkcjonowania wielu firm. 

 

 

Jeśli orzeczenie lekarskie utraciło ważność w czasie obowiązywania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego, kiedy zawieszono obowiązek wykonywania badań okresowych, po odwołaniu stanu zagrożenia pracodawca i pracownik powinni niezwłocznie zająć się odnowieniem orzeczeń lekarskich. Czas przewidziany na wykonanie wszystkich czynności z tym związanych to 180 dni od odwołania stanu zagrożenia.

 

 

Jeśli natomiast orzeczenie straciło ważność po odwołaniu stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, to niezależnie od tego pracodawca powinien skierować pracownika na badania. Równoległe wykonanie zaległych i bieżących badań może się wiązać z dłuższym oczekiwaniem na wizytę u lekarza, więc podany termin 180 dni od zakończenia stanu zagrożenia dotyczy również zaświadczeń, których ważność upłynęła po 30 czerwca 2023 r.

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL