Wodorowe łodzie Yanmara

 

Zgodnie z oświadczeniem z dnia 9 stycznia 2024 roku, marka Yanmar zaczyna opracowywać własny czterosuwowy silnik spalający wodór. Na obecnym etapie prac jednostki te mają służyć do napędzania statków przybrzeżnych na japońskich wodach.

 

Jednocześnie opracowywany jest też układ hybrydowy z silnikiem spalającym wodór i baterią, który też ma za zadanie generować energię na statku. 

 

Aby wspierać płynną transmisję w stronę zeroemisyjności, Yanmar otworzył też pilotażowy program poświęcony silnikowi spalinowemu wykorzystującemu biopaliwo z dodatkiem wodoru.

 

Jeszcze w tym roku mają się odbyć testy sześciocylindrowego silnika wodorowego, a weryfikacja wyników ma się zakończyć do 2026 roku. 

 

To nie pierwszy silnik spalający wodór, o jakim piszemy. Wcześniej podobnym projektem zajęła się już marka JCB, która opracowywała wodorowe jednostki typowo dla maszyn roboczych. Na ten moment sprawa stanęła na wyprodukowaniu prototypowej koparko ładowarki napędzanej wodorem. Być może, jeśli silnik Yanmar zda egzamin, to na rynku pojawią się również czerwone maszyny na wodór?

 

Źródło: yanmar.com, jcb.com

Fot.: yanmar.com

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL