Cat® D2 i D3 – małe spycharki nowej generacji

Lepszą widoczność, kontrolę nachylenia, zużycie paliwa oraz liczne rozwiązania technologiczne gwarantują nowe małe spycharki Cat® D2 i D3. Modele nowej generacji zastępują starsze małe spycharki Cat D4K2 i D5K2.

Celem opracowania modeli nowej generacji była poprawa szybkości jazdy i pracy, możliwości transportowych, zwrotności, wszechstronności i precyzji wykańczania powierzchni. Operator może lepiej obserwować teren dokoła i krawędź tnącą lemiesza, a dzięki temu sprawniej wykańczać profilowanie. Dzieje się tak za sprawą niżej poprowadzonej pochylonej pokrywy komory silnika. Operator ma łatwy dostęp do wielu standardowych i opcjonalnych funkcji technologicznych dzięki głównemu wyświetlaczowi o przekątnej 254 milimetrów, który został wyposażony w kolorowy dotykowy ekran.

Udoskonalenia technologiczne w modelach D2 i D3

Standardowy automatycznie załączany układ przeciwpoślizgowy, który ogranicza poślizg gąsienic przy maksymalnym obciążeniu maszyny i dzięki temu poprawia wydajność pracy w każdym cyklu roboczym, nie wymaga już żadnych interwencji operatora. Ryzyko w trakcie pracy na pochyłościach minimalizuje funkcja wskaźnika pochylenia Slope Indicate, podając wiarygodną wartość przechyłu podwozia w kierunku poprzecznym. Układ stabilizacji lemiesza Stable Blade optymalizuje polecenia sterowania lemieszem wydawane przez operatora, umożliwiając łatwiejsze, szybsze i mniej pracochłonne niwelowanie terenu.

Jak informuje Cat, układ Slope Assist, dostępny w ramach opcji przygotowania do montażu osprzętu w celu ułatwienia rozbudowy do technologii GRADE z układami sterowania 3D, oszczędza cenny czas, pomagając operatorowi szybciej uzyskać pożądany spadek wzdłużny (w kierunku przód-tył) i spadek poprzeczny (kierunek lewo-prawo) poprzez utrzymanie zadanych kątów ustawienia lemiesza. Z kolei funkcja Power Pitch umożliwia operatorowi sterowanie nachyleniem lemiesza (do przodu/do tyłu) zdalnie z kabiny w celu jak najlepszego wypełnienia go materiałem, co poprawia wydajność pracy maszyny nawet o 6 procent.

cat d2

Nowe spycharki będą oferowane z dwiema konfiguracjami podwozia — standardowa i LGP (o małym nacisku na podłoże). Zniknie oznaczenie XL. Do modelu D3 z podwoziem LGP będzie dostępna gąsienica o szerokości 762 mm, dzięki której poruszania się po miękkim i grząskim terenie jest łatwiejsze, wpływa też na lepszą przyczepność maszyny. Możliwość wyboru między nasmarowanym i uszczelnionym podwoziem gąsienicowym (SALT) a układami podwozia Cat Abrasion™ zapewni klientom rozwiązanie najtańsze w eksploatacji w konkretnym zastosowaniu.

Ekologiczny i oszczędny silnik Cat C 3.6

Modele D2 i D3 wyposażone zostały w paliwooszczędny silnik wysokoprężny Cat C 3.6, który spełnia wymogi normy emisji spalin Stage V obowiązującej w Unii Europejskiej. Łatwy dostęp serwisowy do wszystkich punktów okresowej konserwacji silnika jest możliwy dzięki zastosowaniu dużych drzwiczek na zawiasach przeniesionych na prawą stronę maszyny.

Nowe maszyny posiadają taką samą znamionową moc użyteczną, jak odpowiednie poprzednie modele, ale do jej wytworzenia potrzebują 10 procent mniej paliwa. Tryb Eco dodatkowo obniża zużycie paliwa poprzez automatyczne redukowanie obrotów silnika przy niskim zapotrzebowaniu na moc, dostępny jest w wersjach dla jazdy do przodu/cofania lub tylko cofania. Jeśli zmiana obciążenia wymaga wyższej prędkości obrotowej, tryb Eco automatycznie pozwala silnikowi na zwiększenie mocy na cały okres podwyższonego obciążenia.

Operator może optymalizować działanie silnika w zależności od warunków eksploatacji, za sprawą opcjonalnych funkcji. Praca nowymi spycharkami w mocno zanieczyszczonym środowisku nie jest problemem. Zastosowano turbinowy filtr wstępny, który poprawia żywotność filtra powietrza w mocno zanieczyszczonym środowisku. Natomiast automatyczny wentylator dwukierunkowy ogranicza gromadzenie się zanieczyszczeń w chłodnicy i obudowie silnika, zmieniając kierunek obrotów w ustalonych odstępach czasu bez udziału użytkownika. Chłodnicę można sprawnie czyścić, dzięki łatwemu dostępowi przez karetkę chłodnicy, bez używania narzędzi.

Cat® D2 i D3 zadebiutowały w USA na targach CONEXPO-CON/AGG 2020. Ich produkcję firma rozpocznie w sierpniu tego roku.

Specyfikacja D2 i D3:

Model

D2

D3

Masa eksploatacyjna (kg)

8 319 – 8 627

9 217 – 9 593

Silnik

Cat C3.6

Cat C3.6

Moc użyteczna, kW

68.8

77.6

Pojemność lemiesza, m3

1.85 – 1.98

2.19 – 2.34

Szerokość lemiesza, mm

2 782 – 3 149

2 782 – 3 226

Liczba rolek dolnych

7

7

Długość styku gąsienicy z podłożem

89

91

fot. (Cat)

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL