Robot - murarz

 

Budowa domu z cegieł właśnie stała się o wiele prostsza, dzięki nowoczesnemu robotowi. Nie jest oto typowa drukarka 3D, nie wyrzuca z siebie żadnego materiału. Właściwie, urządzenie funkcjonuje jako dodatek do koparki i działa na zasadzie podajnika do odpowiedniej głowicy układającej. To oczywiste, że cegły muszą być poukładane w odpowiedni sposób, ale tym zajmuje się w całości rządzenie układające.

 

Maszyna nazywa się Hadrian X i jest produktem firmy Fastbrick Robotics. Prędkość układania to około 1000 cegieł na godzinę, a twórcy nowatorskiego urządzenia mają nadzieję, że zrewolucjonizuje ono rynek budowy domów.

 

Oto nagranie (w przyspieszonym tempie) przedstawiające proces układania niewielkiego domu. Jak widać, na razie brakuje spoiwa między cegłami, ale to niewielki problem - wystarczy dodać jeszcze jedną głowicę dawkującą i po kłopocie. Oprogramowanie Hadrian X, po otrzymaniu danych na temat konstrukcji, samodzielnie oblicza liczbę potrzebnych cegieł oraz ocenia, które i jak powinny być przycięte. Dokładność systemu to około 0,5 cm.

 

 

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL