Podwozia gąsienicowe – porady i wskazówki od KETRAL

Pracownicy firmy KETRAL – dostawcy podzespołów oraz części zamiennych do maszyn gąsienicowych - podpowiadają czytelnikom portalu eROBOCZE.pl, jak dbać o podwozia gąsienicowe, aby zapewnić im dłuższą żywotność

Podstawową zasadą dbania o podwozia gąsienicowe jest ograniczenie bezproduktywnej oraz szybkiej jazdy, która powoduje nadmierne zużywanie się poszczególnych elementów podwozia.

 

ketral gąsienice

 

Ważne jest ponadto ograniczenie jazdy do tyłu. Manewr ten powoduje znaczne obciążenia pomiędzy sworzniami i tulejami a zębami kół napędowych, jak również pomiędzy ogniwami a kołami napinającymi i rolkami podtrzymującymi. Podczas jazdy do tyłu około 75 % połączeń sworzni z tulejami łańcucha pracuje pod obciążeniem, począwszy od dolnych rolek, poprzez koło napinające, rolki podtrzymujące oraz górę koła napędowego. Obciążenia te powodują znaczne przyspieszenie zużywania się wymienionych elementów. Podczas jazdy do przodu tylko około 25 % połączeń sworzni z tuleją jest pod obciążeniem.

Istotną kwestią w dbaniu o podwozia gąsienicowe jest używanie osłon przeciw kamieniom w sposób selektywny. Osłony założone na pełnej długości zastosowane przy pracy w ziemi zbiorą ją pomiędzy osłonami a pozostałymi elementami podwozia i spowodują przyspieszone zużycie. Należy dodać, iż osłony te warto stosować na kamienistym podłożu, wówczas bowiem zmniejszą one prawdopodobieństwo dostania się dużych kamieni pomiędzy koło napędowe lub koło napinające a ogniwa łańcucha.

Bardzo ważną rzeczą jest stosowanie możliwie najwęższych płyt gąsienicowych, które nadają się do danego typu terenu.

Warto pamiętać o nieskręcaniu jedynie w jedną stronę. Spowoduje to bowiem nadmierne zużycie poszczególnych elementów umiejscowionych po tej stronie. Jednocześnie warto dodać, iż praca na szczycie góry wymusza styk tylko wewnętrznych części płyt z podwoziem, a praca w dole wymusza niejednokrotnie styk z podłożem tylko zewnętrznych części płyt. Taka technika pracy spowoduje nadmierne zużywanie się wewnętrznych lub zewnętrznych elementów łańcucha.

Czystość maszyny gwarantuje jej dłuższe działanie, dlatego nie zapominajmy o regularnym czyszczeniu poszczególnych elementów jej podwozia. Im czystsza przestrzeń pomiędzy poszczególnymi elementami, a w szczególności pomiędzy kołem napędowym a tulejami łańcucha, tym dłuższa jest ich żywotność.

 

ketral czyszczenie

 

Każdy użytkownik maszyn wie, jak ważne jest dokonywanie przeglądu technicznego urządzeń. Dlatego właśnie należy regularnie sprawdzać stan poszczególnych elementów podwozia, począwszy od rolek podtrzymujących, poprzez koło napędowe i napinające, rolki jezdne, a skończywszy na tulejach, sworzniach i poszczególnych ogniwach łańcucha. Pamiętajmy, iż niejednokrotnie wymiana na czas chociażby jednej rolki podtrzymującej może znacząco przedłużyć żywotność całego łańcucha.

 

ketral napięcie łańcuców

 

Na koniec ostatnia kwestia, często pomijana przez operatorów maszyn lub sprowadzana na drugi plan - napięcie łańcuchów gąsienic. Zbyt mocne może spowodować, że zużycie łańcuchów gąsienic wzrośnie do 50% w porównaniu do prawidłowego napięcia. Dlatego też zawsze należy sprawdzić w dokumentacji DTR maszyny, jakie powinno być prawidłowe napięcie łańcuchów. We wspomnianej dokumentacji będzie to np. określone poprzez zmierzenie odległości łańcucha gąsienicy od kołnierza środkowej rolki jezdnej w koparce.

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL