Jak dbać o turbosprężarkę, czyli BSL radzi

 

Firma BSL od ponad dwudziestu lat dostarcza na rynek turbosprężarki do pojazdów silnikowych. Oferta obejmuje również turbosprężarki do maszyn budowlanych: Volvo, Case, Cat, Komatsu, Manitou. BSL jest autoryzowanym dystrybutorem pierwszomontażowych producentów: Borg Warner Turbo System (turosprężarki KKK i Switzer) oraz Cummins (turbosprężarki Holset). W asortymencie znajdują się również produkty marek takich jak Garrett, IHI, Mitsubishi. Największy magazyn turbosprężarek w Polsce oraz cotygodniowe dostawy ekspresowe pozwalają na szybką realizację najtrudniejszych zamówień. Zawsze można liczyć na fachową pomoc pracowników działu turbosprężarek.

 

Turbosprężarka to bardzo ważny element, zwiększający moc silnika. Niestety, potrafi też sprawić wiele kłopotu jeśli ulegnie awarii. Oto parę przydatnych porad: jak dbać o ten delikatny element.

 

Do najczęstszych przyczyn awarii turbosprężarek należą: przepracowany olej smarujący, niewłaściwy olej smarujący, zbyt niskie jego ciśnienie lub ogólnie brak smarowania. Krytyczne uszkodzenia powodują ciała obce znajdujące się przypadkiem wewnątrz urządzenia (na przykład przy niedokładnej filtracji powietrza), a także przeładowanie turbosprężarki przez pracę powyżej dopuszczalnych obrotów. W skrajnych przypadkach przegrzanie turbosprężarki prowadzi do zwęglenia oleju smarującego, a nawet pęknięć po stronie kolektora wydechowego. Brak smarowania może być spowodowany zbyt niskim ciśnieniem oleju, a także niedrożnym przewodem dostarczającym olej czy niskim stanem oleju. Jeśli czynnik smarujący jest zanieczyszczony, na przykład przez paliwo lub płyn chłodzący, również mamy do czynienia ze zwiększonym zagrożeniem awarią. Ryzyko zwiększa też słabej jakości olej.

 

Jak więc uniknąć przykrości związanych z awarią? Wystarczy zastosować się do paru prostych zasad użytkowania. Po pierwsze - nigdy nie zwiększać obrotów silnika zaraz po jego uruchomieniu. Wypełnienie przewodów olejowych zajmuje kilkanaście sekund. Silnika nie należy też wyłączać od razu po wytężonej pracy. Turbosprężarka musi mieć czas na zwolnienie obrotów bez spadku ciśnienia oleju!

 

Długie życie turbosprężarki to również odpowiednio dobrany olej silnikowy - nie tylko smarujący system łożysk, ale również działa jako środek chłodzący. Zalecane są oleje syntetyczne. Okresowo należy sprawdzać mocowanie sprężarki do silnika. Pod żadnym pozorem nie należy zmieniać stopnia doładowania oraz nastaw regulatora ciśnienia doładowania.

 

I to właściwie zamyka temat. By nie rzucać słów na wiatr, poniżej parę zdjęć obrazujących uszkodzenia powstałe na turbosprężarkach z rozmaitych przyczyn. Uwaga: wycieki oleju z turbosprężarki, zarówno po stronie zimnej jak gorącej, w większości przypadków nie oznaczają zniszczenia lub niepoprawnej pracy urządzenia!

 

Tak wyglądają zniszczenia przez zanieczyszczenia w oleju smarującym:

 

zanieczyszczenia oleju 1

 

zanieczyszczenia oleju 2

zanieczyszczenia oleju 3

 

Tutaj widzimy uszkodzenia spowodowane przez zaniżone parametry smarowania:

 

zaniżone parametry smarowania 1

zaniżone parametry smarowania 2

zaniżone parametry smarowania 3

 

Zniszczenia spowodowane przez ciało obce:

 

ciało obce 1

ciało obce 2

 

ciało obce 3

 

I na koniec zniszczenia spowodowane przez przegrzanie lub tzw. przeładowanie turbosprężarki:

 

przegrzanie 2

przegrzanie 1

przegrzanie 3

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL