Innowacyjność i bezpieczeństwo – koparko ładowarki JCB

 


Proces doskonalenia maszyn roboczych przypomina nieco ewolucję – aby utrzymać pozycję na rynku i renomę w oczach klientów, producenci stale ulepszają swoje modele, starając się prześcignąć konkurencję. A ta w obecnych czasach jest naprawdę poważna!

 

Dlatego właśnie marka JCB bezustannie wprowadza udoskonalenia do swoich flagowych maszyn – koparko ładowarek. Ich celem jest nie tylko osiągnięcie maksymalnej efektywności pracy, ale również spadek kosztów pracy, zapewnienie operatorowi komfortu i ograniczenie wpływu maszyny na środowisko.

 

Jak dowiedzieliśmy się od przedstawicieli firmy Interhandler, do końca lipca bieżącego roku trwa specjalna akcja promocyjna, dzięki której każdy kto zdecyduje się na zakup nowej koparko-ładowarki 3CX PLUS ma możliwość przedłużenia gwarancji na maszynę na 24 miesiące i 2000 lub 3000 godzin w specjalnej cenie. Oszczędności są znaczne, ponieważ oszczędzamy aż 50% na cenie gwarancji!

BHL 4CX PRO STAGE V 9

W znanych i powszechnie używanych modelach koparko ładowarek 4CX i 3CX filozofię stawiania operatora na pierwszym miejscu wdrożono już w 2015 roku i od tego momentu jest ona stale kultywowana. Dlatego w maszynach tych znajdziemy doskonale widoczne poręcze i stabilne, antypoślizgowe stopnie przy dostępie do kabiny, układ czterech lamp ostrzegawczych w rogach kabiny, fotel z czujnikiem obciążeniowym zintegrowanym z pasem bezpieczeństwa czy specjalnie zaprojektowane szyby boczne w drzwiach, które nie zasłaniają widoczności. Podczas obrotu fotela przy zmianie z pozycji koparki na ładowarkę i odwrotnie, operator może opuścić podłokietnik i joystick.

 

 

Maszyny spełniające wymogi norm emisji Stage V posiadają także dodatkowe wytłumienie kabiny do 79 dB. Posiadają przy tym wydajne silniki o pojemności 4,8 litra, generujące moc rzędu 109 KM. W każdej kabinie znajdziemy kolorowy wyświetlacz z łączem Bluetooth i nagłośnieniem, dzięki czemu operator może wygodnie i bezpiecznie korzystać z telefonu.

 

 

 

 

 

Marka z tradycjami

 

JCB to marka odpowiedzialna za wprowadzenie do projektu koparko ładowarek wielu przydatnych innowacji. Nic dziwnego, skoro pierwszy projekt powstał już w 1953 i od tego momentu był stale ulepszany. To właśnie w warsztatach JCB powstały takie elementy maszyn jak zmiennik momentu obrotowego, przesuw boczny ramienia koparki, hydrauliczny wysuw ramienia koparki, tryb czterech kół skrętnych oraz tryb „kraba” czy skrzynia biegów POWERSHIFT lub AUTOSHIFT.

 

Ponadto, marka JCB opatentowała takie rozwiązania techniczne jak szybkozłącze w ładowarce ze zintegrowanymi widłami, przesuw ramienia koparki, podwójna dźwignia do obsługi układu ładowarkowego czy profilowana tylna szyba.

 

Dziś koparko ładowarki JCB mogą być monitorowane przy pomocy systemu LiveLink, który stanowi wyposażenie standardowe w nowych maszynach. By lepiej chronić środowisko producent przewidział zastosowanie olejów biodegradowalnych.

 

Do kopania, ładowania i jazdy

 

System EcoDig to pierwsze przemysłowe rozwiązanie oparte na wielotłoczkowej pompie hydraulicznej, dzięki czemu podczas pracy obroty silnika są utrzymane na niskim poziomie bez negatywnego wpływu na wydajność. W ten sposób udało się osiągnąć do 15% oszczędności paliwa, mniejszą emisję spalin, wydłużenie żywotności silnika i obniżenie poziomu hałasu.

 

BHL 3CX PLUS STAGE V 5

Ale koparko ładowarka, poza kopaniem i ładowaniem, powinna także sprawnie poruszać się pomiędzy miejscami pracy. Dlatego producent przewidział specjalny tryb EcoRoad. Blokada zmiennika momentu obniża zużycie paliwa o 25% podczas jazdy po drodze, a układ amortyzacji łyżki podczas przejazdu pozwala na utrzymanie ładunku mimo dużej prędkości. Dodatkowo zastosowano tu mocne hamulce z układem pełnego zwalniania hamulca, co przekłada się na kolejną oszczędność do 1% paliwa. Maszyny te posiadają wspólny zbiornik paliwa dla układu hamulcowego i roboczego koparko ładowarki.Ponadto w koparko ładowarkach JCB znajdziemy układ EcoLoad, który zwiększa produktywność i wydajność dzięki odłączeniu napędu hydraulicznego i napędowego, i przekierowaniu mocy do układu sterowania. W efekcie uzyskujemy większą prędkość ruchów roboczych.

 

Funkcja „Return to Dig” (RTD) pozwala na automatyczne ustawianie łyżki w pozycji kopania, co redukuje poświęcony czas i wysiłek operatora podczas pracy. „Limited Slip Differential” (LSD) ogranicza poślizg układu różnicowego i zapewnia dodatkowe możliwości trakcyjne w trudnych warunkach.

 

W modelach 3CX i 4CX znajdziemy także przydatne rozwiązania, takie jak hydrauliczny przesuw ramienia koparki, szybkozłącze ładowarki i szybkozłącze zintegrowane z widłami, zasilanie hydrauliczne do narzędzi ręcznych z wężem o długości 9 metrów oraz nową, komfortową kabinę.

 

 

 

JCB Automate

 

System JCB Automate to nowy pakiet zautomatyzowanych systemów zaprojektowany w celu poprawy użyteczności i wydajności paliwowej maszyny. Znajdziemy tu następujące możliwości:

 

Auto Check – automatycznie przeprowadza rutynowe kontrole silnika na początku dnia roboczego

Auto Idle - automatyczne przywracanie obrotów silnika do poziomu biegu jałowego z regulowanym opóźnieniem czasowym w celu dopasowania do potrzeb operatorów i do różnych zastosowań.

Auto Throttle - po wznowieniu pracy przywraca prędkość obrotową silnika do ustawionej wcześniej pozycji i utrzymanie biegu jałowego.

Auto Drive – utrzymuje prędkość/obroty silnika podczas przejazdu z miejsca na miejsce. Funkcja zostaje automatycznie wyłączona po naciśnięciu pedału hamulca. To rozwiązanie jest podobne do tempomatu, ale zamiast stałej prędkości przejazdowej, utrzymuje stałe obroty silnika.

Auto Smoothride System (SRS) – aktywuje i deaktywuje się automatycznie, gdy maszyna osiągnie zaprogramowaną wcześniej prędkość i służy do utrzymywania ładunku w łyżce podczas przejazdu. Technologia działa na zasadzie „ustaw i zapomnij” – po ustawieniu nie wymaga ingerencji operatora.

Auto Boomlock (modele AEC) – automatyczny system zabezpieczający ramię koparkowe na czas transportu maszyny.

Auto Stabiliser Up (modele AEC) – łatwe i szybkie składanie stabilizatorów.

Auto Pre-Heat (opcja) – automatyczne podgrzewanie bloku silnika i kabiny, a także odmrażanie przedniej szyby do 30 minut przed rozpoczęciem pracy.

 

Każda maszyna jest poddawana wielu testom jakości przez wyspecjalizowanych inspektorów z działu zarządzania jakością, która jest integralną częścią J C Bamford Excavators Limited Quality Management System. Dział zarządzania jakością jest pod ciągłym nadzorem zewnętrznej jednostki (BSI), która przyznaje normy jakości zgodne z BS EN ISO 9001:2000.

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL