Nagrodzony projekt studentów z Wrocławia

 

Studenci Politechniki Wrocławskiej zwyciężyli w międzynarodowym konkursie Intuiture2075, w którym zadaniem było stworzenie koncepcji samowystarczalnego osiedla przyszłości. W konkursie brało udział ponad 30 uniwersytetów z całego świata.

 

Wytyczne do zadania konkursowego mówiły, że osiedle ma zawierać 150 jednostek mieszkaniowych. Trzeba było także przewidzieć stopniową ewolucję takiego osiedla, biorąc pod uwagę zmieniające się potrzeby mieszkańców, ich integrację i rozwój technologii. 

 

W skład zwycięskiego zespołu wchodzili studenci Maja Stankowska, Klaudia Ryś i Mateusz Baranowski z Wydziału Architektury PWr, pod opieką dr inż. arch. Anny Miśniakiewicz. 

 

Naszym celem było zapewnienie różnorodnych, elastycznych, dostępnych oraz przystępnych cenowo przestrzeni. Zdecydowaliśmy się również na zdefiniowanie potencjalnego odbiorcy osiedla i określenie jego najważniejszych potrzeb, takich jak: poczucie bezpieczeństwa i prywatności, edukacja i integracja międzysąsiedzka oraz silny nacisk na tzw. 'well being' i zdrowie psychiczne” – wyjaśniła Maja Stankowska. Co ciekawe, koncepcja osiedla zawierała w sobie plan rewitalizacji istniejącego obiektu: historycznej stodoły znajdującej się w Rędzinie (jedno z wrocławskich osiedli).

 

Zgodnie z założeniami, budynki byłyby oczywiście wykonane z niskoemisyjnych materiałów. 

 

Najtrudniejsze, jak mówił Mateusz Baranowski, było pogodzenie z pozoru wykluczających się idei: „Zależało nam na połączeniu tradycji z nowoczesnością. Stworzeniu poczucia przynależności do danej grupy społecznej z jednoczesnym zapewnieniem prywatności i wykorzystaniu rozwiązań ekologicznych, ale przy tym komfortowych i funkcjonalnych” - mówił.

 

W ostatecznej formie osiedle zostało podzielone na trzy strefy: jednostki mieszkalne z pokojami hostelowymi (tzw. "coliving"), domy szeregowe oraz wolnostojące domy jednorodzinne.

 

Źródło: PAP

Fot.: UWr

 

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL