Potrzebne odrębne Ministerstwo Budownictwa

 

Obecnie w Polsce sprawy związane z budownictwem są podzielone pomiędzy ministerstwa Rozwoju i Technologii, Infrastruktury, a także Środowiska i Cyfryzacji, podczas gdy Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju łączy budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo i rozwój regionalny. Rektorzy Politechniki Białostockiej, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Krakowskiej i Politechniki Rzeszowskiej apelują o utworzenie osobnego Ministerstwa Budownictwa, ponieważ obecny stan rzeczy nie pozwala na spójne działanie w sektorze. 

 

Nie jest to odosobniony apel - wcześniej, na początku listopada 2023 roku o to samo prosili przedstawiciele Polskiej Izby Inzynierów Budownictwa. „Jestem bardzo wdzięczny rektorom za ich stanowisko. Rozpoczęliśmy tę dyskusję, bo wierzymy, że te zmiany są potrzebne. Jak widać całemu środowisku zależy, aby zmienić obecną sytuację, która marginalizuje nasz sektor” - komentuje pismo rektorów Mariusz Dobrzeniecki, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

 

Czując się odpowiedzialni za sprawy szeroko pojętego budownictwa, dla którego kształcimy młode kadry, apelujemy o powrót do dobrej praktyki powierzania spraw merytorycznych z zakresu budownictwa fachowcom w tej dziedzinie” - czytamy w liście podpisanym przez wymienionych wyżej rektorów.

 

 

 

 

Fot.: Ricardo Gomez Angel

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL