Potrzeba stabilnego systemu prawnego w budowlance

 

W centrum prasowym PAP odbyła się "Debata o wyzwaniach w sektorze budownictwa w nadchodzącej kadencji Sejmu" organizowana przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa. Uczestnicy zgodzili się co do faktu, że sektor budownictwa w Polsce zyska na stabilności prawa.

 

Jeżeli mówimy o inwestowaniu, potrzebujemy stabilności, potrzebujemy wiedzieć, co będzie nie tylko dziś, ale i najbliższej przyszłości” - mówiłł prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Mariusz Dobrzeniecki. Podkreślał też, że od wprowadzenia w życie prawa budowlanego w 1995 roku zmieniało się ono 300 razy, z tego 44 razy w ciągu ostatnich ośmiu lat.

 

Nadzieje na poprawę sytuacji wiąże się z nowym rządem. „Nie jesteśmy w stanie przeanalizować przedkładanych nam dokumentów w ciągu kilku dni. Potrzebujemy na to więcej czasu. Zachęcamy nowo tworzący się rząd, by korzystał z naszej wiedzy i doświadczenia. To my na co dzień przerabiamy wszystkie bolączki przepisowe i wiemy, gdzie proces inwestycyjny możemy usprawnić, a gdzie wszystko chodzi dobrze. Legislacja i tworzenie dobrego prawa - to są wyzwania, które przed nami stoją” - mówił Mariusz Dobrzeniecki.

 

Krystyna Sibińska, posłanka Koalicji Obywatelskiej, jest zdania, że budowlanka była marginalizowana przez sprawowanie nad nią nadzoru przez kilka ministerstw. O tym problemie pisaliśmy już wcześniej. Zdaniem posłanki Sibińskiej pomogłoby utworzenie odrębnego Ministerstwa Budownictwa.

 

Jestem zwolenniczką tego, by ogarnąć te kwestie w jednymi ministerstwie. Obecnie nie jestem jednak w stanie powiedzieć, czy powstanie oddzielny resort budownictwa, bo jeszcze nie ma rządu. Jednak bez wątpienia wszystko musi być w jednym ręku, bo potem zamiast dobrych przepisów dotyczących planowania przestrzennego, prawa budowlanego, mamy >>wrzutki<<, wprowadzane za pomocą specustaw” - mówiła posłanka Sibińska.

 

Istotną kwestią poruszaną podczas debaty była też edukacja w zakresie budownictwa - jej kierunki, niedobór szkół mogących ją prowadzić - a także niedobór specjalistów na placach budowy. „Trzeba dokonać pewnych zmian w systemie, żeby pracowników nie brakowało. Ale nie tylko w systemie kształcenia, ale całym systemie inwestycyjnym. Dlatego mój związek od dawna, nie tylko od ośmiu lat, postuluje przywrócenie ministerstwa budownictwa. Ten zintegrowany resort będzie miał nie tylko możliwości dialogu z nami jako ze środowiskiem, ale również możliwości finansowe i wykonawcze” - mówił wiceprzewodniczący Związku Zawodowego "Budowlani", Jakub Kuś.

 

Źródło: pap-mediaroom.pl

Fot.: Samuel Regan Asante

 

 

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL