Kolejny dodatek do serii F koparek Liugong

 

Liugong 926F to najnowsza koparka znanej marki o masie od 26,5 do 28,4 tony. Wyposażona w nowoczesny silnik Cummins B6.7 o mocy 142 kW z technologią VGT, doskonale sprawdzi się zarówno w najcięższych warunkach, jak podczas prac wymagających nieco oszczędności. Standardowy rozmiar łyżki tego modelu to 1,5 m3.

 

926 bexzpi

Projektanci, opierając się na wskazówkach operatorów z całego świata, postawili na bezpieczeństwo. Dlatego koparka posiada w kluczowych miejscach barierki i antypoślizgowe schodki. W standardzie dla rynku europejskiego znajdziemy tu także system kamer 360 stopni oraz duży wyświetlacz LCD w kabinie. Sama kabina została wytłumiona do poziomu 69 dBA, oraz wyposażona w odnowiony, ergonomiczny układ kontrolerów i sterowników.

 

Skoro już mowa o kabinie – operator może wybierać spośród trzech różnych foteli o rozmaitych standardach komfortu. Nowoczesny układ sterowania wymaga minimalnego wysiłku podczas kierowania maszyną, co znacząco zmniejsza szanse na pojawienie się przykrych dolegliwości napięciowych. W zasięgu ręki znajdą się także użyteczne elementy takie jak chłodziarka do napojów i jedzenia, duży pojemnik na przedmioty codziennego użytku, uchwyt na napój oraz na telefon, z ładowarką 12V oraz portami USB i AUX.

 

 

 

926 extr

W 926F znajdziemy takie inteligentne udogodnienia jak wirtualne ściany, pływające ramię, dynamiczną wagę czy półautomatyczny system kontroli 2D. Trzy tryby pracy w połączeniu z zaawansowanym układem przewidującym polecenia operatora i obciążenia na łyżce sprawiają, że każde zadanie staje się łatwe do wykonania. Funkcje dopasowujące przepływ i ciśnienie w układzie hydraulicznym są dostępne za jednym naciśnięciem. Obrazu nowoczesnej maszyny dopełnia w pełni elektrohydrauliczne sterowanie.

 

Równie istotna jest wytrzymałość maszyny oraz efektywny czas pracy. Dlatego interwały wymiany filtrów powietrza zostały zwiększone do 1000 godzin. Ponadto, kalamitki do smarowania są pogrupowane w wygodny sposób (z możliwością dodania układu przewodów na potrzeby automatycznego smarowania), a filtry z zintegrowanymi interwałami wymiany są zlokalizowane blisko pokryw, co ułatwia dostęp i przyspiesza wymianę.

 

Za utrzymanie właściwej temperatury roboczej oleju hydraulicznego i płynu chłodniczego odpowiada zespół sześciu wentylatorów podzielonych na trzy grupy. Takie rozwiązanie nie tylko pozwala zaoszczędzić do 60% energii, ale także obniżyć poziom hałasu w kabinie o 2 dBA.

 Materiał promocyjny

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL