2022 rokiem "kompaktów"?

Minęły dopiero trzy miesiące 2022 roku a na rynku zdążyło się pojawić sporo modeli koparek kompaktowych. Wygląda na to, że ten rodzaj maszyn zyskuje na popularności wśród przedsiębiorców.

Nowy, niewielki model koparki o masie własnej 5 ton, mocy 36 kW i dodatkowych obwodach hydraulicznych z programami dla dziesięciu różnych osprzętów pojawił się w ofercie JCB. Wraz z maszyną klient otrzymuje pięcioletnią licencję na oprogramowanie LiveLink. Z nowych funkcji maszyny warto wymienić ostrzeżenie o przeciążeniu wyświetlane na siedmiocalowym ekranie w kabinie.

 

Kubota również nie próżnuje. Tej wiosny operatorz będą mogli zasiąść za sterami dwóch nowych modeli. U10-5 - następca U10-3 - jest jedną z najmniejszych koparek marki, jednocześnie dysponującą wysoką mocą w stosunku do masy (zaledwie 1200 kilogramów). Głębokość kopania to 1,8 metra. Pod maską pracuje silnik zgodny z normą emisji spalin Stage V, generujący moc 10,3 konia mechanicznego przy 2050 obrotach na minutę. Drugi z nowych modeli, K008-5 waży zaledwie 975 kilogramów i oferuje głębokość kopania do 1,72 metra. Koparka ma szerokość jedynie 70 centymetrów i dysponuje mocą 10,3 konia mechanicznego.

 

Marka Takeuchi poszła o krok dalej i zaprezentowała minikoparkę akumulatorową TB20e. Maszyna waży 1916 kilogramów i mimo niewielkich rozmiarów posiada szereg nowoczesnych funkcji, takich jak zupełnie nowy, wysokiej rozdzielczości ekran na którym operator może odczytać istotne informacje. Zgodnie z informacjami podanymi przez producenta, zależnie od zastosowania koparka będzie pracować od czterech do ośmiu godzin w jednym cyklu ładowania akumulatorów. W lutym 100 pierwszych egzemplarzy tej maszyny zostało rozdystrybuowanych do wybranych lokacji w USA i przeznaczonych głównie na rynek rentalowy.

 

Wprowadzenie elektrycznej minikoparki na rynek amerykański planuje także CASE. Model CX15 EV ma być wprawdzie dostępna dopiero w 2023, ale nie zmienia to faktu, że trend zdaje się potwierdzać. Mimo, że niektóre wspomiane wyżej maszyny mają być z początku dostępne na rynku zza oceanu, to niewykluczone, że prędzej czy później pojawią się także u nas.

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL