TB 370 – koparka wielozadaniowa

 

Koparka Takeuchi TB 370 to maszyna gąsienicowa o masie od 6710 do 7065 kilogramów zależnie od konfiguracji ramienia i wysięgnika. Maszynę stworzono z myślą o elastyczności na placu budowy – czy gdzie tylko zapragniemy z niej korzystać. Dzięki licznym, pomysłowym rozwiązaniom jest to model niezwykle wszechstronny.

 

 

Takeuchi, znaczy wszechstronny

 

 

Dostosowanie koparki Takeuchi TB 370 do zakresu planowanych prac zaczyna się już na etapie konfiguracji przy zakupie. Można ją wyposażyć w wysięgnik monoblokowy CM lub dwuczęściowy CV, co istotnie wpływa na właściwości maszyny. Ale to dopiero początek, bowiem tak naprawdę elastyczność i siła TB 370 leży w możliwościach układu hydraulicznego zasilającego osprzęty.

 

 

Układ hydrauliczny ma wydajność 160 litrów na minutę (120 litrów na minutę w pierwszym obwodzie). Maszyna posiada cztery dodatkowe obwody hydrauliczne o różnych funkcjach. Przepływy w obwodach 1, 2 i 4 są regulowane, a ich ustawienia można zapisywać w oprogramowaniu koparki do użytku z konkretnymi osprzętami. Obwody 2 i 4 są obsługiwane osobną pompą, dzięki czemu można oddzielić działanie głowicy Powertilt od reszty osprzętów. Takie rozwiązanie zapewnia równomierną i płynną pracę. Dodatkowo, w przegubie obrotowym zastosowano wzmocnione sworznie z nadwymiarową średnicą.

 

 

Nad bezpieczeństwem wykonywanej pracy czuwa szereg rozwiązań. Przewody są poprowadzone po ramieniu i wysięgniku w taki sposób, by ochronić je przed możliwymi uszkodzeniami mechanicznymi. Producent zadbał też o zawory odcinające na siłownikach wysięgnika, ramienia i ewentualnie drugiego segmentu ramienia. Dodatkowo, siłownik wysięgnika posiada alarm przeciążeniowy, który jest obowiązkowym wyposażeniem zgodnie z normą EN 474-5:2006+A2:2012. Znajdziemy tu również układ Load Sensing, dzięki któremu zmniejsza się zużycie paliwa, zwiększa się precyzja sterowania, a ruchy są bardziej płynne nawet podczas pracy z dużym obciążeniem.Jako wyposażenie opcjonalne zainstalowano tu system TAKLOCK umożliwiający łączenie dwóch przyłączy jednocześnie. Efekt: oszczędność czasu podczas montażu urządzeń hydraulicznych.

 

 

Moc możliwości

 

 

TB370 Symlock pl

Aby praca z szybkozłączem hydraulicznym była prosta i płynna, przewody i system Powertilt są umieszczone na ramieniu łyżki. Szerokie zaczepy sprawiają, że dopasowanie osprzętu do złącza jest łatwe, a dodatkowo pomagają tu punkty centrujące z obu stron. By nigdy nie doszło do omyłkowego upuszczenia osprzętu, producent zadbał o specjalną hydrauliczną blokadę oraz hak obejmujący sworzeń osprzętu – nawet jeśli dojdzie do złego zamontowania, nie dojdzie do poluzowania i upadku.

 

 

Poza możliwościami oferowanymi przez tiltrotator i szybkozłącze, operator może korzystać ze specjalnych narzędzi Symlock oraz LC. Pozwalają one na zamontowanie osprzętu w czterech różnych pozycjach dzięki krzyżowej ramie, a dzięki temu – na korzystanie z niego w rozmaitych sytuacjach, na przykład w bardzo ograniczonej przestrzeni. Wśród narzędzi Takeuchi znajdziemy też specjalistyczną łyżkę "Powerspaten", a także łyżki LC i skarpowe czy młoty hydrauliczne.

 

 

 

 

 

 

 

Wydajność na zewnątrz, komfort w środku

 

 

Kabina operatora jest przestronna i zapewnia doskonałą widoczność, a na czas serwisu można ją przechylić do przodu by zyskać wygodny dostęp do podzespołów hydrauliki. W kabinie znajdziemy ergonomicznie usytuowane elementy sterujące wraz ze zintegrowanymi sterownikami obwodów hydraulicznych. Fotel operatora jest komfortowy, amortyzowany pneumatycznie, regulowany i podgrzewany. Atmosfera w kabinie jest regulowana dzięki automatycznej klimatyzacji, a przednia szyba jest łatwa w obsłudze, ponieważ opiera się na sprężynach powietrznych.

 

 

TB 370 jest wyposażona w inteligentne oświetlenie robocze LED, które dodatkowo oświetla przestrzeń przed drzwiami koparki kiedy operator opuszcza miejsce pracy. Poza tym maszyna może posiadać przeciwdeszczowy daszek, kratę ochronną przedniej szyby i obrotowe światło ostrzegawcze.

 

 

Na 8 calowym ekranie dotykowym w kabinie uzyskamy wszelkie potrzebne informacje na temat pracy koparki, łącznie z ciśnieniem i przepływem w układzie hydraulicznym w poszczególnych obwodach. Tryby dzienny i nocny umożliwiają wygodne korzystanie z ekranu niezależnie od pory dnia. Kiedy aktywna jest kamera cofania, ekran dzieli się na dwie części, tak by nadal pokazywać skrót parametrów pracy maszyny.

 

 

Wszystko pod kontrolą

 

 

Właściciele maszyn doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak istotne jest dobre zarządzanie pracą maszyn. Takeuchi wychodzi im naprzeciw, oferując system Takeuchi Fleet Management (TFM), który na dodatek jest bezpłatny przez pierwsze pięć lat od zakupu maszyny. Dzięki TFM zaplanujemy serwis i w wygodny sposób przejrzymy dane na temat zbliżających się terminów konserwacji. Co więcej, dane zebrane przez system można w łatwy sposób eksportować do innych portali danych. Można także włączyć już istniejące maszyny niepodłączone do systemu przy pomocy zestawu doposażeniowego.

 

 

Jakie konkretnie informacje można uzyskać dzięki TFM? Bezprzewodowo, z dowolnej odległości możemy podglądać czas pracy, stan zbiornika i zużycie paliwa, stan filtra cząstek stałych, ciśnienie i temperaturę oleju czy stan silnika (włączony/wyłączony). Dzięki lokalizacji maszyny (z wykorzystaniem danych GPS) można chronić koparkę przed kradzieżą czy nadużyciem, ale również lepiej planować logistykę prac. Wszystko to może się przekładać na kolejne oszczędności –na przykład przy zbiorczych zamówieniach na paliwo czy możliwości przeglądania czasu pracy w wypożyczalni maszyn.

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL